5 Փետրվարի, 2020«Ժողովուրդ» օրաթերթի՝ փետրվարի 5-ին հրապարակած՝ «Զինծառայողի մահից ամիսներ առաջ ահազանգ է եղել, որ պաշտոնյաների տղաները զորամասում նեղացնում են մյուսներին. Նոր իրավիճակ» վերնագրով հոդվածի առնչությամբ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է.
2019 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ստացվել է նշված զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հ.Չ.-ի հարազատներից մեկի (մորաքրոջ) ահազանգն առ այն, որ, իր տեղեկություններով, զինծառայողը պարբերաբար ծեծի է ենթարկվում համածառայակիցների կողմից և փախուստի փորձ է կատարել։
Ահազանգից անմիջապես հետո զորամասի հրամանատարության կողմից անց է կացվել ծառայողական քննություն, ինչպես նաև բողոքի հանգամանքները ճշտելու համար կապ է հաստատվել նշված զինվորի հարազատների հետ, իսկ Ստեփանակերտի ռազմական ոստիկանության բաժնի կողմից նախապատրաստվել են նյութեր, հարուցվել է քրեական գործ, որը փոխանցվել է կայազորի քննչական բաժին, այնուհետև կարճվել՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով։

5 Февраля, 2020 13:35
В связи со статьей под названием “За несколько месяцев до смерти военнослужащего был тревожный звонок о том, что сыновья чиновников обижают других военнослужащих в воинской части: Новая ситуация”, опубликованной 5 февраля в газете “Жоховурд”, Министерство обороны Республики Арцах сообщает:
30 октября 2019г. был получен тревожный звонок от одного из родственников (тети) военнослужащего срочной службы указанной воинской части, рядового Г.Ч. о том, что по ее сведениям военнослужащий регулярно подвергается избиению со стороны сослуживцев и также совершил попытку побега.
Сразу после тревожного звонка командование воинской части провело служебное расследование, а также для выяснения обстоятельств жалобы  была установлена связь с родственниками данного военнослужащего, а отдел военной полиции Степанакерта возбудил уголовное дело, которое было передано в следственный отдел гарнизона, а затем было прекращено на основании отсутствия состава преступления.