ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին
18 Փետրվարի, 2019 16:29Փետրվարի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հանդիպել է Աբու Դաբիի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գերագույն հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի, ինչպես նաև ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշեդ Ալ Մաքթումի հետ։ Հանդիպումներում քննարկվել են երկու պետությունների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Խոսելով երկկողմ ռազմական համագործակցության զարգացման հեռանկարների մասին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է համագործակցությունը պլանային և պայմանագրային հիմքերի վրա դնելու անհրաժեշտությունը: Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է նաև Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական առաքելության խնդիրներներն ու նպատակները:
Աբու Դաբիում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է նաև Հունաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Էվանգելոս Ապոստոլակիսի հետ։ Դավիթ Տոնոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հրավիրել Հայաստան։ Հանդիպման ընթացքում երկու գերատեսչության ղեկավարները քննարկել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևորելով այս ոլորտում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումները, նախարարները երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել խորացնել ռազմական համագործակցությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանն Աբու Դաբիում տեղակայված ՀՀ դեսպանատան տարածքում կատարել են ծառատունկ։ Դավիթ Տոնոյանն այցելել է նաև Աբու Դաբիի Սուրբ Նահատակաց եկեղեցի, որին կից գործում է Արա Խանոյանի անվան ազգային վարժարանը։

Министр обороны РА принял участие в международной военно-промышленной выставке
18 Февраля, 2019 16:2917 февраля министр обороны РА Давит Тоноян встретился в Объединенных Арабских Эмиратах с наследным принцем Эмирата Абу-Даби, заместителем командующего вооруженными силами ОАЭ Шейхом Мухаммедом бен Заид Аль Нахайяном, а также вице-президентом ОАЭ, премьер-министром, министром обороны, губернатором Дубая Шейхом Мохаммедом бин Рашед Аль Мактумом. На встречах обсуждались возможности расширения сотрудничества двух стран в оборонной сфере.
Говоря о перспективах развития двустороннего военного сотрудничества, министр обороны РА подчеркнул необходимость выстраивания сотрудничества на плановой и договорной основе. Давит Тоноян также представил задачи и цели гуманитарной миссии РА в Сирии.
Давит Тоноян также встретился в Абу-Даби с министром обороны Греческой Республики Эвангелосом Апостолакисом. Давит Тоноян поздравил коллегу с вступлением в должность и пригласил в Армению. В ходе встречи руководители двух ведомств обсудили широкий спектр армяно-греческого военного сотрудничества. Подчеркнув значительные достижения в этой области, министры выразили готовность к углублению военного сотрудничества.
Министр обороны РА Давит Тоноян и генеральный секретарь МИД РА Ваагн Меликян посадили деревья на территории посольства РА в Абу-Даби. Давит Тоноян также посетил церковь Святых Мучеников Абу-Даби, при которой действует национальная школа имени Ара Ханояна.