Երևանում բացվել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը
29 Հունվարի, 2018 20:09Հանրապետության Նախագահը պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի, ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի և մի շարք բարերարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել իր նախորդ այցից հետո չափազանց կարճ ժամկետում՝ ընդամենը մի քանի ամսում, կատարված մեծ ծավալի աշխատանքներին, հատուկ զինհաշմանդամների համար հիմնված վերականգնողական մասնագիտական կենտրոնի ընթացիկ գործունեությանն ու զարգացման հետագա ծրագրերին: Նախագահը զրուցել է նաև կենտրոնում արդեն իսկ իրենց վերականգնողական բուժումը ստացող հայրենիքի պաշտպանների հետ:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի հավաստմամբ՝ կենտրոնը գործելու է որպես ամբողջական վերականգնողական համալիր, որտեղ զինվորական հաշմանդամների առողջական խնդիրներից բացի լուծվելու են նաև սոցիալական ինտեգրման, կրթության և աշխատանքի հարցեր, այն հագեցած է գերժամանակակից վերականգնողական սարքերով և տարածաշրջանում միակն է իր հնարավորություններով:
Արմեն Մուրադյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ կենտրոնի գաղափարին, ինչպես նաև նախատեսված կարճ ժամկետում անհավանական թվացող նախագծի իրագործմանն ի սկզբանե հավատ ընծայելու և պատվաբեր ու պատասխանատու այս նախաձեռնության իրագործման շնորհիվ պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու հնարավորության համար: Ռեկտորն այս նախագծի իրագործման հարցում բեկումնային է համարել անցած տարվա հուլիսի 12-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը կենտրոնի շինհրապարակ, որը, ըստ նրա, նոր խթան հանդիսացավ հետագա աշխատանքի համար:
Հանրապետության Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել անչափ կարևոր այս գաղափարն իրականություն դարձրած բոլոր անձանց և առաջին հերթին՝ այստեղ իրենց վերականգնողական բուժումն անցնող հայրենիքի պաշտպաններին՝ նվիրումի ու անմնացորդ ծառայության համար: Նախագահը հորդորել է զինհաշմանդամներին նույնպիսի կամք ցուցաբերել բուժման ընթացքում և կենտրոնի մասնագիտական թիմի հետ միասին ամեն ինչ անել շուտափույթ բուժվելու համար:

29 January, 2018President Sargsyan, accompanied by Defence Minister Vigen Sargsyan, YSMU Rector Armen Muradyan and a group of philanthropists visited the rehabilitation centre, observed the large-scale work accomplished after his last visit a few months ago and the current activities and the future plans of the rehabilitation centre designed for disabled servicemen. He also talked with the Homeland defenders who are currently being treated in the centre.
YSMU Rector Armen Muradyan says the centre will function as a complete rehabilitation complex where disabled servicemen will not only get medical care but they will also find assistance in integrating in the society, getting education and finding jobs. The is equipped with state-of-the-art rehabilitation equipment and is the only one in the region.
Muradyan expressed his gratitude to the president for believing in the idea of the centre as well as for the opportunity to serve the state and people through the initiation and implementation of this honourable and responsible endeavour. He called President Sargsyan’s July 12, 2017 visit to the centre a breakthrough in the implementation of this project that was a new impetus for further work.
President Sargsyan expressed gratitude to all those who brought to life this crucial idea and, first of all, to the Homeland defenders undergoing rehabilitation treatment for their devotion and dedicated service. He urged them to demonstrate a similar will in the course of the treatment and to do their best to recover as soon as possible.