18 Մարտի, 2019 18:44
Մարտի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոին և ԿԽՄԿ պաշտպանության գործառույթների համակարգող Զուրաբ Բուրդուլիին՝ Հայաստանում վերջինիս առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Բարձր գնահատելով առաքելության ընթացքում կատարած ծավալուն աշխատանքը` Դավիթ Տոնոյանը հաջողություն է մաղթել Զուրաբ Բուդուլիին հետագա գործունեության ընթացքում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ ՊՆ և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջև համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2018թ. հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած և ս.թ. փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի ճակատագրին՝ս կարևորելով Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը վերջինիս կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքի հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:

Minister receives head of ICRC delegation to Armenia
Minister of Defence Davit Tonoyan received on 18 March Claire Meytraud, Head of the International Committee of the Red Cross Delegation to Armenia, and Zurab Burduli, outgoing Coordinator of the Protection Affairs Unit.
Minister Tonoyan praised Burduli for the extensive work he carried out during his mission and wished him success in his future career.
The parties then discussed the cooperation between the Armenian Ministry of Defence and the ICRC delegation, as well as the planned actions, the ways of making the cooperation more effective and the upcoming tasks. They also discussed issues related to the fates of people missing in the Nagorno Karabakh conflict and issues related to the cooperation between Armenia’s Commission on Captives, Hostages, and Missing Persons and the ICRC. The parties also discussed the fate of Karen Ghazaryan, an  Armenian citizen and residence of Tavush Privince Berdavan village, who crossed the Armenian-Azerbaijani border in July 2018 and was sentenced 20 years in prison by an Azerbaijani court on 27 February. They spoke of the importance of the coordinated efforts of the ICRC’s Yerevan and Baku offices to ensure Ghazaryan’s rights of visits by his family and correspondence.