ՀՀ ՊՆ Վիգեն Սարգսյանի ելույթը ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առթիվ Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացած հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ
28 Հունվարի, 2017 21:21Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Սերժ Սարգսյան,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Բակո Սահակյան
Վեհափա՛ռ Տեր,
Գեներալնե՛ր, սպանե՛ր, ենթասպանե՛ր, կուրսանտնե՛ր, շարքայիննե՛ր,
Քաղաքացիական հատուկ ծառայողնե՛ր,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 25-րդ տարեդարձը: Հայոց բանակն ուրախության ու հպարտության մեծագույն առիթ է ոչ միայն Հայաստանում և Արցախում, այլև ամբողջ աշխարհում ապրող մեր հայրենակիցների համար: Յուրաքանչյուր հայ գիտի, որ հենց այդ բանակի շնորհիվ հայոց պետականությունը վերածնվեց հաղթական հիմքի վրա` վերադարձնելով մեզ սեփական ուժերին ապավինելու և մեր ապագան ինքնուրույն կառուցելու կարևորության գիտակցումը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արդար և օրինական պահանջին հակադրվեցին բռնությունն ու խաղաղ բնակչության ջարդերը: Սկիզբ առավ այն, ինչ ուղիղ 15 տարի առաջ, բանակի 10-ամյակի առիթով իր ելույթում, այս նույն բեմից այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը անվանեց մեր բանակի կազմավորման առաջին փուլ` 1988 թվականի փետրվարից մինչև 1992 թվականի մայիս: Ոչ միայն Ղարաբաղի, այլև ողջ Հայաստանի բնակչության ռազմական անվտանգության խնդիրը դարձավ ավելի քան արդիական:
Ոգևորված խորհրդային իշխանությունների անգործությունից՝ Բաքուն սանձազերծեց ռազմական գործողություններ` ներգրավելով ժառանգած զենքն ու զինամթերքը: Տարիներ շարունակ Արցախը և նրան օգնության հասած Հայաստանը ուս ուսի մղեցին կենաց-մահու կռիվ` հընթացս կերտելով այն, ինչ պետք է հետո անվանվեր Հայոց ազգային բանակ:
Այդ տարիներին Հայաստան ժամանեցին Խորհրդային Միության ամենատարբեր անկյուններում ծառայող հայազգի սպաներ, բազմաթիվ սփյուռքահայ քույրեր ու եղբայրներ և միացան բանակաշինության գործին: Նրանց դրսևորած կամքն ու ջանքերը օրինակելի են յուրաքանչյուր հայորդու համար:
Թեև սաղմնավորվող բանակը զրոյից էր ձևավորում իր կառույցները, այն սնվում էր Ավարայրի, Սարդարապատի և Հայրենական մեծ պատերազմի պատմական փորձից: Մարշալներ Բաղրամյանի, Բաբաջանյանի և Խանփերյանցի, ծովակալ Իսակովի, կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանի և հարյուր հազարավոր հայորդիների օրինակով դաստիարակված, Սուրբ Վարդան Մամիկոնյանի, Անդրանիկ Օզանյանի, Գարեգին Նժդեհի և Դրաստամատ Կանայանի, փառապանծ ֆիդայինների գենը կրող մեր ժողովուրդը իրեն դրսևորեց լավագույն հատկանիշներով և աննախադեպ վճռականությամբ:
Քառորդ դարի ընթացքում մի վիթխարի ճանապարհ են անցել մեր զինված ուժերը` Հայաստանի և Արցախի հերոս Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի «Արծիվ մահապարտների» գումարտակներ կազմավորելու ճակատագրական և բեկումնային ժամանակներից մինչև Պաշտպանության բանակ, բանակային կորպուսներ, դիվիզիաներ, օպերատիվ խմբեր և առանձին գնդեր մեկտեղող կուռ կենտրոնաձիգ կառույց:
Այս տարիների ընթացքում ձևավորվեց զինվորականության մի նոր սերունդ, որը մուտք գործեց զինված ուժեր մեր իսկ ռազմաուսումնական հաստատություններից` այսօր հասնելով սպայական ավագ և բարձրագույն կոչումների:
Մեր ժողովրդի իմաստության և ավանդապաշտության շնորհիվ այդ սերնդափոխությունը մեկնարկեց և մինչ օրս ընթանում է հարթ և արդյունավետ` մի կողմից փորձի նկատմամբ հարգանքի և կատարած աշխատանքի հանդեպ ակնածանքի, մյուս կողմից` նորարարության հանդեպ շահագրգիռ հետաքրքրության և նոր սերնդի ուժերի հանդեպ խոր վստահության համադրմամբ:
