ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են քննարկումներ
9 Մարտի, 2020 12:46Մարտի 6-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են քննարկումներ՝ կապված Բանակի կենտրոնական մարզական ակումբի վերագործարկման վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանի գլխավորությամբ անցկացված քննարկումներին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, շահագրգիռ գերատեսչությունների և մարզական տարբեր ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Բանակի կենտրոնական մարզական ակումբի կարգավիճակին և գործունեությանը, մարզական վաշտի կառուցվածքին, ինչպես նաև մարզիկ զինծառայողների ընտրությանը վերաբերող հարցերին:

Discussions were held in the Administrative Complex of the Ministry of Defense of Armenia
On March 6, the discussions were held in the Administrative Complex of the RA Ministry of Defense on the draft decision of the Government of the Republic of Armenia on restarting the operation of the Central Sports Club of the Army.
The discussions holding under the leadership of Deputy Minister of Defense Gabriel Balayan were attended by the members of the National Assembly, representatives of the interested departments and various sports federations.
During the meeting the participants touched upon the issues related to the status and activity of the Central Sports Club of the Army, structure of the sports company, as well as selection of the military athletes.