ՀՀ ՊՆ Վիգեն Սարգսյանի ելույթը ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առթիվ Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացած հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ
28 Հունվարի, 2017 21:21Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Սերժ Սարգսյան,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Բակո Սահակյան
Վեհափա՛ռ Տեր,
Գեներալնե՛ր, սպանե՛ր, ենթասպանե՛ր, կուրսանտնե՛ր, շարքայիննե՛ր,
Քաղաքացիական հատուկ ծառայողնե՛ր,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 25-րդ տարեդարձը: Հայոց բանակն ուրախության ու հպարտության մեծագույն առիթ է ոչ միայն Հայաստանում և Արցախում, այլև ամբողջ աշխարհում ապրող մեր հայրենակիցների համար: Յուրաքանչյուր հայ գիտի, որ հենց այդ բանակի շնորհիվ հայոց պետականությունը վերածնվեց հաղթական հիմքի վրա` վերադարձնելով մեզ սեփական ուժերին ապավինելու և մեր ապագան ինքնուրույն կառուցելու կարևորության գիտակցումը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արդար և օրինական պահանջին հակադրվեցին բռնությունն ու խաղաղ բնակչության ջարդերը: Սկիզբ առավ այն, ինչ ուղիղ 15 տարի առաջ, բանակի 10-ամյակի առիթով իր ելույթում, այս նույն բեմից այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը անվանեց մեր բանակի կազմավորման առաջին փուլ` 1988 թվականի փետրվարից մինչև 1992 թվականի մայիս: Ոչ միայն Ղարաբաղի, այլև ողջ Հայաստանի բնակչության ռազմական անվտանգության խնդիրը դարձավ ավելի քան արդիական:
Ոգևորված խորհրդային իշխանությունների անգործությունից՝ Բաքուն սանձազերծեց ռազմական գործողություններ` ներգրավելով ժառանգած զենքն ու զինամթերքը: Տարիներ շարունակ Արցախը և նրան օգնության հասած Հայաստանը ուս ուսի մղեցին կենաց-մահու կռիվ` հընթացս կերտելով այն, ինչ պետք է հետո անվանվեր Հայոց ազգային բանակ:
Այդ տարիներին Հայաստան ժամանեցին Խորհրդային Միության ամենատարբեր անկյուններում ծառայող հայազգի սպաներ, բազմաթիվ սփյուռքահայ քույրեր ու եղբայրներ և միացան բանակաշինության գործին: Նրանց դրսևորած կամքն ու ջանքերը օրինակելի են յուրաքանչյուր հայորդու համար:
Թեև սաղմնավորվող բանակը զրոյից էր ձևավորում իր կառույցները, այն սնվում էր Ավարայրի, Սարդարապատի և Հայրենական մեծ պատերազմի պատմական փորձից: Մարշալներ Բաղրամյանի, Բաբաջանյանի և Խանփերյանցի, ծովակալ Իսակովի, կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանի և հարյուր հազարավոր հայորդիների օրինակով դաստիարակված, Սուրբ Վարդան Մամիկոնյանի, Անդրանիկ Օզանյանի, Գարեգին Նժդեհի և Դրաստամատ Կանայանի, փառապանծ ֆիդայինների գենը կրող մեր ժողովուրդը իրեն դրսևորեց լավագույն հատկանիշներով և աննախադեպ վճռականությամբ:
Քառորդ դարի ընթացքում մի վիթխարի ճանապարհ են անցել մեր զինված ուժերը` Հայաստանի և Արցախի հերոս Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի «Արծիվ մահապարտների» գումարտակներ կազմավորելու ճակատագրական և բեկումնային ժամանակներից մինչև Պաշտպանության բանակ, բանակային կորպուսներ, դիվիզիաներ, օպերատիվ խմբեր և առանձին գնդեր մեկտեղող կուռ կենտրոնաձիգ կառույց:
Այս տարիների ընթացքում ձևավորվեց զինվորականության մի նոր սերունդ, որը մուտք գործեց զինված ուժեր մեր իսկ ռազմաուսումնական հաստատություններից` այսօր հասնելով սպայական ավագ և բարձրագույն կոչումների:
