Հայաստան է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը
8 Ապրիլի, 2020 10:34Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի երկկողմ համագործակցության շրջանակներում, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարներ Դավիթ Տոնոյանի և Սերգեյ Շոյգուի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն, ապրիլի 7-ին Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման և հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու, ինչպես նաև հայ գործընկերներին այդ ոլորտում իրենց փորձն ու գիտելիքները փոխանցելու նպատակով:
Նշված աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով ռուսական կողմը ՀՀ զինված ուժերին է տրամադրել COVID-19 վարակի հետազոտություններ կատարելու հնարավորություն ունեցող շարժական լաբորատորիա, ինչպես նաև նմուշառման համակարգ, որոնք հնարավորություն կընձեռեն իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմի հետազոտությունները:
Հետազոտություններն առավելապես կիրականացվեն թիրախային խմբերում, լուրջ աջակցություն կլինեն կանխարգելիչ լայնածավալ միջոցառումների կազմակերպմանը և զգալիորեն կբարձրացնեն հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետությունը:

В Армению прибыла команда специалистов вооруженных сил РФ
8 Апреля, 2020 10:34В рамках двустороннего сотрудничества вооруженнымх сил Республики Армения и Российской Федерации, согласно договоренности между министрами обороны РА и РФ Давидом Тонояном и Сергеем Шойгу, 7 апреля в Армению прибыла команда специалистов вооруженных сил РФ для содействия в предотвращении распространения новой коронавирусной инфекции и организации противоэпидемических мероприятий, а также для передачи армянским партнерам своего опыта и своих знаний в этой области.
В целях выполнения данных работ российская сторона предоставила вооруженным силам РА систему отбора проб и мобильную лабораторию, способную проводить обследования на инфекцию COVID-19, которые предоставят возможность осуществить обследования военнослужащих вооруженных сил РА и 102-й военной базы РФ, расположенной в РА.
Обследования в основном будут проводиться в целевых группах, окажут серьезную поддержку в организации широкомаштабных профилактических мероприятий и значительно повысят эффективность противоэпидемических мероприятий.