Պաշտպանական բարեփոխումներին նվիրված կոլեգիայի նիստ
Ս.թ. հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ` նվիրված պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին:Հանդես գալով բացման խոսքով` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների նպատակը քաղաքացիական վերահսկման և պաշտպանական պլանավորման ու կառավարման ժողովրդավարական հիմնարար սկզբունքների վրա հիմնված, արդիական ռազմական պահանջներին համապատասխանող, առավել ճկուն և ժամանակակից պաշտպանության համակարգի ստեղծումն է: Միաժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց ռազմավարական զսպման համակարգի ամրապնդումը` ՀՀ զինված ուժերի կողմից խաղաղության պարտադրման քաղաքականությունը շարունակելու նպատակով: Պարոն Ս.Օհանյանն անդրադարձավ նաև պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ հանրային իրազեկման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտության:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` ներկայացնելով պաշտպանական բարեփոխումների առկա փուլի արդյունքները և հետագա անելիքները: ՀՀ զինված ուժերի երկարաժամկետ զարգացումն ապահովելու համար Դ.Տոնոյանը հատկանշեց բարեփոխումների անհրաժեշտությունը ռազմական կրթության ոլորտում:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ռազմավարական պլանավորման վարչության պետ, գնդապետ Գ.Տավարածյանն իր հարակից զեկույցում անդրադարձավ զինված ուժերի զորային կառույցի բարեփոխումների, արագ արձագանքման կարողությունների ընդլայնման խնդիրներին` նախանշելով առաջիկա անելիքները:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում ելույթ ունեցան նաև մի շարք ոլորտների պատասխանատուներ, տեղի ունեցավ կարծիքների փոխանակում:
Ամփոփելով կոլեգիայի նիստը` ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդհանուր առմամբ դրական գնահատեց պաշտպանական բարեփոխումների նախորդ փուլում կատարված աշխատանքը և ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ հրամանատարական ղեկավար կազմին համապատասխան հրահանգեր ու ցուցումներ տվեց` պաշտպանական բարեփոխումները պատշաճ կերպով շարունակելու նպատակով հիմնական շեշտադրումը կատարելով կադրային քաղաքականության և պլանավորման, ծրագրավորման և բյուջետավորման համակարգի վրա:

Заседание коллегии, посвященное оборонным реформам
22-го октября с.г. в Министерстве обороны РА состоялось заседаниe коллегии при министре обороны, посвященное ходу оборонных реформ, насущным проблемам и путей их разрешения. В своей приветственной речи министр обороны РА Сейран Оганян отметил, что целью оборонных реформ РА является гражданский контроль и создание основанном на оборонном планировании и демократических основополагающих принципах управления, соответствующее современным военным требованиям, более гибкой и современной системы обороны. Одновременно министр обороны РА придал важность укреплению системы стратегического сдерживания с целью продолжения политики принуждения к миру со стороны вооруженных сил РА. Господин С.Оганян поговорил также о необходимости усовершенствования механизмов информирования общественности об оборонной политике.
В ходе заседания коллегии с основным докладом выступил первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян, который представил результаты нынешнего этапа оборонных реформ и дальнейшие действия. Для обеспечения долгосрочного развития вооруженных сил РА Д.Тоноян особо отметил необходимость реформ в сфере военного образования.
Начальник Управления стратегического планирования ГШ ВС РА полковник Г.Таварацян в своем докладе обратился к проблемам реформирования воинской структуры вооруженных сил, расширения возможностей быстрого реагирования, представив предстоящие действия. Во время заседания коллегии выступили также ответственные лица ряд сфер, произошел обмен мнениями.
Обобщая заседание коллегии, министр обороны РА в общем положительно оценил работу, проделанную в предыдущем этапе оборонных реформ и дал соответствующие указания командному руководящему составу ГШ ВС РА, с целью продолжения достойным образом оборонные реформы, делая основной напор на кадровую политику и планирование, систему бюджетирования.