ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի շնորհավորական ուղերձը Բանակի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի առթիվ
27 Հունվարի, 2020 14:03Հայոց բանակի կազմավորման օրն այն տոնն է, որի առիթով պիտի շնորհավորենք համայն հայությանը: Բանակն է այն հիմնաքարը, որի վրա կառուցված է մեր պետությունը՝ աշխարհասփյուռ հայության հայրենիքը:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կազմավորման բարդ ընթացք ունեցավ՝ սկսվելով Արցախյան ազատամարտից և շարունակվելով մինչև մեր օրերը, սակայն այս տարիների ընթացքում բազմիցս ունեցանք հերոսական դրվագներ և հպարտանալու առիթներ: Բանակը ոչ միայն համակարգն է, այլև անհատներն են, որ կերտում և ամրացնում են այն: Այսօր նախևառաջ ուզում եմ շնորհավորել հենց այդ անհատներին, որոնց նվիրյալ, երբեմն ինքնազոհ ծառայության շնորհիվ է, որ ունենք կուռ և ամուր կառույց, որին վստահում և ապավինում է ողջ ազգը: Պատմությունը ցույց է տալիս՝ հենց որակի և ներքին ուժի շնորհիվ է, որ դարեր շարունակ մենք կերտել ենք հաղթանակներ, և այդ ավանդույթը չի խախտվելու:
Մենք երբեք չենք մոռանում՝ հայկական բանակի ակունքներում նախևառաջ մեր զոհված հերոսների սխրանքն է. մենք շարունակում ենք բանակաշինության գործընթացը՝ հավատարիմ մնալով նրանց հիշատակին: Փառք ու պատիվ մեր զոհված ընկերներին:
Նաև արձանագրում ենք՝ այսօր մենք ունենք սպայական կիրթ և ուժեղ կազմ, խելամիտ և պատրաստակամ ժամկետային զինծառայողներ, հոգատար և բանիմաց հրամանատարներ, և այս եռամիասնությունն է, որ անսասան է պահում մեր երկրի՝ ինչպես օդային, այնպես էլ ցամաքային սահմանները: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք և կրկնում ենք՝ պատերազմ հրահրելու ցանկություն Հայաստանի զինված ուժերը չունի, բայց յուրաքանչյուր պահի պատրաստ է ոչ միայն կասեցնելու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն, այլ նաև ստիպելու մտորել անվերադարձ կորուստների հետևանքների մասին:
Ոմանց համար բանակը որդու կամ եղբոր, մյուսների համար հոր պես թանկ է և հարազատ: Ամեն մեկս մեր չափաբաժին հոգածությունն ունենք տալու բանակին՝ փոխարենը ստանալով խաղաղ և զարգացող երկրում ապրելու հավաստիացումը, գրավականը: Վստահ եմ, որ բոլորս շարժվում ենք այս գիտակցմամբ՝ սկսած ընտանիքից մինչև դպրոց, բանակցային սեղանից մինչև մարտական դիրք:
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձը և արձանագրում՝ Արցախյան ազատամարտից ծնունդ առած Հայոց բանակը հզոր է առավել, քան երբևէ և կատարելագործվում է ամեն օր:
Կեցցե՛ Հայոց բանակը: Փա՜ռք մեր բոլոր հերոսներին և այս պահին իրենց հայրենիքին ծառայություն մատուցող զինծառայողներին: Պատիվ ունեմ:

Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Artak Davtyan sent a congratulatory message on the 28th anniversary of the Armenian Army
27 January, 2020 14:03The Armed Forces of the Republic of Armenia went through a difficult process of formation, starting with the Artsakh Liberation War and continuing to the present day, but during these years we have repeatedly had heroic episodes and reasons for pride. The army is not only a system, but also individuals who form and strengthen it. Today, first of all, I want to congratulate those individuals. Thanks to their dedicated and sometimes self-sacrificing service we have a solid and strong structure that the entire nation trusts and relies on. The history shows that it is due to the quality and inner strength that we won victories over the centuries and this tradition will not be broken.
We never forget that the heroism of our fallen heroes is in the origins of the Armenian army. We continue the process of army construction, remaining true to their memory. Glory and honor to our fallen friends.
We also state that today we have an educated and strong commissioned staff, reasonable and obliging servicemen, caring and knowledgeable commanders. And it is this trinity that keeps our both air and land borders safe. We have repeatedly stated and now we repeat once more that the Armenian Armed Forces have no desire to provoke a war, but at any moment it is ready not only to stop any encroachment by the adversary, but also to make it think about the consequences of the irretrievable losses.
For some, the army is precious and dear like a son or brother, for others like a father. Each of us must give his/her care to the army receiving in return an assurance to live in a peaceful and developing country. I am confident that we all act with this awareness, from family to school, from negotiating table to combat post.
Today, we celebrate the 28th anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia and state that the Armenian army, born from the Artsakh Liberation War, is more powerful than ever and is improving every day.
Long live the Armenian army! Glory to all our heroes and servicemen serving right now. I have the honor.