Պատմական հայրենիքի, ոչ թե տարածքի, ազգային գոյի, ոչ թե զավթողականության, ինքնության և ոչ թե կեղծված պատմության և մոգոնած աշխարհագրության համար էր Հայոց բանակի կռիվը: Եվ այսօր էլ այն շարունակում է ծառայել այդ նույն վեհ նպատակներին:
Պարույր Սևակի՝ Մեսրոպ Մաշտոցին ուղղված խոսքերը կարելի է հեշտությամբ և նույնությամբ կիրառել Հայոց բանակի դեպքում՝ «ծնվեց, որ ծնվենք, եղավ, որ լինենք, և անմահացավ, որ անմահանանք»: Քանզի, իրականում հայոց բանակից է կախված մեր պետության և ժողովրդի ներկան ու ապագան:
Հայոց բանակի հաղթանակների արդյունքը միայն ազատագրված հայրենի գյուղերն ու քաղաքները չեն, միայն մեր անվտանգությունը չէ: Դա մեր ժողովրդի ստացած հաղթական ոգին է, հաղթողի հոգեբանությունը և հայի համաժողովրդական ուժի նկատմամբ անսասան վստահությունը:
Պետականաշինության և բանակաշինության վճռորոշ այս տարիների ընթացքում եղան մարդիկ, նույնիսկ խելացի, բանիմաց, հայրենասեր մարդիկ, ովքեր թերահավատ էին Հայոց բանակի և հայ ժողովրդի վճռականության հարցում: «Եթե նորից կռիվ լինի, ոչ ոք չի գնա» նախադասությունը շատերի ասելիքում ու էլ ավելի շատերի լուռ մտածմունքներում էր, բայց, վստահ եմ, որ նրանցից և ոչ մեկը նույն կարծիքին չէ անցած տարվա ապրիլից հետո...
Պարզապես գովեստի խոսքեր ասել այդ օրերին հակառակորդին հետ մղած մեր զինծառայողների հասցեին, նշանակում է չասել ոչինչ: Մեր տղաները վստահաբար, արհեստավարժ և պատվախնդիր կերպով կատարեցին իրենց գործը: Բազմակի անգամ ավելի անձնակազմի և զինտեխնիկայի կորուստ պատճառելով հակառակորդին` նրան պարտադրեցին վերադառնալու 1994 թվականի զինադադարի պայմաններին:
Այդ օրերին հատկապես ոգևորող էր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների և Արցախյան պատերազմի վետերանների` կամավորականների, ազատամարտիկների, երկրապահների միջսերնդային միաձուլումը: Փառք և պատիվ մեր վետերաններին, որոնք ոչ միայն խորհրդով, այլև զենքը ձեռքերին կանգնեցին Հայրենիքի այսօրվա պաշտպանների կողքին:
Այսօր շատ են խոսում ապրիլյան օրերից դասեր քաղելու մասին: Ռազմական գործում յուրաքանչյուր իրադարձությունից, անգամ պլանային զորավարժությունից ընդունված է եզրակացություներ անել և շտկումներ կատարել, էլ ուր մնաց՝ ռազմական գործողությունների պարագայում: Առաջնագծի կահավորման և դիտարկման գերժամանակակից տեխնիկայով զինելուց մինչև զորահավաքային աշխատանքի հետագա բարելավում` բազմաթիվ հետևություններ ենք արել ապրիլյան դեպքերից: Կարծում եմ՝ մեր հասարակությունը կարողացավ լիարժեք համոզվել դրա մեջ նաև սեպտեմբեր ամսին անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ:
Բայց մեզ համար ապրիլի գլխավոր բացահայտումն ուրիշ էր` դա մեր զինվորն ու հրամանատարն էր, ով թշնամու կրակի տակ վազում է խոցված ընկերոջ մոտ, թաքցնում է, որ վիրավոր է և բուժօգնության է դիմում միայն մարտն ավարտին հասցնելուց հետո, ով լռում է իր սխրանքի մասին և խոսում է «դիրքի պատիվ» հասկացության մասին, իսկ մի քանի տանկ խոցած երիտասարդը զարմանում է, որ իրեն հերոսացնում են: Դա նաև մեր քաղաքացին էր` ի դեմս հոսպիտալների մոտ արյուն հանձնելու համար հերթագրվող ուսանողների, զինվորին ծանրոց ուղարկող թոշակառուների և նամակով նրանց սատարող աշակերտների, դեպի առաջնագիծ իր ողջ ներուժն ուղղող գործարարի: Դա նաև մեր մեր սահմանամերձ, իսկ ավելի ճիշտ է` ասել սահմանապահ համայնքներն էին, որոնք զենքը ձեռքին կանգնեցին մեր զինծառայողի կողքին` պաշտպանելու հայրենիքը: Դա նաև մեր սփյուռքն էր, որն անմնացորդ նվիրվեց հայրենիքին և հայրենիքի խնդիրներին:
