Կատարելագործվում են խաղաղապահ բրիգադի ինժեներական անձնակազմի հմտությունները
8 Հունիսի, 2018 17:59Դասընթացի նպատակն էր կատարելագործել ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի ինժեներական անձնակազմի հմտությունները ՀՀ տարածքում ականազերծման և միջազգային առաքելությունների ընթացքում պայթուցիկ միջոցների հայտնաբերման և վնասազերծման գործողություններ իրականացնելու համար` ժամանակակից տեխնիկական միջոցների կիրառմամբ, ինչպես նաև պատրաստել ինժեներ-հրահանգիչների:
Դասընթացի ավարտին ԱՄՆ ԶՈՒ եվրոպական հրամանատարության կողմից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հանձնվել է դասընթացի ընթացքում կիրառված ժամանակակից տեխնիկական միջոցների լրակազմը:
Դասընթացը, ինչպես նաև տեխնիկական աջակցությունը, հանդիսանում են ՀՀ-ում ականազերծման և պայթուցիկ միջոցների հայտնաբերման ու վնասազերծման անձնակազմ և ինքնաբավ կարողություններ պատրաստելու ԱՄՆ ԶՈՒ եվրոպական հրամանատարության երկարաժամկետ ծրագրի փուլերից մեկը:

8 June, 2018 17:59The goal of the training, conducted by US specialists, was to improve the skills of the Brigade’s engineering personnel by using up-to-date equipment when detecting and neutralising explosive devices in the territory of Armenia and when carrying out international missions, as well as to train engineer instructors.
At the end of the course, the US Armed Forces European Command handed over to the Armenian Ministry of Defence a set of up-to-date technical equipment used during the training.
The training and the technical assistance are part of a US Armed Forces European Command implemented long-term programme aimed at training specialists for detecting and neutralising explosive devices in Armenia and building sufficient capacity for those purposes.