13 Մարտի, 2020 17:28
Մարտի 12-ին ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան են այցելել ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետի պաշտոնակատար, գնդապետ Ա. Աղաջանյանը և Երևանի կայազորի ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Մ. Սահակյանը:
Ռազմական համալսարանի կուրսանտների և ունկնդիրների հետ հանդիպման ընթացքում անցկացվել է հրահանգավորում իրավակարգի ապահովման նպատակով:
Քննարկվել են քրեական ենթամշակույթի դեմ իրականացվող միջոցառումները, ծառայության ընթացքում արգելված բջջային հեռախոսների օգտագործումը և ոչ կանոնակարգային փոխհարաբերությունները նախականխելուն, կանխելուն և բացառելուն ուղղված հարցեր:

A meeting at the Military University
13 March, 2020On March 12, acting Chief of the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, Colonel A. Aghajanyan and Chief of the Military Police of the garrison of Yerevan, Colonel M. Sahakyan visited the Military University named after V. Sargsyan.
During the meeting with the students and attendees of the Military University, the instruction was provided to ensure the rule of law.
The participants discussed the measures being taken against the criminal subculture, use of the mobile phones prohibited during the service and issues aimed at preventing and excluding irregular interactions.