ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Միջազգային անվտանգության մոսկովյան համաժողովին
26 Ապրիլի, 2017Ավանդական դարձած համաժողովի այս տարվա քննարկումների առանցքում են գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները, մասնավորապես՝ միջազգային ահաբեկչությունը և լարվածության աճը Կորեական թերակղզում։ Առանձին հարթակներում քննարկվում են նաև Մերձավոր Արևելքում ծայրահեղականության և ահաբեկչության աճը, տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրները և այլն։
Համաժողովի աշխատանքների շրջանակում Վիգեն Սարգսյանը մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել արտերկրի իր գործընկերների հետ։ Մասնավորապես՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև արցախյան հակամարտությանը։ Հայաստանի և Իրանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ խնդիրը ռազմական լուծում չունի։
Նույն օրը կայացել է նաև Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Սերբիայի պաշտպանության նախարար Զորան Ջորջևիչի հետ։ Ընդգծելով հայ և սերբ ժողովուրդների ընդհանրությունները, կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ դա հրաշալի նախադրյալ է հայ-սերբական հարաբերությունների խորացման համար։ Մասնավորապես, նշվել է, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա ռազմատեխնիկական, գիտահետազոտական, ռազմաբժշկական, ռազմակրթական և այլ ուղղություններով։ Որպես արդյունավետ փոխգործակցության օրինակ նշվել է միասնական գործունեությունը խաղաղապահ առաքելություններում։ Հայաստանի և Սերբիայի պաշտպանության նախարարները պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները՝ առավել առարկայական դարձնելով քննարկումները երկկողմ փոխգործակցության խնդիրների շուրջ։

The delegation led by the Minister of Defense of the Republic of Armenia is participating in Moscow international security conference
26 April, 2017 20:46Topics include global and regional challenges, international terrorism and the rise of tensions on the Korean peninsula. The rise of extremisms and terrorism in the Middle East, information security and other topics were also discussed in separate panels.
Vigen Sargsyan held several meetings with his partners from other nations. In particular, he met with the Minister of Defense and Armed Forces Support of the Islamic Republic of Iran Hossein Dehghani. A number of questions of mutual interest were discussed during the meeting. References were also made to the Artsakh conflict. The heads of the Armenian and Iranian administrations highlighted the fact that the conflict cannot be solved through force.
Vigen Sargsyan met with the Minister of Defense of Serbia on the same day. Highlighting the similarities between the Armenian and Serbian peoples, both sides expressed assurances that these similarities will be great precedents in deepening Armenian-Serbian relations. It was noted that a large scope of cooperation exists in military industrial, research, military medical, military educational and other areas. Cooperation in peacekeeping operations was mentioned as an example of effective cooperation. The Ministers of Defense of Armenia and Serbia agreed to communicate more intensively, in order to render the discussions concerning bilateral cooperation more practical.