ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին
18 Փետրվարի, 2019 16:29Փետրվարի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հանդիպել է Աբու Դաբիի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գերագույն հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի, ինչպես նաև ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշեդ Ալ Մաքթումի հետ։ Հանդիպումներում քննարկվել են երկու պետությունների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Խոսելով երկկողմ ռազմական համագործակցության զարգացման հեռանկարների մասին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է համագործակցությունը պլանային և պայմանագրային հիմքերի վրա դնելու անհրաժեշտությունը: Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է նաև Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական առաքելության խնդիրներներն ու նպատակները:
Աբու Դաբիում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է նաև Հունաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Էվանգելոս Ապոստոլակիսի հետ։ Դավիթ Տոնոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հրավիրել Հայաստան։ Հանդիպման ընթացքում երկու գերատեսչության ղեկավարները քննարկել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևորելով այս ոլորտում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումները, նախարարները երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել խորացնել ռազմական համագործակցությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանն Աբու Դաբիում տեղակայված ՀՀ դեսպանատան տարածքում կատարել են ծառատունկ։ Դավիթ Տոնոյանն այցելել է նաև Աբու Դաբիի Սուրբ Նահատակաց եկեղեցի, որին կից գործում է Արա Խանոյանի անվան ազգային վարժարանը։

18 February, 2019 16:29On 17 February, Minister Tonoyan met with Abu Dhabi Emirate Crown Prince and Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan and UAE Vice President, Prime Minister, Minister of Defence and Dubai Governor Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. At the meetings, they discussed cooperation between the two states in the defence sector.
Speaking about the bilateral military cooperation, Minister Tonoyan pointed to the importance of making the cooperation systematic and based on an agreement. He also spoke about the goals of the Armenian humanitarian mission in Syria.
While in Abu Dhabi, Minister Tonoyan also met with Greek Defence Minister Evangelos Apostolakis, congratulated him on assuming the office and invited him to Armenia. At the meeting, they discussed a wide range of issues related to the Armenian-Greek military cooperation. Highlighting the achievements in this field, both ministers expressed readiness to deepen the military cooperation.
Defence Minister Davit Tonoyan and Armenian Foreign Ministry Secretary General Vahagn Melikyan, planted a tree at the Embassy of Armenia in Abu Dhabi. Tonoyan also visited Abu The Holy Martyrs Cathedral of Dabi; Ara Khanoyan national school operates adjacent to the Cathedral.