18 Մարտի, 2019 18:44
Մարտի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոին և ԿԽՄԿ պաշտպանության գործառույթների համակարգող Զուրաբ Բուրդուլիին՝ Հայաստանում վերջինիս առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Բարձր գնահատելով առաքելության ընթացքում կատարած ծավալուն աշխատանքը` Դավիթ Տոնոյանը հաջողություն է մաղթել Զուրաբ Բուդուլիին հետագա գործունեության ընթացքում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ ՊՆ և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջև համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2018թ. հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած և ս.թ. փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի ճակատագրին՝ս կարևորելով Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը վերջինիս կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքի հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:

Давит Тоноян принял руководителя делегации МККК в Армении
18 марта министр обороны РА Давит Тоноян принял руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Клер Мейтро и координатора по оборонным функциям МККК Зураба Бурдули по случаю завершения миссии последнего в Армении.
Высоко оценив проделанную во время миссии обширную работу, Давит Тоноян пожелал успехов Зурабу Бурдули в его дальнейшей деятельности.
В ходе встречи были обсуждены текущие вопросы сотрудничества между министерством обороны РА и делегацией Международного комитета Красного Креста в РА, мероприятия повестки дня, возможности повышения эффективности взаимодействия и предстоящие шаги.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с выяснением судьбы лиц, пропавших без вести в результате нагорно-карабахского конфликта, дугие вопросы, касающиеся координации работ Комиссии РА по вопросам пленных, заложников, пропавших без вести и МККК.
Стороны также коснулись судьбы гражданина РА, уроженца села Бердаван Тавушского Марза Карена Казаряна, который случайно оказался на территории Азербайджана в июле 2018г. и был приговорен судом Азербайджана 27 февраля с.г. к 20 годам лишения свободы, подчеркнув важность скоординированной работы офисов Красного Креста в Ереване и Баку с целью обеспечения его регулярных посещений и переписки с семьей.