Հայաստան է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը
8 Ապրիլի, 2020 10:34Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի երկկողմ համագործակցության շրջանակներում, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարներ Դավիթ Տոնոյանի և Սերգեյ Շոյգուի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն, ապրիլի 7-ին Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման և հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու, ինչպես նաև հայ գործընկերներին այդ ոլորտում իրենց փորձն ու գիտելիքները փոխանցելու նպատակով:
Նշված աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով ռուսական կողմը ՀՀ զինված ուժերին է տրամադրել COVID-19 վարակի հետազոտություններ կատարելու հնարավորություն ունեցող շարժական լաբորատորիա, ինչպես նաև նմուշառման համակարգ, որոնք հնարավորություն կընձեռեն իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմի հետազոտությունները:
Հետազոտություններն առավելապես կիրականացվեն թիրախային խմբերում, լուրջ աջակցություն կլինեն կանխարգելիչ լայնածավալ միջոցառումների կազմակերպմանը և զգալիորեն կբարձրացնեն հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետությունը:

8 April, 2020 10:34Within the framework of bilateral cooperation of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation and in accordance with the agreement reached between Ministers of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation David Tonoyan and Sergey Shoygu, on April 7, a team of specialists from the Russian Armed Forces arrived in the Republic of Armenia to help organize prevention of the spread of the new coronavirus infection and implementation of the anti-epidemic measures, as well as to share their experience and knowledge in that field with the Armenian partners.
In order to carry out the mentioned activities, the Russian side provided the RA Armed Forces with a mobile laboratory capable of conducting testing for COVID-19 infection, as well as a testing system, which will allow to conduct testing of the personnel of the RA Armed Forces and the Russian 102nd Military Base located in the Republic of Armenia.
The testings will be carried out mainly for the target groups and will support the organization of large-scale preventive measures. They will significantly increase the effectiveness of the anti-epidemic measures.