Կլոր սեղան-քննարկում՝ նվիրված ՀՀ ՊՆ և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի համագործակցության 2019թ. ծրագրի միջոցառումների ամփոփմանը
22 Հունվարի, 2020 15:30Քննարկմանը մասնակցել են ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական և Մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանների կուրսանտներ, ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի կանանց խաղաղապահ դասակի զինծառայողներ, ՀՀ ԶՈՒ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության կանանց հետ տարվող աշխատանքների գծով բաժանմունքի սպաներ, այլ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ:
Ներկայացվել են 2019թ.-ին իրականացված միջոցառումները հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ զինված ուժերում կանանց իրավունքների պաշտպանության և հավասար հնարավորությունների ապահովման հարցի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հանդիպումներ զինված ուժերի անձնակազմի հետ, վերապատրաստումներ կին զինծառայողների համար, իգական սեռի կուրսանտների և կին զինծառայողների կարիքների գնահատում և նրանց խնդիրների քարտեզագրում:
Կլոր սեղան-քննարկման մասնակիցները կարևորել են նմանաբնույթ միջոցառումների շարունակականության ապահովումը և նշել, որ համագործակցության շրջանակներում ձեռնարկված քայլերը նպաստում են պաշտպանական համակարգում կանանց իրավունքների պաշտպանության և հավասար հնարավորությունների ապահովման մշակույթի ձևավորմանը:

Обсуждение, посвященное подведению итогов мероприятий программы сотрудничества МО РА и Фонда народонаселения ООН 2019 года
22 Января, 2020 15:30В обсуждении приняли участие представители Фонда народонаселения ООН в Армении, независимые эксперты, курсанты военного университета ВС РА им. В. Саргсяна и Военного авиационного университета им. Маршала А. Ханперянца, военнослужащие женского миротворческого взвода миротворческой бригады МО РА, офицеры отделения по работе с женским персоналом Управления моральни-психологического обеспечения ВС, представители других подразделений.
Были представлены выполненные мероприятия 2019г по следующим основным направлениям: встречи с персоналом вооруженных сил относительно повышения осведомленности по вопросам защиты прав женщин и обеспечения равных возможностей, переподготовка для женщин-военнослужащих, оценка нужд курсантов женского пола и женщин-военнослужащих, а также определение их проблем.
Участники обсуждения за круглым столом обозначили важность обеспечения непрерывности подобных мероприятий и отметили, что шаги, предпринимаемые в рамках сотрудничества, способствуют формированию культуры по обеспечению защиты прав женщин и равных возможностей в системе обороны.