ՀՀ նախագահին ներկայացվել են «Դիտակետ» ծրագրի շրջանակում իրականացված սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքները
27 Հունվարի, 2018 11:38Բաց և անկաշկանդ մթնոլորտում բանակի և ծառայության ընթացքում ի հայտ եկող խնդիրների, դրանց լուծման հնարավոր ուղիների, պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերի և զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ զրույցից բացի, հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են պաշտպանության նախարարության նախաձեռնած «Դիտակետ» ծրագրի շրջանակում իրականացված սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքները: Հետազոտությանը մասնակցել են նաև հանդիպմանը ներկա մի շարք զորացրված զինծառայողներ:
Հանրապետության Նախագահը նախ շնորհավորել է հանդիպման մասնակիցներին մի քանի առիթով՝ պարտքը հայրենիքի հանդեպ պատասխանատվությամբ կատարելու և տուն վերադառնալու, ինչպես նաև այսօր նշվող՝ զորավար Սուրբ Սարգսի օրվա ու գալիք տոնի՝ ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, այնուհետև կարևորել է նման հանդիպումներն ու ներկայացրել դրանց հիմնական նպատակը:
«Բոլորին հասկանալի է, որ զինվորական ծառայությունը թեթև զբոսանք չէ, որ զինվորական ծառայությունն ունի իր դժվարությունները, իր բարդությունները, բայց ես վստահ եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը, բարեհաջող ավարտելով իր ծառայությունը, այնուհետև ծառայության տարիները հիշելու է հպարտությամբ, ջերմությամբ: Եվ նույնիսկ, եթե այդ ծառայության ընթացքում որևէ մեկը ինչ-որ բանից նեղսրտել է կամ դժվարություններ է ունեցել, ապա դրանք մոռացության գիրկն են գնալու ժամանակի ընթացքում, և հիշվելու է միայն այն իրողությունը, որ դուք ձեր կյանքի այս հատվածում ձեր պարտականությունները մեր պետության ու ժողովրդի հանդեպ կատարել եք: Ուստի, շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ մեր ժողովրդի և պետության անունից ձեր պարտքը ազնվորեն կատարելու համար:
Երկրորդ՝ ուզում եմ ձեզ շնորհավորել զորավար Սուրբ Սարգսի տոնի կապակցությամբ: Ժամեր առաջ մենք պաշտպանության նախարարի հետ միասին Սուրբ Սարգիս եկեղեցու կամարների ներքո աղոթք ենք հղել առ Աստված, որպեսզի Տերը բարի աչքով նայի հայկական բանակին, պահի, պահպանի մեր զինվորներին և սպաներին ու մեր նահատակ ընկերների հոգիները միշտ խաղաղությամբ պահի:
Երրորդ՝ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիդ հայկական բանակի 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Վաղը մենք, իհարկե, տոնելու ենք, հիշելու ենք մեր լավագույն սպաներին, զինվորներին, մեր զոհված ընկերներին, մեր սրտի խոսքն ենք ասելու բանակին, մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցելու հայկական բանակին:
Նույնիսկ չգիտեմ ձեզ ոնց դիմեմ, ասեմ՝ սիրելի՛ զինվորներ, ասեմ՝ տղե՛րք, որովհետև մարդ, եթե բարեխղճությամբ ծառայում է, իր պարտքը կատարում է, մեծամասամբ ամբողջ կյանքում զինվոր է մնում՝ բանակի զինվոր, երկիրը շենացնելու զինվոր, գիտելիք ստանալու գործում զինվոր: Այնուհանդերձ, տղե՛րք, այսպիսի հանդիպումներն իմ կողմից գոնե երկու նպատակ են հետապնդում: Առաջինն այն է, որպեսզի դուք իմ շուրթերից լսեք, որ վերադառնալով տուն, կատարելով ձեր պարտքը, դուք կարող եք ակնկալել նաև պետության կողմից աջակցություն: Եթե ձեզնից որևէ մեկը որոշել է ուսում ստանալ կամ մասնագիտություն ձեռք բերել, ապա պաշտպանության նախարարությունը, մեր պետությունը պատրաստ է մշտապես ձեզ օժանդակել: Խոսքս, իհարկե, միայն ձեզ չի վերաբերում. խոսքս վերաբերում է բոլոր զորացրվածներին:
Երկրորդ նպատակը հետևյալն է, որպեսզի ես կարողանամ ամբողջականացնել իմ տեղեկատվությունը մեր զինված ուժերի մասին: Ակնհայտ է, որ ես ունեմ բազմաթիվ խողովակներ՝ իրավիճակը բանակում հսկողության տակ պահելու, տեսնելու խնդիրները, փնտրելու լուծման ճանապարհներ, բայց գործընթացի անմիջապես մասնակիցներից առաջարկություններ լսելը չափազանց կարևոր է:
