25 Փետրվարի, 2019 15:11Փետրվարի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կանադայի զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ, գեներալ-մայոր Գի վարդապետ Չափդելանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության և Կանադայի ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կանադական կողմը ներկայացրել է Կանադայի զինված ուժերում կապելանության /գնդերեցության/ ընթացակարգերը` կապելան-բանակ-պետություն համագործակցության ձևաչափով:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը և իրականացնել փորձի փոխանակում խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում գնդերեցի առաքելության, զինվորների և սպաների քրիստոնեական դաստիարակության գործում գնդերեցների դերի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ, ինչպես նաև կազմակերպել ՀՀ ԶՈՒ երկու գնդերեցների վերապատրաստում Կանադայում:

Defence minister meets with Canadian cleric
25 February, 2019 15:11Armenian Defense Minister Davit Tonoyan received on 25 February Brig. Gen. (Rev) Guy Chapdelaine, the chaplain general of the Canadian Armed Forces.
The parties discussed issues related to the cooperation between the Armenian and Canadian armed forces’ religious bodies. The Canadian guest spoke about the chaplains’ roles in the Canadian Armed Forces in the chaplain-military-government format.
An agreement has been reached between the parties to cooperate and to share experiences during peacekeeping with regard to chaplains’ missions, Christian education of officers and soldiers and other issues of mutual interest. They also agreed to arrange training of two Armenian chaplains in Canada.