Ապրիլի հիմնական եզրահանգումը սա է` մենք հիրավի ԱԶԳ-ԲԱՆԱԿ ենք, և դա է մեր հավաքական ուժն ու արժեքը:
Ապրիլի եզրահանգումներից մեկն էլ այն է, որ այս սերունդը՝ անկախության սերունդը, իր ճակատագրի տերն է լինելու և արժանապատվորեն է կերտելու մեր ժողովրդի ապագան:
Արցախյան ազատամարտը հայոց պատմությունը հարստացրեց նոր հերոսների անուններով: Նրանց, ովքեր այսօր մեզ հետ չեն, մենք զոհ չենք անվանում: Նրանք հերոս են: Նրանց կերպարները զոհի չեն, այլ հաղթողի, և չեն կարող տեղավորվել վշտի կաղապարում: Ուստի, թեև ընդունված է հիշատակը հարգել մեկ րոպե լռությամբ, առաջարկում եմ մեր հերոսների հիշատակը ՊԱՏՎԵԼ մեկ րոպե հոտնկայս և բուռն ծափահարություններով:
Ակամայից հիշեցի երջանկահիշատակ Վազգեն Վեհափառի խոսքը. «Նույնանալ ժողովուրդին հետ՝ որպես կենսաբանական էակ, նույնանալ ազգին պատմության և մշակույթին հետ՝ որպես բարոյական-հոգևոր էակ, նույնանալ հայրենիքի հողին ու ջուրին հետ՝ որպես աշխատող-ստեղծագործող էակ, վերջապես նույնանալ Հայ պետությունը ամրացնող ու անոր ապագան պսակող իդեալներուն հետ՝ որպես կամեցող և կառուցանող քաղաքական էակ: Ահա, մեր կարծիքով, ճշմարիտ պատկերը ամբողջական Հայուն»:
Այդ «ամբողջական Հայու» կերպարն արտացոլվեց այս տեսաուղերձների մեջ, որոնք մեր ազգի յուրօրինակ մաղթանքն են և երդումը մեր բանակին: Սա է ազգ-բանակի առանցքը:
Ձե՛րդ Սրբություն, Վեհափա՛ռ Տեր,
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ողջ բանակի անունից շնորհակալություն հայտնել Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն` բանակին աջակցության հետևողական և իմաստուն Ձեր առաջնորդության համար: Գնդերեցները մեր զորքում կատարում են և՛ հոգևոր հովվի, և՛ ռազմական հոգեբանի, և՛ ավագ ընկերոջ կարևորագույն գործառույթ:
Տիկնայք և պարոնայք,
Տարիների ընթացքում ծավալել ենք երկկողմ և բազմակողմ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների գործուն համակարգ: Մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի աջակցությամբ շարունակում ենք իրականացնել սպառազինությունների համալրման համապարփակ ծրագիրը: Ձևավորել ենք Ուժերի միացյալ խմբավորում և Միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Համատեղ ջանքեր ենք գործադրում Սիրիա մարդասիրական օգնություն առաքելու ուղղությամբ:
Մեր խաղաղապահները գործընկերների հետ առաքելություն են իրականացնում միաժամանակ մի քանի ռազմաբեմերում: Փառք բոլոր նրանց, ովքեր հայրենիքից հեռու շարունակում են բարձր պահել մեր երկրի և ժողովրդի պատիվը:
Հարգելի ներկաներ,
Հայկական բանակը ծնվել է հերոսների սխրանքից: Մեր պարտքն է ունենալ այնպիսի բանակ, որն արժանի կլինի այդ հերոսների փառքին:
Հայոց պատմությունը փաստում է, որ մենք՝ որպես ազգ և պետություն, սկսել ենք թուլանալ և զիջել մեր դիրքերը տարածաշրջանում այն ժամանակ, երբ դադարել ենք լինել ազգ-բանակ։ Այդ կառույցի քայքայումն ու ջլատումն են մեր նահանջի գլխավոր պատճառները։ Բայց մենք չունենք նահանջելու տեղ, առավել ևս` նման մտադրություն: Փոխարենը ունենք վճռականություն դառնալու հզոր և անպարտելի ազգ-բանակ։ Դրա համար կան անհրաժեշտ նախադրյալներ, որովհետև ի վերջո բոլորս՝ պաշտոնյա թե շարքային, գիտնական թե բանվոր, բժիշկ, մանկավարժ թե վարորդ` երկրի անվտանգության հարցում ունենք մեկ առաքելություն` կոչված ենք և զորակոչված մեկ նպատակի:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ձևավորման առաջին իսկ օրերից ստիպված են եղել կռվել ավելի մեծաքանակ և ավելի շատ ռեսուրսներ ունեցող հակառակորդի դեմ։ Քանակի դեմ ավելի մեծ քանակ հանելու ճանապարհը մերը չէ: Եվ դա ոչ միայն և ոչ այնքան ռեսուրսների, որքան խոհեմության հարց է: Մենք քանակին հակադրել ենք որակ և հաղթել։