Մենք նախորդ տարի իրականացրել ենք մի ծրագիր՝ «Դիտակետ» անվանմամբ, որի նպատակն էր 2017 թվականի ամռանը զորացրված բոլոր զինվորներին անանուն հարցում անցկացնել և բոլոր զինվորներին տալ մի քանի հարցեր, որոնց պատասխաններն, իհարկե, մենք պետք է օգտագործենք մեր հետագա աշխատանքում: Այսօր պաշտպանության նախարարը և մեր գործընկեր «Բրեվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն, սոցիոլոգ Հովհաննես Գրիգորյանը կներկայացնեն այդ հսկայական ուսումնասիրությունից մի հատված: Այնուհետև կխնդրեմ ձեզ կա՛մ ինչ-որ կերպ մեկնաբանել եզրակացությունները, կա՛մ տալ սեփական եզրակացությունները, կա՛մ հարցերի միջոցով փորձել ճշգրտել ինչ-որ հանգամանքներ, կա՛մ անել առաջարկություններ: Սա չափազանց կարևոր է մեր զինված ուժերի համար, որովհետև մեր զինված ուժերը, մեր բանակը ժողովրդական բանակ է. մեր բանակն իր մեջ ներառում է զորակոչի տարիքի գրեթե բոլորին՝ մեր հասարակության մի հսկա հատվածի: Ի միջի այլոց` պետք է ասեմ, որ մեր զինված ուժերն ամենաերիտասարդական կառույցն է, որովհետև միաժամանակ այդքան երիտասարդներ որևէ կառույցում չեն գտնվում: Ուստի, մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի մեր զինվորներն ու սպաները հաճույքով ծառայեն, որպեսզի ոգևորություն ունենան այն փաստից, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող մեր ժողովրդի հավերժի երթի այս հատվածում այդ բախտը իրենց է վիճակվել: Միգուցե, հիմա դուք չեք կարող ամբողջովին գնահատել, բայց հավատացեք, որ տարիքի հետ դուք հասկանալու եք՝ գերագույն հաճույքը սեփական ժողովրդին, սեփական պետությանը ծառայելն է»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանդիպմանը մասնակցող պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել զորացրված զինծառայողներին լավ ծառայության համար և կարևորել Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ պարբերական դարձած՝ արդեն երրորդ անգամ անցկացվող նման ձևաչափի հանդիպումները, որոնք, նրա համոզմամբ, հնարավորություն են տալիս առաջարկվող քաղաքականությունը, առաջարկվող բարեփոխումները համադրել զորացրվող զինծառայողների կարծիքների, տպավորությունների հետ: Նախարարը խոսել է նաև «Դիտակետ» ծրագրի շրջանակում իրականացված սոցիոլոգիական հետազոտության մասին, որի արդյունքները երեկ ներկայացվել են նաև պաշտպանության նախարարությունում կայացած տարեկան ամփոփիչ կոլեգիայի նիստում:
«Ըստ ուղղությունների տրվել են հանձնարարականներ՝ հասկանալու, թե բացասական կամ մտահոգիչ պատասխանների ուղղությամբ ինչ աշխատանք ունի կատարելու յուրաքանչյուր ստորաբաժանումը, վարչությունը: Նաև դիտարկել ենք յուրաքանչյուր զորամասի կտրվածքով պատկերը: Երեկ կոլեգիայի նիստի ժամանակ ընդհանուր առմամբ մատնանշել ենք այն զորամասերը, որոնք ակնհայտորեն ավելի լավ վիճակում են գտնվում, և հանրային ընկալման մեջ զորացրված զինծառայողների խնդիրներն ավելի լավ են լուծված, ինչպես նաև այն զորամասերը, որտեղ յուրաքանչյուր ուղղությամբ կան մտահոգություններ: Ամեն զորամասի հրամանատարի հետ առանձին ևս աշխատելու ենք, որպեսզի շտկումներ արվեն, լուծումներ գտնվեն»,-ասել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Ներկայացնելով «Դիտակետ»-ի շրջանակներում իրականացված սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքները «Բրեվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ընկերության հարցազրուցավարներն այցելել են 47 քաղաքային և 688 գյուղական բնակավայրեր՝ հարցումներ իրականացնելով 2017 թվականի ամռան ամիսներին զորացրված և հարցումներին մասնակցելու գրավոր համաձայնություն տված բոլոր ժամկետային զինծառայողների շրջանում, որոնք զինծառայություն են անցել 12 ամիս և ավելի։ Հարցմանը մասնակցել են հասանելի զորացրվածների 73%-ը։
