Քննարկվել են հայ-իտալական պաշտպանական համագործակցության օրակարգային հարցեր
13 Հունիսի, 2018 17:36Հունիսի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին և ՀՀ-ում պաշտպանության հարցերով Իտալիայի դեսպանության կցորդ, բրիգադի գեներալ Ալֆոնսո Միրոյին ու կցորդի տեղակալ, ռազմածովային ուժերի կապիտան Կուրցիո Պաչիֆիչին` վերջիններիս ՀՀ-ում հավատարմագրման կապակցությամբ (նստավայրը` ք.Մոսկվա):
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է բրիգադի գեներալ Միրոյին և ռազմածովային ուժերի կապիտան Պաչիֆիչին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ աշխատանքային գործունեության մեջ:
Փոխադարձ շնորհավորանքներ ուղղելով Դավիթ Տոնոյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, իտալացի գործընկերները կարևորել են Հայաստանի հետ պաշտպանության բնագավառում իրականացվող ակտիվ համագործակցությունը, Լիբանանում համատեղ խաղաղապահ առաքելությունը և ընդգծել փոխգործակցությունն առավել խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-իտալական պաշտպանական համագործակցության օրակարգային հարցերին, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը, երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ խնդիրների:

Armenian-Italian defence cooperation discussed
13 June, 2018 17:36Minister of Defence Davit Tonoyan received on 13 June Italian Ambassador to Armenia Vincenzo Del Monaco and Defence Attaché, Brig. Gen. Alfonso Miro and his deputy, Navy Captain Curzio Pacifici on the occasion of their accreditation in the Republic of Armenia (residence in Moscow).
Minister Tonoyan congratulated Brig. Gen. Miro and Capt. Pacifici on their appointments, wishing success in their activities.
The guests, from their part, congratulated Tonoyan on his appointment as defence minister. They praised the active cooperation with Armenia in the defence field, highlighted the joint peacekeeping mission in Lebanon, underscoring their readiness to further cooperation.
The parties also spoke about the Armenian-Italian defence relations, international and regional security, and other issues of mutual interest