Ազգ-բանակ՝ առաջին հերթին նշանակում է որակ։ Այդ որակի գլխավոր կրողը պետք է լինի ցանկացած բանակի ողնաշարը կազմող սպայական և ենթասպայական կազմը: Հայ սպայի, հրամանատարի կերպարը պետք է դառնա ուղղորդիչ մեր ողջ հասարակության համար: Իր գործի իսկական նվիրյալ, պարկեշտ, կարգապահ, իր և ենթակաների նկատմամբ պահանջկոտ, բանիմաց, մասնագիտական առումով՝ հմուտ, իսկ կրթական առումով` լայն գիտելիքների տեր սպան պետք է դառնա մեր վաղվա բանակի ոչ միայն սիրված, այլև խորապես հարգված դեմքը: Շարունակելու ենք սպայական մասնագիտության գրավչության բարձրացմանն ուղղված քայլերը` բնակարանավորման, սոցիալական ապահովման, բուժսպասարկումը արդի և մատչելի դարձնելու, մրցունակ ռազմական կրթություն ապահովելու միջոցով: Սպայի մասնագիտության մասին մեր երիտասարդները պետք է երազեն և մրցակցեն միմյանց հետ` սպա դառնալու համար:
Ազգ-բանակ՝ նշանակում է նաև այնպիսի բանակ, որն իր բոլոր գործառույթներով և կանոնակարգումներով չի թողնում երկմտանքի և անվստահության որևէ տեղ: Հետևաբար, խստագույնս պատժելու ենք յուրաքանչյուրին` անկախ դիրքից, ով փորձի իր ձեռքը մեկնել բանակի բյուջեին, կամ հարստանալ` սահմանին կանգնած զինվորի հաշվին:
Մեր օրերում երկրի պաշտպանունակությունը չի չափվում միայն իր ունեցած զենքով ու զինամթերքով, և ոչ էլ ազգաբնակչության թվաքանակով: Պաշտպանունակությունը, առաջին հերթին, պայմանավորված է արդյունավետությամբ և հանրային հարաբերությունների ամբողջականությամբ, արժեհամակարգի վրա հենված քաղաքականությամբ, սեփական նպատակներին, ազգային գաղափարներին հավատարիմ լինելու համընդհանուր ձգտմամբ:
Ուրեմն, ազգ-բանակ դառնալու ճանապարհին պետք է առաջին հերթին հասկանանք, թե ինչպե՞ս պետք է մեր բանակը «հասարակության հայելիից» վերածենք «քաղաքացու կերտման դպրոցի և դարբնոցի»: Այն դարձնելու ենք մեր երկրի առաջընթացի խորհրդանիշ, ամենատարբեր ոլորտներում չափորոշիչների սահմանման միջոց, հատկապես` մարդու իրավունքների պաշտպանության, կանանց և տղամարդկանց համար հավասար հնարավորությունների ապահովման և բարեվարքության ուղղություններով:
Ժամկետային ծառայությունը պետք է դարձնենք ոչ միայն հայրենիքին քաղաքացիական պարտքը տալու, այնուհետև բարձր մարտական պատրաստություն ունեցող պահեստազորային դառնալու միջոց, այլև լրացուցիչ կրթություն ստանալու, մեր երկրի պատմությանն ու մշակույթին ծանոթանալու և ազգային գաղափարին հաղորդակից դարձնելու հնարավորություն: Անելու ենք ամեն ինչ, որ զորացրվող յուրաքանչյուր զինվոր տիրապետի համակարգչային գիտելիքների և հմտությունների:
Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիր կարող է և անելու է նոր լուրջ քայլեր` մեր երկրի գիտական համբավը վերականգնելու, նորարարական տեխնոլոգիաներ ներդնելու և իր արտադրանքով միջազգային շուկաներում մրցունակ տեղ զբաղեցնելու համար:
Հայտնի է, որ մենք` հայերս, խաղաղասեր ժողովուրդ ենք: Միշտ երազել և երազում ենք խաղաղ գոյության, ազատ ստեղծարար աշխատանքի, մեր ժառանգներին կրթական լավագույն հնարավորություններ ապահովելու մասին: Որպես հազարամյակների խորքից եկած ժողովուրդ՝ մենք գիտակցում ենք, որ չկա լավ և վատ պատերազմ, անկախ նրանից` պարտվում ես, թե հաղթում: Պատերազմը ցանկացած պարագայում կորուստ է, վիշտ, հետընթաց: Բայց պատմությունը մեզ նաև սովորեցրել է, որ պատերազմից փախչելով՝ արհավիրքներից չես խուսափում, այլ միայն ուժեղացնում ես դրանց դառնությունը: Մենք ձգտում ենք խաղաղության, բայց գիտենք, որ այն չենք ստանալու որպես պարգև: Այն պետք է վաստակել մեր մարտունակությամբ և վճռականությամբ, որոնց գոյության նախապայմանը մեր մեծերի, մեր սրբերի հավատքն ու բարոյականությունն է՝ մեր ժողովրդի ամենաթանկ ու արժեքավոր ժառանգությունը:»
