11 Մարտի, 2020 17:32ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պաշտոնական www.supervision.am կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ վերջինս ուսումնասիրություն է իրականացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում՝ 2019 թվականի կարիքների համար դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման գնման գործընթացի օրինականության և արդյունավետության նկատմամբ: Ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքն ուղարկվել է ՀՀ դատախազություն՝ արձանագրված խախտումներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Նշվածի կապակցությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հարկ է համարում տեղեկացնել, որ յուրաքանչյուր բյուջետային տարվա ընթացքում ՀՀ ՊՆ-ն իրականացնում է շուրջ 1000-1100 գնման գործընթաց, որոնցից յուրաքանչյուրը միջինում պարունակում է 8-10 չափաբաժին: Ընդ որում, օրական կտրվածքով միաժամանակ ընթացող և տարբեր փուլերում գտնվող գնման ընթացակարգերը տատանվում են 50-200-ի շրջանակում, իսկ նշված ընթացակարգերի արդյունքում արդեն իսկ կնքված պայմանագրերի կատարման հետ կապված գործընթացները պատկառելի ծավալ են կազմում:
Գնման ընթացակարգերի կազմակերպման և պայմանագրերի կատարման նշված ծավալի մեջ, բնականաբար, կարող են արձանագրվել ինչպես բողոքներ, այնպես էլ թերացումներ և մատակարարումների հետ կապված խնդիրներ: Այդ հանգամանքով պայմանավորված՝ ՊՆ գնումները մշտապես գտնվում են ստուգումներ իրականացնող և իրավապահ տարբեր մարմինների ուշադրության կենտրոնում։ Այս առումով, օրինաչափ է, որ ՊՆ գնումների գործընթացի շրջանակում պարբերաբար նախաձեռնվում են ինչպես քրեական, այնպես էլ դատական գործընթացներ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ վերոհիշյալ թերացումների մասով չի բացառվում ՊՆ համակարգի պատասխանատուների բարեվարքության հետ կապված խնդիրների առկայությունը։ Այդուհանդերձ, հավաստիացնում ենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն մշտապես և հետևողականորեն իրականացնում է լրջագույն միջոցառումներ՝ ուղղված հատկապես գնումների գործընթացում ներգրավված աշխատակիցների բարեվարքության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը:

11 Марта, 2020 17:32
В ответ на запросы, поступившие от ряда средств массовой информации, министерство обороны РА сообщает:
согласно сообщению, размещенному на официальном сайте Государственной надзорной службы Республики Армения www.supervision.am, было проведено исследование в министерстве обороны РА на предмет законности и эффективности закупки дизельного топлива для нужд 2019 года.
Составленная в результате исследования справка была отправлена в прокуратуру РА для уголовно-правовой оценки зарегистрированных нарушений.
В связи с этим министерство обороны РА считает необходимым сообщить, что в течении каждого бюджетного года МО РА проводит около 1000-1100 процессов закупок, каждый из которых содержит в среднем 8-10 долей. В то же время процедуры закупок, ежедневно выполняются одновременно и находящиеся на разной стадии, варьируются в пределах от 50 до 200, а процессы, связанные с выполнением уже заключенных договоров в результате отмеченных процедур составляют значительный объем.
В вышеупомянутом объеме организации процедур закупок и исполнения договоров, естественно, могут быть зафиксированы как жалобы, так и упущения, и проблемы, связанные с поставками. В связи с этим закупки МО всегда находятся в центре внимания различных инспекционных и правоохранительных органов. В этом отношении является закономерным, что в рамках процесса закупок МО предпринимаются как уголовные, так и судебные разбирательства.
Стоит отметить, что в вышеуказанных недостатках не исключается наличие проблем, связанных с добропорядочностью ответственных лиц в системе МО. Тем не менее, мы заверяем вас, что МО РА постоянно и последовательно принимает серьезные меры, направленные на повышение и укрепление добропорядочности персонала, участвующего в процессе закупок.