Քննարկվել են Առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակների տոնակատարությունների նախնական ծրագրերը
19 Սեպտեմբերի, 2017 15:31Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 19-ին կայացել է կլոր սեղան քննարկում` նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակների, ինչպես նաև Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների նախնական ծրագրերի քննարկմանը:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է այն լայնածավալ պաշտոնական և տոնական միջոցառումներին, համերգային, մշակութային, պատմաճանաչողական և հայրենասիրական ծրագրերին, մրցույթներին, գիտաժողովներին, նախաձեռնություններին, որոնք նախատեսվում են վերոնշյալ իրադարձությունների շրջանակում կազմակերպել և անցկացնել Հայաստանում և Սփյուռքում:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր հերոսամարտերը հայոց պատմության մեջ բացառիկ կարևոր դերակատարություն ունեն, ուստի արվելու է առավելագույնը` այդ իրադարձություններն արժանվույն ներկայացնելու համար: Պաշտպանության նախարարը պատասխանել է քննարկման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին և լսել նրանց առաջարկները` կապված տոնակատարությունների կազմակերպման հետ:

Были обсуждены предварительные программы празднования 100-летия провозглашения Первой Республики и майских героических битв
19 Сентября, 2017 15:31
19 сентября в рамках 6-ого Всеармянского форума Армения-Диаспора состоялся круглый стол, посвященный предварительным программам празднования 100-летия провозглашения Первой Республики Армения и майских героических битв, а также празднования 2800-летия Еревана.
В ходе обсуждения министр обороны РА Виген Саргсян затронул те широкомасштабные официальные и праздничные мероприятия, концертные, культурные, историко-познавательные и патриотические программы, конкурсы, конференции и инициативы, которые планируется провести в Армении и Диаспоре в рамках вышеупомянутых событий.
Виген Саргсян подчеркнул, что наши героические битвы играют исключительную роль в истории Армении, поэтому будет сделано все для того, чтобы провести эти мероприятия достойным образом. Министр обороны ответил на многочисленные вопросы участников обсуждения и выслушал их предложения относительно празднования.