Այդ մարտունակության և վճռականության ամրապնդման ճանապարհին կարևորագույն ուղեկիցներ են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատությունն ու բարձր քաղաքացիական գիտակցությունը: Երբ բախվում են ժողովրդավարությունն ու բռնատիրություն, ժողովրդավարության գործը երբեք հեշտ չի լինում: Բայց պատմությունից հայտնի է, որ իրական ժողովրդավարությունը երբեք չի պարտվում բռնատիրությանը: Խոսքս կարճաժամկետ վայրիվերումների մասին չէ, այլ իրական հաղթանակների:
Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն վճռելու պայքար է: Դա պայքար է մարդու անսասան իրավունքների համար: Մենք ինքներս պետք է արժանի լինենք այդ պայքարին, քանզի ոչ միայն Արցախի ֆիզիկական անվտանգության և տարածքի, այլև նրա արժեհամակարգի, ազատության, ժողովրդավարության երաշխավորն ենք:
Ցավոք, հաշվի առնելով հակառակորդի վարած ներքին քաղաքականությունը` բռնատիրության խորացման, ժողովրդավարական զարգացման վիժեցման, այլատյացության և ագրեսիայի սերմանման ակնհայտ միտումները, այս փուլում լիարժեք խաղաղության հույս ունենալը միամտություն է: Եվ հետևաբար մենք պետք է շարունակենք լինել ոչ թե պարզապես ուժեղ, այլ ուժեղագույնը տարածաշրջանում:
Հայոց բանակի մասին հաճախ հնչում է «մարտունակ» բնորոշումը: Օրեր առաջ, հանդիպելով զորացրված զինծառայողների հետ, Հանրապետության Նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ այդ որոշիչը համաչափ չէ մեր բանակի առջև դրված խնդիրները լուծելու առումով: Մեզ պետք է լինել ոչ թե պարզապես մարտունակ, այլ ռազմավարական լուրջ խնդիրներ լուծելու ունակ հզոր բանակ:
Ուրեմն շարունակենք միասին կերտել այդպիսի հզոր, հասարակությանը համախմբող բանակ, իրապես դառնանք ազգ-բանակ` ճանապարհ հարթելով դեպի մեր երազանքների Հայաստանը:
Շնորհավորում եմ մեր ժողովրդին, աշխարհասփյուռ հայությանը՝ այս փառավոր տոնի առթիվ, շնորհավորում եմ Հայոց բանակի բոլոր զինծառայողներին և ազգ-բանակի մաս կազմող յուրաքանչյուր քաղաքացու:

Minister of Defence Vigen Sargsyan’s speech during the ceremony dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Armenia
28 January, 2017 21:21Honorable President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan,
Honorable President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan,
Generals, Officers, Non-Commissioned Officers, Cadets, Enlisted Personnel,
Special Civil Servants,
Dear Compatriots,
Today we are celebrating the 25th anniversary of the foundation of the Armed Forces of the Republic of Armenia. The Armenian Army is a greatest occasion for happiness and pride not only in Armenia and Artsakh, but also for our compatriots living in all over the world. Every Armenian knows that thanks to that Army the Armenian statehood reborn on the victorious foundation, returning us the the most important realization of self-reliance and of the importance of building of our future by ourselves.