«Հետազոտության իրականացման համար առաջ են քաշվել հատուկ պահանջներ տվյալների անվտանգության, ինչպես նաև զորացրվածների համար առավել անկաշկանդ կարծիք արտահայտելու պայմաններ ստեղծելու վերաբերյալ։ Ներդրվել է ծրագրային ապահովման հատուկ համակարգ, որը պլանշետների միջոցով իրականացվող հարցման տվյալները րոպեների ընթացքում փոխանցում է անվտանգ դաշտ՝ անհասանելի դարձնելով այն շահագրգիռ կողմերի, անգամ՝ հարցումն իրականացնողների համար»,-ասել է սոցիոլոգը՝ հավելելով, որ ընկերության վերլուծաբանների խումբը շուրջ մեկ ամիս իրականացրել է տվյալների վերլուծական աշխատանքներ և մանրամասն հաշվետվությունների ու զեկույցների տեսքով ներկայացրել պաշտպանության նախարարություն։
Հետազոտության արդյունքում ստեղծվել է տվյալների ծավալուն բազա՝ շուրջ 560 հարց և ենթահարց, ինչպես նաև՝ դրանց համադրության արդյունքում դուրս բերված տվյալներ։ Դրանք վերաբերում են բանակային կյանքի բոլոր կողմերին՝ սկսած նյութատնտեսական բազայից, առողջապահական հարցերից, կրթության ու ժամանցի կազմակերպումից մինչև կենցաղային պայմաններ ու ոչ կանոնադրային հարաբերություններ։
Հետազոտական տվյալները, ըստ զեկուցողի, որոշակի պատկեր են տալիս զինվորական ծառայության նկատմամբ զորացրվածների վերաբերմունքի մասին։ Մանրամասն ներկայացնելով հարցվածներից ստացված դրական և բացասական կարծիքները՝ Հովհաննես Գրիգորյանը ընդգծել է, որ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ զինծառայությունից առաջ առկա են որոշակի կարծրատիպային պատկերացումներ, որոնք զգալիորեն փոխվում են զորացրումից հետո։ Նա նշել է, որ հարցումներին մասնակցած և դրանով բանակի արդիականացման այս ծրագրում իրենց ներդրումն ունեցած բոլոր մյուս զինծառայողները նույնպես հնարավորություն են ունենալու ծանոթանալու հետազոտության ամբողջական արդյունքներին փետրվարի 3-ին պաշտպանության նախարարությունում կայանալիք ընդունելության ժամանակ։
Հետազոտության արդյունքները զորացրված զինծառայողների հետ քննարկելուց հետո Հանրապետության Նախագահն առաջարկել է հանդիպումը շարունակել առանց տեսախցիկների և անկաշկանդ մթնոլորտում անդրադառնալ ինչպես թեմայի շուրջ, այնպես էլ դրանից դուրս հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:

Finding of survey conducted under “Watchtower” program presented to Armenian president
27 January, 2018 11:38In an open conversation, the participants of the meeting discussed the problems of the army and military service, the possible solution, steps taken by the government and reforms in the armed forces. In addition, the results of the survey conducted under Watchtower program initiated by the Ministry of Defence were presented at the meeting. A number of discharged conscripts attended the meeting as well.
President Sargsyan first congratulated the participants on accomplishing their duty to the Homeland and returning home, as well as on St. Sargis Day marked today, and the upcoming 26th anniversary of the Armenian armed forces. He then emphasized the importance of such meetings and spoke about their main goal.
"Everyone understands that military service is not a light ride; military service has its difficulties and hardships, but I am sure that each of you, after ending his service successfully, will then remember years of service with pride and warmth. And even if somebody has been upset about something or has had some difficulties, they will go away over time, and you will only remember that you have fulfilled your duty to our state and people in this period of your life. Therefore, I thank you for your honest fulfilment of your duty on behalf of our people and the government.
