ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության և առանձին երկրների պաշտոնակիցների հետ
9 Հունիսի, 2018Նախ` ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի պաշտպանության նախարար Պանայոտիս Կամենոսի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության օրակարգային հարցերը և զարգացման հեռանկարները: Ընդգծվել է հայ-հունական ռազմական համագործակցության բարձր մակարդակը: Դավիթ Տոնոյանը և Պանայոտիս Կամենոսը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով մի շարք նոր համատեղ նախաձեռնություններ իրականացնելու վերաբերյալ:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը ուժեր տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը: Իր ելույթում ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է ՀՀ պարտավորությունները՝ առաքելության Հյուսիսային հրամանատարության շրջանակներում իրականացնելու վերաբերյալ:
Նիստի ավարտին Դավիթ Տոնոյանն առանձին հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գյոթեմոլլերի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են տարբեր ձևաչափերով ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքը և հետագա ծրագրերը:
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն առանձին հանդիպում է ունեցել նաև ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Պեդրո Սերանոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարծաշրջանային անվտանգության խնդիրներ և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Министр обороны РА встретился с руководством НАТО и коллегами из отдельных стран
9 Июня, 2018 11:44Прежде всего министр обороны РА встретился с министром обороны Греции Панайотисом Камменосом. В ходе встречи стороны обсудили вопросы повестки армяно-греческого военного сотрудничества и перспективы развития.Был подчеркнут высокий уровень армяно-греческого военного сотрудничества. Давит Тоноян и Панайотис Камменос договорились о реализации ряда новых совместных инициатив в двустороннем и многостороннем форматах.
Затем Министр обороны РА Давит Тоноян принял участие во встрече министров обороны стран, предоставляющих силы миссии НАТО «Решительное содействие» в Афганистане. В своем выступлении Министр обороны РА подтвердил обязательства РА относительно осуществления миссии в рамках Северного командования.
конце заседания Давит Тоноян провел отдельную встречу с заместителем Генерального секретаря НАТО Роуз Гетемоллер. В ходе встречи стороны обсудили ход сотрудничества Армения-НАТО в различных форматах и дальнейшие планы.
Министр обороны РА также провел отдельную встречу с заместителем Генерального секретаря Службы иностранных дел ЕС Педро Серано. В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.