The just and lawful demand for the right of self-determination of the people of Artsakh was countered by violence and massacres of peaceful population. A process started that was later, just 15 years ago in his speech on the occasion of the 10th anniversary of the foundation of the Armed Forces of the Republic of Armenia from this very stage then the Minister of Defence Serzh Sargsyan named the First Stage of the Foundation of Our Army - from February 1988 till May 1992. The military security issue of people of not only Karabakh but the entire Armenia became more than topical.
Baku, being encouraged by the inactivity of the Soviet authorities, unleashed military operations, involving inherited (significant, from the Soviet Army) weapons and ammunition. For the years in row Artsakh and Armenia who rushed to support Artsakh, shoulder to shoulder fought a life and death struggle, simultaneously building what was later called the Armenian National Army. In those years many Armenian officers serving in the different regions of the Soviet Union, our numerous Diaspora sisters and brothers arrived to Armenia and joined effort to build the Army. Their will-power and efforts are exemplary for every Armenian.
Though the embryonic Army was bulding its structures from zero, it was vitalized by historic experiences of Avarayr, Sardarapat Battles and the Great Patriotic War. Our Nation shaped by the example of Marshals Baghramyan, Babajanyan and Khamperyants, Admiral Isakov, twice (Soviet Union) Hero Nelson Stepanyan and hundreds of thousands of sons of Armenia bearing the gene of Saint Vardan Mamikonyan, Andranik Ozanyan, Garegin Nzhdeh and Drastamat Kanayan, glorious fidayins, displayed itself with the best characteristics and unprecedented determination.
During a quarter of century our Armed Forces has passed atremendous way from the fatal and turning times of establishment of the “Artsiv Mahapart (“those who consciously go to death for Motherland”) Battalions by the Armenia and Artsakh Hero Sparapet (Supreme Commander-in-Chief, 1959-1999) Vazgen Sargsyan to the strong central-oriented structure including(NKR) Defence Army, Army Corps, Dvivisons, Task Forces and separate Regiments.
During these years a new generation of the military has been shaped which entered the Armed Forces from our own military educational institutions and who now reached senior and the highest military ranks.
Thanks to our Nation’s wisedom and firmness to keep the traditions, this generation change started and till now goes on smoothly and effectively - combining on one hand respect to the experience and the work that has been done, and interest in innovations and trust in the capacity of the new generation, on the other.
The Armenian Army’s struggle was for the historic Motherland, and not for territory, for the national identity, and not for usurpation, for the identity, and not for fake history and imaginary geography. And today it contious to serve the same sacred goals.
It is possible to pronouns the famous words of (an Armenian great poet) Paruyr Sevak dedicated to Mesrop Mashtots (the Founder of the Armenian alphabet) for the Armenian Army: “It (the Armenian alphabet) was born, to give us birth, it existed, to make us exist, it become immortal, to give us immortality.”Because indeed, both our current days and future depend on the Armenian Army.
