ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցը կխթանի հայ-իրանական համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում
2 Փետրվարի, 2017 20:28Այնուհետև կայացել է Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Իրանի հոգևոր առաջնորդի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Ալի Ակբար Վելայաթիի հետ։ Բարձր գնահատելով դարավոր պատմություն ունեցող հայ-իրանական բարեկամությունը, զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ այն կարևոր նախադրյալ է հարաբերությունների շարունակական խորացման համար։ Ալի Ակբար Վելայաթին նշել է, որ Իրանն ու Հայաստանն արդեն արդյունավետ փոխգործակցություն են ծավալում տնտեսության մի շարք ճյուղերում և հույս հայտնել, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնական այցը Իրան կխթանի համագործակցությունը նաև պաշտպանական ոլորտում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ, մասնավորապես՝ տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։ Վիգեն Սարգսյանն ու Ալի Ակբար Վելայաթին համակարծիք են եղել, որ լարվածության նոր օջախների ձևավորումը լրջորեն վնասելու է տարածաշրջանային անվտանգությունը, ուստի անհրաժեշտ է համադրել ջանքերը՝ ահաբեկչության և ծայրահեղականության տարածումը կանխելու նպատակով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև արցախյան հիմնախնդրին։ Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ խնդիրը չունի ռազմական լուծում և կարգավորման կարելի է հասնել բացառապես քաղաքական ճանապարհով։

Визит министра обороны будет способствовать сотрудничеству в области обороны
2 Февраля, 2017 20:28Затем состоялась встреча Вигена Саргсяна с советником по вопросам внешней политики верховного духовного лидера Ирана Али Акбаром Велаяти. Высоко оценив многовековую дружбу между Арменией и Ираном, собеседники выразили уверенность в том, что она является важной предпосылкой для постоянно углубления двусторонних отношений. Велаяти отметил, что Иран и Армения эффективно сотрудничают в различных сферах экономики, и выразил надежду на то, что визит министра обороны Армении будет способствовать сотрудничеству в области обороны.
На встрече были рассмотрены вопросы как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества, в частности, региональные вопросы. Виген Саркисян и Велаяти согласились в том, что создание новых горячих точек поставит под серьезную угрозу региональную безопасность, поэтому необходимо объединить усилия по предотвращению терроризма и экстремизма.
На встрече был также затронут нагорно-карабахский конфликт. Стороны подчеркнули, что этот конфликт не может иметь военного решения, и урегулирование может быть достигнуто за счет исключительно политическими методами.