Հայաստան է այցելել Ավստրիայի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը
29 Նոյեմբերի, 2019 17:49Հայաստան-ԵԱՀԿ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 26-ից 27-ը ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոն է այցելել Ավստրիայի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը:
Այցի հիմնական նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ՀՀ ՊՆ թեժ գծի տեխնիկական և հետազոտական հնարավորություններին, ինչպես նաև գնահատել թեժ գծի օպերատորների վերապատրաստման կարիքները՝ նախնական դասընթացի և քննարկումների միջոցով: Քարտեզագրված կարիքների հիման վրա կմշակվի ՀՀ ՊՆ ՄԻԲԿ զարգացման նպատակային ծրագիր` «Հետազոտություններ և մեթոդաբանություն» և «Կրթություն և վերապատրաստումներ» հիմնական ուղղություններով:
Հայաստան-ԵԱՀԿ համագործակցության ծրագրի ընդհանուր նպատակն է ամրապնդել ժողովրդավարական վերահսկողությունն անվտանգության ոլորտի նկատմամբ: Ավստրիայի պաշտպանության դաշնային նախարարությունը ծրագրի գործընկերներից մեկն է և պատրաստակամ է աջակցել ՀՀ ՊՆ թեժ գծի կարողությունների զարգացմանը:

First exploratory visit to Armenia by a delegation of the Austrian MoD
29 November, 2019 17:49The main purposes of the visit were to get familiarized with the technical and research capabilities of the MoD HRBIC Hotline, as well as to assess the training needs of the hotline operators through conducting an initial workshop & discussions. Based on the identified needs a tailored programme for the HRBIC will be designed covering the areas of “Research and Methodology” and “Education and Training of Operators”.
The overall objective of the programme is the strengthening of democratic control and oversight over the security sector. The Austrian Federal Ministry of Defence is one of the cooperation partners in the overall project, and the Austrian MoD's commitment focuses on supporting the Armenian Human Rights and Building Integrity Centre Hotline (Hotline Service).