Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարությունը մասնակցել է Հանրապետության օրվան նվիրված տոնակատարությանը
28 Մայիսի, 2019 15:44Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 28-ին, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ԱԺ նախագահ Ա. Միրզոյանի, Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության, զինված ուժերի բարձրաստիճան ապայակազմի և հուշահամալիր այցելած հյուրերի հետ մասնակցել են Հանրապետության օրվան նվիրված տոնակատարությանը:
Տոնակատարության մասնակիցները ծաղկեպսակներ են դրել և ծաղիկներ խոնարհել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել: Այնուհետև բացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիր, պետական քաղաքական գործիչ Արամ Մանուկյանի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված հուշակոթողը: Վեց մետր բարձրությամբ կարմիր տուֆից կերտված հուշակոթողը հեղինակել են ճարտարապետ Հայկ Ասատրյանը և քանդակագործ Արտակ Համբարձումյանը:
Միջոցառման մասնակիցները Սարդարապատի հուշահամալիրի Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում դիտել են «Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորումը և մայիսյան հերոսամարտերի պատմությունը» խորագրով ցուցահանդեսը:

Высшее руководство Республики приняло участие в праздновании Дня Республики
28 Мая, 2019 15:4428 мая президент Армен Саркисян и премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в мемориальном комплексе героической битвы при Сардарапате, вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, председателем НС РА А. Мирзояном, высшим руководством Республики и гостями приняли участие в мероприятии, посвященном празднованию Дня Республики.
Участники празднования возложили венки и цветы к увековечивающему память героев Сардарапатской битвы памятнику и воздали дань уважения. Затем состоялась церемония открытия мемориала, посвященного 140-летию основателя Первой Республики Армения, государственного и политического деятеля Арама Манукяна. Авторами шестиметрового мемориала из красного туфа являются архитектор Айк Асатрян и скульптор Артак Амбарцумян.
Участники мероприятия ознакомились с выставкой “Формирование Первой Республики Армения и история майских героических сражений” в Национальном музее этнографии армян и истории освободительной борьбы Сардарапатского мемориала.