The results of the victories of the Armenian Army are not only the liberated villages and towns, it is not our security only. That is the victorious spirit that our Nation gained, the psychology of the winner and the unwavering confidence in the Armenians’ common power.
During those years crucial for state-building and army-building there were people, even very smart, patriotic ones who were skeptical about determination of the Armenian Army and Armenian people. The sentence “If the war starts again, nobody will go to fight” was a popular phrase and was even silent thought of many, but I am confident, that none of them have the same opinion after last April...
Just to praise our soldiers who countered the enemy in those days, means to say nothing. Our guys surely, professionally and with pride did performed their job. Causing multiple losses in personnel and equipment to the adversary, they forced him to return to the 1994 ceasefire provisions.
During those days the intergeneration merging of conscript and contract soldiers, as well as Artsakh war veterans, freedomfighters, erkrapahs was especially inspiring. Glory and honor to our veterans who stood firm next to today’s defenders of the Motherland with advices and weapons in their hands.
Today, there are many talks about the lessons learned from the April days.
In military affairs after every event, even a planned exercise, it is usual to make conclusions and corrections, it is not even worthy to speak about that after the military operations. We have made several conclusions after the April events starting from equipping the frontline with super modern monitoring equipment, ending with the improvements in conscription processes. I think our society managed to fully appreciate that also during the military parade in Yerevan on the occasion of the 25th Anniversary of the Independence of Armenia.
But for us the main revelation of the April was different, that was our soldier and commander who was running to the wounded cammarade under the enemy’s fire, who was hiding his own wounds and asking for medical support only after the fight, who was keeping silence about his feat and instead telling about the concept of “Honour of the Military Outpost”, and a young man, who has hit several tanks, was wondering why the others make of him a Hero. That is our citizen in the face of students in the queue next to the military hospital to give blood, in the face of pensioners that were sending parcels full of different staff to the soldiers and schoolchildren sending inspiring letter to the soldiers, in the face of businessmen sparing nothing for the frontline. That is our Diaspora with its endless devotion to the Motherland.
Here is the main conclusion of April – we are really a NATION-ARMY and that is our collective power and value.
Another conclusion of the April is the following: this generation – the Independence Generation, will be the owner of their own faith and will create the future of our Nation with dignity.
The Artsakh liberation war enreached our history with the names of the new heroes. We do not call those guys who are not with us today, victims; we do not mark them as absent. Their characters are not of victims, their characters are of winners, and cannot fit them into the frames of sorrow. That is why though it is a tradition to commemorate them in one minute silence; I propose to HONOUR our heroes in one minute joint standing applauses.
Unwillingly, I recollected the words of Catholicos His Holiness Vazgen the First: “To be the same with people, as a biological being, to be the same with the history and culture of the nation, as a moral-spiritual being, to be the same with the Motherland’s soil and water, as a working and creative being, an finally, to be the same with the ideals that strengthen the Armenian State and create its future, as a willing and building political being. This is to my opinion, the right character of a Collective Armenian.”
That charatcter of “Collective Armenian” was reflected in these video-messages that are the original wish, oath and devotion of our Nation to our Army. This is the axis of the Nation-Army.
Taking the opportunity, I would like to thank for your consistent and wise stepsaimed at supporting the Army by Armenian Apostolic Holy Church.Тhe regiment priests in our forces carry out the most important functions of spiritual shepherds, military psychologists and senior friends.
Ladies and gentlemen,
In the course of these years we have established an effective system of bilateral and multilateral politico-military relations. We continue implementing program of armaments acquisitions with support by our strategic ally Russia with who we have established a Joint Task Force and Unified Air Defense System. We exert joint efforts to deliver humanitarian aid to Syria.
Our peacekeepers carry out missions together with partners concurrently in several theatres. Glory to all those who continue to uphold the honor of our country and our people being away from the Homeland!
Dear attendees,
Armenian Army was born out of feats of our Heroes. Our duty is to have an army worthy of glory of those heroes.
Armenian history testifies to the fact that we, as a nation and state, have been starting to weaken and yield our positions in the region when we have stopped being nation-army. Degradation and shattering of our structure have been the main causes of our fallback. Instead we have resolve of becoming powerful and invincible nation-army. There are necessary prerequisites to that end, because at the end of the day, we all, whether an official or private, scientist or worker, physician, pedagogue or driver, have a single mission to perform for security of the country, and are called and recruited for one objective only.
