11 Մարտի, 2020 17:32ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պաշտոնական www.supervision.am կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ վերջինս ուսումնասիրություն է իրականացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում՝ 2019 թվականի կարիքների համար դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման գնման գործընթացի օրինականության և արդյունավետության նկատմամբ: Ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքն ուղարկվել է ՀՀ դատախազություն՝ արձանագրված խախտումներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Նշվածի կապակցությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հարկ է համարում տեղեկացնել, որ յուրաքանչյուր բյուջետային տարվա ընթացքում ՀՀ ՊՆ-ն իրականացնում է շուրջ 1000-1100 գնման գործընթաց, որոնցից յուրաքանչյուրը միջինում պարունակում է 8-10 չափաբաժին: Ընդ որում, օրական կտրվածքով միաժամանակ ընթացող և տարբեր փուլերում գտնվող գնման ընթացակարգերը տատանվում են 50-200-ի շրջանակում, իսկ նշված ընթացակարգերի արդյունքում արդեն իսկ կնքված պայմանագրերի կատարման հետ կապված գործընթացները պատկառելի ծավալ են կազմում:
Գնման ընթացակարգերի կազմակերպման և պայմանագրերի կատարման նշված ծավալի մեջ, բնականաբար, կարող են արձանագրվել ինչպես բողոքներ, այնպես էլ թերացումներ և մատակարարումների հետ կապված խնդիրներ: Այդ հանգամանքով պայմանավորված՝ ՊՆ գնումները մշտապես գտնվում են ստուգումներ իրականացնող և իրավապահ տարբեր մարմինների ուշադրության կենտրոնում։ Այս առումով, օրինաչափ է, որ ՊՆ գնումների գործընթացի շրջանակում պարբերաբար նախաձեռնվում են ինչպես քրեական, այնպես էլ դատական գործընթացներ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ վերոհիշյալ թերացումների մասով չի բացառվում ՊՆ համակարգի պատասխանատուների բարեվարքության հետ կապված խնդիրների առկայությունը։ Այդուհանդերձ, հավաստիացնում ենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն մշտապես և հետևողականորեն իրականացնում է լրջագույն միջոցառումներ՝ ուղղված հատկապես գնումների գործընթացում ներգրավված աշխատակիցների բարեվարքության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը:

11 March, 2020 17:32
In response to the inquiries from several media outlets, the Ministry of Defense of Armenia informs that:
According to the press release posted on the official website of the State Supervision Service of Armenia (www.supervision.am), the State Supervision Service conducted a study at the Ministry of Defense of Armenia regarding the lawfulness and effectiveness of the procurement to obtain diesel for needs in 2019. The report was sent to the Prosecutor General’s Office of Armenia for a criminal-legal evaluation of the recorded violations.
In regard to this, the Ministry of Defense of Armenia considers it necessary to inform that, in each budget year, the Ministry of Defense conducts nearly 1000-1100 procurement procedures, each of which contains 8-10 amounts on average. Moreover, on a daily basis, the procurement procedures underway and in different stages range between 50 and 200 and as a result of the specified procedures, the procedures linked to the implementation of the concluded contracts are very large in number.
It is obvious that there may be complaints, as well as shortcomings and problems with the supply. Due to this, the procurement at the Ministry of Defense is always in the focus of various bodies conducting inspections and law enforcement agencies. In this regard, it is normal that both criminal and judicial proceedings are regularly initiated as part of the procurement process of the Ministry of Defense.
It is worth noting that there may be problems with integrity of the representatives of the Ministry of Defense with regard to the above-mentioned shortcomings. Nevertheless, we assure that the Ministry of Defense of Armenia always and consistently takes serious measures to increase and strengthen the integrity of the employees involved in the procedures, particularly procurement.