Շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցն Իրան
1 Փետրվարի, 2017 20:05Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 1-ին եղել է նաև Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդարանում, հանդիպել թեմի առաջնորդ, աքրեպիսկոպոս Տեր Սեպուհ Սարգսյանի, հոգևոր դասի և իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն արժևորել և բարձր է գնահատել Հայոց եկեղեցու և սփյուռքի կառույցների դերակատարությունը հայապահպանության, ինչպես նաև հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման ու հետագա զարգացման գործում:
Պաշտոնական այցի ընթացքում փետրվարի 1-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի և ԻԻՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալի Շամխանիի հետ:
Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորվել է անվտանգության ոլորտում երկու պետությունների համագործակցության ընդլայնումը: Քննարկվել են հայ-իրանական փոխգործակցության ամրապնդման, երկու ժողովուրդների բարեկամական կապերի խորացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումների հետ կապված հարցեր:
Բարձր գնահատելով երկու պետությունների համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում և ընդգծելով հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը, կողմերը շեշտել են նաև տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանի պետությունների կայուն զարգացման անհրաժեշտ նախապայման
Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը և հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը: Ընդգծելով խաղաղ, բանակցային ճանապարհով խնդրի կարգավորման անհրաժեշտությունը, կողմերը վերահաստատել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը նպաստելու պատրաստակամությունը:
ԻԻՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալի Շամխանիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման, տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման խնդիրների հետ կապված հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-իրանական համագործակցության առաջնահերթություններին, ընդգծվել է երկկողմ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:

1 February, 2017 20:05On February 1st, the delegation led by Vigen Sargsyan visited the Armenian Diocese of Tehran and met with the Primate of the Diocese Bishop Sepuh Sargsyan and representatives of the Iranian-Armenian community and spiritual council.
The Minister of Defense of the Republic of Armenia expressed how highly he valued the contribution of the Armenian church and diaspora structures in preserving Armenian culture, and strengthening and developing friendly relations between Armenian and Iran.
On February 1st, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan met with Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Mohammad Javad Zarifi and the General Secretary of the National Security Council of the Islamic Republic of Iran, Ali Shamkhani.
During the meeting with Mohammad Javad Zarifi, the importance of increasing defense cooperation between the two nations was highlighted. Discussions centered on questions concerning the reinforcement of Armenian-Iranian cooperation, deepening of friendly relations between the two peoples, as well as regional developments.
Valuing the cooperation between the two nations in various fields, and highlighting the need to develop the relationship, the sides also stressed the importance of maintaining peace and stability in the region, as a necessary precondition to the stable development of regional states.
Vigen Sargsyan presented the situation on the Artsakh and Azerbaijan line of contact, and the efforts applied by the co-presidents of the OSCE Minsk group to resolve the conflict. Highlighting the need to resolve the conflict through peaceful negotiations, both sides reaffirmed preparedness to contribute to establishment of peace and stability in the region.
During the meeting with General Secretary of the National Security Council of the Islamic Republic of Iran Ali Shamkhani, questions concerning development of friendly relations between Armenia and Iran, development of cooperation in a variety of fields, and provision of security and stability in the region were discussed.
The parties spoke about priorities of Armenian-Iranian cooperation, and highlighted the need to further develop bilateral cooperation.