Since its inception the Armenian Armed Forces were forced to fight an adversary superior in numbers and resources. Countering quantity with even greater quantity is not our way. And this is a matter of prudence, rather than available resources. We have countered quantity with quality and emerged victorious.
Nation-Army first of all means quality. The main bearers of this quality should be officer and NCO cadres who form the backbone of any military. The image of the Armenian officer and commander must be of directing nature for whole our society. The officer who is a devotee to his cause, decent, self-disciplined and demanding towards subordinates, at the same time is competent, and skillful in professional, and knowledgeable in educational senses, should become not only beloved, but also highly revered face of our army of tomorrow.
We will continue making steps towards increasing attractiveness of profession of the military, and will do this through ensuring up-to-date and available housing, bigger social security, cutting edge and available medical care, and competitive military education. Our youth should dream of becoming an officer and compete among each other to that end.
Nation-Army also means an army which does not leave any room for hesitation and indecision. Hence we will severely penalize anyone, irrespective of position, who will try to reach out one’s hand to Army’s budget, and will try to amass a fortune at the expense of our boys standing on the frontier.
Nowadays national defence capability is not measured solely by inventory of armaments and munitions, or population number. Defence capability is first of all conditioned by efficiency and cohesion of public relationships, value-based policy, and universal strive for being true to ones goals and national ideas.
Thus on the way of becoming Nation-Army we should first understand howwe are going to turn our army from being a “society’s mirror” into that of “school and forgery of creating a citizen.”We will make it a symbol of our country’s progress, a means of setting standards in different sectors, especially in the spheres of human rights protection, equal opportunities for men and women, and integrity building.
We should make a compulsory service not only as a means of fulfilling one’s duty towards the Homeland, then becoming combat-effective reservist, but also as an opportunity for receiving additional education, getting familiar with our history and culture, and being associated with the national ideology. We will do all we can to allow every demobilized soldier to have mastered computer knowledge and skills.
The military-industrial complex of Armenia can and will make serious steps towards recapitalizing scientific fame of our country, introducing innovative technologies and becoming a competitive player in international markets with its produce.
Dear compatriots,
It is a known fact that we the Armenians are a peace-loving people. We have always been dreaming of peaceful existence, free and creative work, and making the best educational opportunities available for our heirs. As a people coming from ancient days, we understand there are no good or bad wars, regardless you lose or win. War is a loss, grief and regress. But history has also taught us you will not avoid the disaster while escaping from war, but will rather increase its bitterness. We strive for peace, but also know that we will not get it for granted; we should earn it by our combat-effectiveness and resolve, and preconditions for these are the faith and morality of our greats, our saints-the most precious and valuable heritage of our people.
Essential companions along the way of strengthening this combat-effectiveness and resolve are democracy, rule of law, freedom and high civic awareness.When democracy and tyranny clashes, it has never been easy for democracy. However, it is known that a true democracy is never vanquished by a tyranny. I am not speaking about short-term turmoils, but I do speak about real victories.
The struggle of Artsakh people is a struggle for independentlydeciding own fortune. It is a struggle for an unshakable human right. Thus we must ourselves be worth that struggle as we are guarantors of not only Artsakh’s physical security and territory, but also its values, freedom, and democracy.
Unfortunately, bearing in mind domestic policy of the adversary-obvious trends of intensifying tyranny, aborted development of democracy, and obvious trends of nurturing aggressionand xenophobia, it’d be naivety to hope for complete peace in today. Hence we should continue to be not just strong, but the strongest in the region.
Armenian army is often attributed to as “combat-effective.”
While meeting a couple of days ago with demobilized servicemen, the President of the Republic, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Serzh Sargsyan told that this determinant is not adequate for the mission assigned to our army: we need to be not just combat-effective, but rather a mighty army capable of affecting serious strategic outcomes.
So, let us continue to create such a mighty, society-consolidating army together, and become a genuine Nation-Army, thuspaving the way to Armenia of our dreams.
I congratulate our people, Armenians around the world on this magnificent occasion; I congratulate all the servicemen of the Armenian Army and every citizen who is a part of the Nation-Army.