Հայաստանում կանցկացվի սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդես
22 Հունվարի, 2018 12:41Հունվարի 22-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ- ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանի գլխավորությամբ անցկացվել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ArmHiTec-2018 ցուցահանդեսի կազմակերպման հետ կապված հարցեր: Խորհրդակցության ժամանակ ամփոփվել են նաև 2017 թվականին ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների կատարած աշխատանքները, ՀՀ ռազմարդյունաբերական զարգացման ծրագրի կատարման ընթացքը:
ArmHiTec-2018 միջազգային ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության և այլ երկրների նորագույն ռազմական տեխնիկան, ռազմարդյունաբերական համալիրի առաջատար ձեռնարկությունների նորարարական մշակումները:
Ցուցահանդեսը կազմակերպում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գործարան» ՓԲԸ-ն:

Armenia to host international arms and defence technologies exhibition
22 January, 2018 12:41ArmHiTec-2018 international exhibition of armaments and defence technologies will be held at the YerevanExpo in Yerevan, Republic of Armenia, in March.
The January 22 meeting held at the Armenian Ministry of Defence under the chairmanship of Deputy Defence Minister - Chairman of the State Military Industry Committee David Pakhchanyan discussed issues related to organizing the ArmHiTec-2018 exhibition.
The activities of Armenia’s military industry companies in 2017 and the implementation of the military industry development program were also summed up at the meeting.
The goal of the ArmHiTec-2018 expo is to present the latest military equipment of Armenia and other countries, innovative projects of the leading military industry companies.
The expo is organized by the Armenian Ministry of Defence and the Yerevan Mathematical Machines Factory, CJSC.