27 Մարտի, 2020 21:21Մարտի 24-ից 26-ը ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետի պաշտոնակատար, գնդապետ Ալեքսանդր Աղաջանյանն այցելել է զինված ուժերի մի շարք զորամասեր:
Այցելությունների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել զորքերում զինվորական կարգապահության, միջանձնային հարաբերությունների և զինծառայողների իրավագիտակցության բարձրացման հետ կապված խնդիրներին:
Գնդապետ Ա. Աղաջանյանը եղել է նաև ՌՈ տարածքային բաժիններում, անցկացրել խորհրդակցություններ, հանձնարարականներ տվել քրեական ենթամշակույթի դեմ իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ:

The acting Chief of the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia visited the military units
27 March, 2020 21:21
From March 24 to 26, acting Chief of the Military Police of the Ministry of Defense of Armenia, Colonel A. Aghajanyan visited a number of military units.
During the visits a special attention was paid to  the issues related to the military discipline, interpersonal relations and increase of legal awareness of the servicemen.
Colonel A. Aghajanyan also visited the territorial divisions of the Military Police, held consultations, gave instructions on the measures being taken against the criminal subculture.