25 Փետրվարի, 2019 15:11Փետրվարի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կանադայի զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ, գեներալ-մայոր Գի վարդապետ Չափդելանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության և Կանադայի ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կանադական կողմը ներկայացրել է Կանադայի զինված ուժերում կապելանության /գնդերեցության/ ընթացակարգերը` կապելան-բանակ-պետություն համագործակցության ձևաչափով:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը և իրականացնել փորձի փոխանակում խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում գնդերեցի առաքելության, զինվորների և սպաների քրիստոնեական դաստիարակության գործում գնդերեցների դերի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ, ինչպես նաև կազմակերպել ՀՀ ԶՈՒ երկու գնդերեցների վերապատրաստում Կանադայում:

25 Февраля, 2019 15:1125 февраля министр обороны РА Давит Тоноян принял духовного лидера вооруженных сил Канады генерал-майора, архимандрита Ги Чапделана.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с сотрудничеством между духовными предводительствами ВС РА и ВС Канады. Канадская сторона представила процедуры капелланства в вооруженных силах Канады, в формате сотрудничества капеллан-армия-государство.
Было достигнуто соглашение между сторонами о продолжении сотрудничества и обмене опытом в ходе миротворческих миссий, о роли духовных лиц в христианском воспитании солдат и офицеров, по вопросам, представляющим взаимный интерес, а также об организации обучения двух полковых священнослужителей ВС РА в Канаде.