Second, I want to congratulate you on the occasion of the St. Sargis holiday. A few hours ago, the defence minister and I, under the arches of the St. Sargis church, prayed to God to support the Armenian army and protect our soldiers and officers and the souls of our martyred friends.
Third, I would like to congratulate all of you on the 26th anniversary of the Armenian Army. Tomorrow, of course, we will celebrate, we will remember our best officers, soldiers, our killed friends, we will speak from our heart to the army, and we will pay tribute to the Armenian army.
I don’t even know how to address you: beloved soldiers, guys, because if someone serves conscientiously, pays his duty, he always remains a soldier, a soldier of the army, a solider of making the country prosper, a soldier who is keen to get knowledge. Nevertheless, guys, such meetings, have at least two goals. The first is that you hear from my lips that after returning home, after having paid your duty, you can also expect the government’s support. If any of you has decided to get an education or a profession, the Ministry of Defence, our government will always stand by you. Of course, I am not talking about you only; I am talking about everybody who has been discharged.
The second goal is for me to get complete information about our armed forces. Obviously, I have plenty of channels to keep control of the situation in the army, to see the problems and to find solutions, but it is extremely crucial to listen to suggestions of those immediately involved in the process.
Last year, we conducted a project called Watchtower, the aim of which is to conduct anonymous surveys among soldiers discharged in the summer of 2017 and to ask all the soldiers a few questions, and use the findings in our future work.
Today, the defence minister and sociologist Hovhannes Grigoryan, the general director of our partner company, Bevis, will present a part of that huge study. Then I will ask you to comment on some of the conclusions or give your own conclusions or try to clarify certain circumstances or make suggestions. This is very important for our armed forces because our armed forces, our army are a people’s army. Almost everybody of conscript age -- a huge part of our society – serves in our army. By the way, I must say that our armed forces are the youngest body because there is no other body that involves such a large number of young people at the same time. Therefore, it is very important for us that our soldiers and officers serve with pleasure, so they can be inspired by the fact that they have the luck to serve during this period of our millennial-long nations’ eternal march. Perhaps you can’t completely appreciate it now, but believe me, over time, you will understand that serving your people and country is the biggest pleasure, President Sargsyan said.
Defence Minister Vigen Sargsyan, participating in the meeting, thanked the discharged servicemen for their good service and highlighted the importance of such meetings that are held for the third in this format and. The meetings held under the instruction of the country’s president, according to him, give the opportunity to combine the proposed policy and reforms with opinions and impressions of discharged servicemen. Minister Sargsyan also spoke about the survey conducted under the Watchtower program, the findings of which were also presented at the annual summarizing board meeting held at the Ministry of Defence.
"Instructions have been given in relevant directions to understand what each unit or agency has to do with regard to negative or disturbing answers. We also reviewed the each military unit. Yesterday, during the meeting of the board, we pointed to the units that are in an noticeable better position and where the issues of discharged conscripts are addressed in a better manner in the public perception, and to the units where there were concerns in every direction. We will work separately with the commander of every military unit to make corrections, find solutions," Minister Sargsyan said.
Speaking about the findings of survey, Brevis General Director Grigoryan said that the company’s interviewers visited 47 urban and 688 rural settlements to conduct surveys among the conscripts discharged during the summer of 2017 and who have served for at least 12 months and agreed in writing to participate in the survey. or more. About 73% of those available took part in the poll.
"Specific requirements have been put forward for the survey, such as creating conditions for the data security as well as the freedom of expression for those involved. A special software was developed, which transmits the data from the tablets used for polls to a secure field in a matter of minutes, making it inaccessible for interested parties, even for the surveyors," he said, adding that the company's analyst team spent about a month analyzing the data and then presented them in detailed reports to the Ministry of Defence.
The research created an extensive database -- about 560 questions and sub-questions – and findings obtained as a result of their combination. They apply r to all aspects of the army life: from material-economic base, health issues, education and entertainment to living conditions and non-formal relationships.
He said that the research data give a clear picture of discharged persons’ attitude to military service.
Grigoryan, detailing the positive and negative opinions received from the respondents, emphasized that the research showed that young people have some stereotypes of the military service before joining the military but that significantly changes after being discharged. He said that those who have participated in the poll and others who have contributed to the army modernization will also have the opportunity to see the full findings of the survey at the reception to be held at the Ministry of Defence on February 3.
After discussing the survey findings with the discharged servicemen, President Sargsyan suggested that the meeting should continue without cameras so the participants could address those and other issues in a more casual environment.