Պաշտպանական բարեփոխումներին նվիրված կոլեգիայի նիստ
Ս.թ. հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ` նվիրված պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին:Հանդես գալով բացման խոսքով` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների նպատակը քաղաքացիական վերահսկման և պաշտպանական պլանավորման ու կառավարման ժողովրդավարական հիմնարար սկզբունքների վրա հիմնված, արդիական ռազմական պահանջներին համապատասխանող, առավել ճկուն և ժամանակակից պաշտպանության համակարգի ստեղծումն է: Միաժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց ռազմավարական զսպման համակարգի ամրապնդումը` ՀՀ զինված ուժերի կողմից խաղաղության պարտադրման քաղաքականությունը շարունակելու նպատակով: Պարոն Ս.Օհանյանն անդրադարձավ նաև պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ հանրային իրազեկման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտության:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` ներկայացնելով պաշտպանական բարեփոխումների առկա փուլի արդյունքները և հետագա անելիքները: ՀՀ զինված ուժերի երկարաժամկետ զարգացումն ապահովելու համար Դ.Տոնոյանը հատկանշեց բարեփոխումների անհրաժեշտությունը ռազմական կրթության ոլորտում:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ռազմավարական պլանավորման վարչության պետ, գնդապետ Գ.Տավարածյանն իր հարակից զեկույցում անդրադարձավ զինված ուժերի զորային կառույցի բարեփոխումների, արագ արձագանքման կարողությունների ընդլայնման խնդիրներին` նախանշելով առաջիկա անելիքները:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում ելույթ ունեցան նաև մի շարք ոլորտների պատասխանատուներ, տեղի ունեցավ կարծիքների փոխանակում:
Ամփոփելով կոլեգիայի նիստը` ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդհանուր առմամբ դրական գնահատեց պաշտպանական բարեփոխումների նախորդ փուլում կատարված աշխատանքը և ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ հրամանատարական ղեկավար կազմին համապատասխան հրահանգեր ու ցուցումներ տվեց` պաշտպանական բարեփոխումները պատշաճ կերպով շարունակելու նպատակով հիմնական շեշտադրումը կատարելով կադրային քաղաքականության և պլանավորման, ծրագրավորման և բյուջետավորման համակարգի վրա:

Collegium Meeting Devoted to the Defence Reforms
On the 22nd of October, 2010 in the ARM MoD a collegium meeting took place devoted to the process of the defence reforms, the present issues and the ways of solving them.In his opening speech ARM MoD Seyran Ohanyan stated that the aim of the ARM Defence Reforms is to create a more flexible and modern defence system based on the basic principles of democracy for civil control and defence planning and management, which will meet the modern military demands. Meanwhile, the ARM Minister of Defence underlined the importance of strengthening the strategic resistance system in order to continue the peace imposing policy by the ARM AF. Seyran Ohanyan also talked about the necessity of improving the public awareness mechanisms on defence policy.
During the collegium meeting ARM First Deputy Minister Davit Tonoyan made a main speech, presenting the outcomes of the present phase of the defence reforms and the future work. In order to assure a long-term development for the ARM AF Mr. Tonoyan emphasized the necessity of the reforms in the military education sector.
In his speech Chief of the ARM AF Strategic Planning Department Colonel G. Tavaratsyan touched upon the issues of the AF troop structure reforms and operative reaction capacity development, stating the work to be done in the near future.
During the meeting representatives of a number of other sectors also made speeches, and an exchange of ideas was carried out. Summing up the outcomes of the meeting Seyran Ohanyan gave an overall positive evaluation to the work done in the previous phase of the defence reforms, and the heads of the ARM MoD and AF GS relevant structures were given orders and directions to put the main emphasize on staff policy and planning, programming and budgeting system in order to properly continue the defence reforms.