Կլոր սեղան-քննարկում՝ նվիրված ՀՀ ՊՆ և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի համագործակցության 2019թ. ծրագրի միջոցառումների ամփոփմանը
22 Հունվարի, 2020 15:30Քննարկմանը մասնակցել են ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական և Մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանների կուրսանտներ, ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի կանանց խաղաղապահ դասակի զինծառայողներ, ՀՀ ԶՈՒ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության կանանց հետ տարվող աշխատանքների գծով բաժանմունքի սպաներ, այլ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ:
Ներկայացվել են 2019թ.-ին իրականացված միջոցառումները հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ զինված ուժերում կանանց իրավունքների պաշտպանության և հավասար հնարավորությունների ապահովման հարցի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հանդիպումներ զինված ուժերի անձնակազմի հետ, վերապատրաստումներ կին զինծառայողների համար, իգական սեռի կուրսանտների և կին զինծառայողների կարիքների գնահատում և նրանց խնդիրների քարտեզագրում:
Կլոր սեղան-քննարկման մասնակիցները կարևորել են նմանաբնույթ միջոցառումների շարունակականության ապահովումը և նշել, որ համագործակցության շրջանակներում ձեռնարկված քայլերը նպաստում են պաշտպանական համակարգում կանանց իրավունքների պաշտպանության և հավասար հնարավորությունների ապահովման մշակույթի ձևավորմանը:

A round table discussion dedicated to the summary of the activities of the 2019 cooperation program between the RA Ministry of Defense and the United Nations Population Fund
22 January, 2020 15:30
On January 21, a round table discussion was held within the framework of the cooperation program between the Ministry of Defense of Armenia and the United Nations Population Fund at the RA MoD administrative complex. The aim of the discussion is to summarize the results of the activities done during 2019 and outline the main areas of the cooperation in 2020.
The discussion was attended by the representatives of the office of the United Nations Population Fund in Armenia, independent experts, military students of the RA MoD Military University after Vazgen Sargsyan and Military Aviation University after Marshal Armenak Khanperyants, servicemen of the women’s platoon of the RA MoD peacekeeping brigade, officers of the department for working with women, representatives of other subdivisions.
The activities done in 2019 were presented by the following main areas: awareness raising on women's rights and equal opportunities in the Armed Forces, meetings with the personnel of the Armed Forces, trainings for female servicemen, needs assessment of female students and servicemen and mapping of their problems.
The participants of the round table discussion emphasized the importance of ensuring the continuity of similar events and noted that the steps taken within the framework of the cooperation contribute to the formation of a culture of the protection of women's rights and ensuring the equal opportunities in the defense system.