Մեր ժողովրդի իմաստության և ավանդապաշտության շնորհիվ այդ սերնդափոխությունը մեկնարկեց և մինչ օրս ընթանում է հարթ և արդյունավետ` մի կողմից փորձի նկատմամբ հարգանքի և կատարած աշխատանքի հանդեպ ակնածանքի, մյուս կողմից` նորարարության հանդեպ շահագրգիռ հետաքրքրության և նոր սերնդի ուժերի հանդեպ խոր վստահության համադրմամբ:
Պատմական հայրենիքի, ոչ թե տարածքի, ազգային գոյի, ոչ թե զավթողականության, ինքնության և ոչ թե կեղծված պատմության և մոգոնած աշխարհագրության համար էր Հայոց բանակի կռիվը: Եվ այսօր էլ այն շարունակում է ծառայել այդ նույն վեհ նպատակներին:
Պարույր Սևակի՝ Մեսրոպ Մաշտոցին ուղղված խոսքերը կարելի է հեշտությամբ և նույնությամբ կիրառել Հայոց բանակի դեպքում՝ «ծնվեց, որ ծնվենք, եղավ, որ լինենք, և անմահացավ, որ անմահանանք»: Քանզի, իրականում հայոց բանակից է կախված մեր պետության և ժողովրդի ներկան ու ապագան:
Հայոց բանակի հաղթանակների արդյունքը միայն ազատագրված հայրենի գյուղերն ու քաղաքները չեն, միայն մեր անվտանգությունը չէ: Դա մեր ժողովրդի ստացած հաղթական ոգին է, հաղթողի հոգեբանությունը և հայի համաժողովրդական ուժի նկատմամբ անսասան վստահությունը:
Պետականաշինության և բանակաշինության վճռորոշ այս տարիների ընթացքում եղան մարդիկ, նույնիսկ խելացի, բանիմաց, հայրենասեր մարդիկ, ովքեր թերահավատ էին Հայոց բանակի և հայ ժողովրդի վճռականության հարցում: «Եթե նորից կռիվ լինի, ոչ ոք չի գնա» նախադասությունը շատերի ասելիքում ու էլ ավելի շատերի լուռ մտածմունքներում էր, բայց, վստահ եմ, որ նրանցից և ոչ մեկը նույն կարծիքին չէ անցած տարվա ապրիլից հետո...
Պարզապես գովեստի խոսքեր ասել այդ օրերին հակառակորդին հետ մղած մեր զինծառայողների հասցեին, նշանակում է չասել ոչինչ: Մեր տղաները վստահաբար, արհեստավարժ և պատվախնդիր կերպով կատարեցին իրենց գործը: Բազմակի անգամ ավելի անձնակազմի և զինտեխնիկայի կորուստ պատճառելով հակառակորդին` նրան պարտադրեցին վերադառնալու 1994 թվականի զինադադարի պայմաններին:
Այդ օրերին հատկապես ոգևորող էր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողների և Արցախյան պատերազմի վետերանների` կամավորականների, ազատամարտիկների, երկրապահների միջսերնդային միաձուլումը: Փառք և պատիվ մեր վետերաններին, որոնք ոչ միայն խորհրդով, այլև զենքը ձեռքերին կանգնեցին Հայրենիքի այսօրվա պաշտպանների կողքին:
Այսօր շատ են խոսում ապրիլյան օրերից դասեր քաղելու մասին: Ռազմական գործում յուրաքանչյուր իրադարձությունից, անգամ պլանային զորավարժությունից ընդունված է եզրակացություներ անել և շտկումներ կատարել, էլ ուր մնաց՝ ռազմական գործողությունների պարագայում: Առաջնագծի կահավորման և դիտարկման գերժամանակակից տեխնիկայով զինելուց մինչև զորահավաքային աշխատանքի հետագա բարելավում` բազմաթիվ հետևություններ ենք արել ապրիլյան դեպքերից: Կարծում եմ՝ մեր հասարակությունը կարողացավ լիարժեք համոզվել դրա մեջ նաև սեպտեմբեր ամսին անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ:
Բայց մեզ համար ապրիլի գլխավոր բացահայտումն ուրիշ էր` դա մեր զինվորն ու հրամանատարն էր, ով թշնամու կրակի տակ վազում է խոցված ընկերոջ մոտ, թաքցնում է, որ վիրավոր է և բուժօգնության է դիմում միայն մարտն ավարտին հասցնելուց հետո, ով լռում է իր սխրանքի մասին և խոսում է «դիրքի պատիվ» հասկացության մասին, իսկ մի քանի տանկ խոցած երիտասարդը զարմանում է, որ իրեն հերոսացնում են: Դա նաև մեր քաղաքացին էր` ի դեմս հոսպիտալների մոտ արյուն հանձնելու համար հերթագրվող ուսանողների, զինվորին ծանրոց ուղարկող թոշակառուների և նամակով նրանց սատարող աշակերտների, դեպի առաջնագիծ իր ողջ ներուժն ուղղող գործարարի: Դա նաև մեր մեր սահմանամերձ, իսկ ավելի ճիշտ է` ասել սահմանապահ համայնքներն էին, որոնք զենքը ձեռքին կանգնեցին մեր զինծառայողի կողքին` պաշտպանելու հայրենիքը: Դա նաև մեր սփյուռքն էր, որն անմնացորդ նվիրվեց հայրենիքին և հայրենիքի խնդիրներին:
Ապրիլի հիմնական եզրահանգումը սա է` մենք հիրավի ԱԶԳ-ԲԱՆԱԿ ենք, և դա է մեր հավաքական ուժն ու արժեքը:
Ապրիլի եզրահանգումներից մեկն էլ այն է, որ այս սերունդը՝ անկախության սերունդը, իր ճակատագրի տերն է լինելու և արժանապատվորեն է կերտելու մեր ժողովրդի ապագան:
Արցախյան ազատամարտը հայոց պատմությունը հարստացրեց նոր հերոսների անուններով: Նրանց, ովքեր այսօր մեզ հետ չեն, մենք զոհ չենք անվանում: Նրանք հերոս են: Նրանց կերպարները զոհի չեն, այլ հաղթողի, և չեն կարող տեղավորվել վշտի կաղապարում: Ուստի, թեև ընդունված է հիշատակը հարգել մեկ րոպե լռությամբ, առաջարկում եմ մեր հերոսների հիշատակը ՊԱՏՎԵԼ մեկ րոպե հոտնկայս և բուռն ծափահարություններով:
Ակամայից հիշեցի երջանկահիշատակ Վազգեն Վեհափառի խոսքը. «Նույնանալ ժողովուրդին հետ՝ որպես կենսաբանական էակ, նույնանալ ազգին պատմության և մշակույթին հետ՝ որպես բարոյական-հոգևոր էակ, նույնանալ հայրենիքի հողին ու ջուրին հետ՝ որպես աշխատող-ստեղծագործող էակ, վերջապես նույնանալ Հայ պետությունը ամրացնող ու անոր ապագան պսակող իդեալներուն հետ՝ որպես կամեցող և կառուցանող քաղաքական էակ: Ահա, մեր կարծիքով, ճշմարիտ պատկերը ամբողջական Հայուն»:
Այդ «ամբողջական Հայու» կերպարն արտացոլվեց այս տեսաուղերձների մեջ, որոնք մեր ազգի յուրօրինակ մաղթանքն են և երդումը մեր բանակին: Սա է ազգ-բանակի առանցքը:
Ձե՛րդ Սրբություն, Վեհափա՛ռ Տեր,
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ողջ բանակի անունից շնորհակալություն հայտնել Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն` բանակին աջակցության հետևողական և իմաստուն Ձեր առաջնորդության համար: Գնդերեցները մեր զորքում կատարում են և՛ հոգևոր հովվի, և՛ ռազմական հոգեբանի, և՛ ավագ ընկերոջ կարևորագույն գործառույթ:
Տիկնայք և պարոնայք,
Տարիների ընթացքում ծավալել ենք երկկողմ և բազմակողմ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների գործուն համակարգ: Մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի աջակցությամբ շարունակում ենք իրականացնել սպառազինությունների համալրման համապարփակ ծրագիրը: Ձևավորել ենք Ուժերի միացյալ խմբավորում և Միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Համատեղ ջանքեր ենք գործադրում Սիրիա մարդասիրական օգնություն առաքելու ուղղությամբ:
Մեր խաղաղապահները գործընկերների հետ առաքելություն են իրականացնում միաժամանակ մի քանի ռազմաբեմերում: Փառք բոլոր նրանց, ովքեր հայրենիքից հեռու շարունակում են բարձր պահել մեր երկրի և ժողովրդի պատիվը:
Հարգելի ներկաներ,
Հայկական բանակը ծնվել է հերոսների սխրանքից: Մեր պարտքն է ունենալ այնպիսի բանակ, որն արժանի կլինի այդ հերոսների փառքին:
Հայոց պատմությունը փաստում է, որ մենք՝ որպես ազգ և պետություն, սկսել ենք թուլանալ և զիջել մեր դիրքերը տարածաշրջանում այն ժամանակ, երբ դադարել ենք լինել ազգ-բանակ։ Այդ կառույցի քայքայումն ու ջլատումն են մեր նահանջի գլխավոր պատճառները։ Բայց մենք չունենք նահանջելու տեղ, առավել ևս` նման մտադրություն: Փոխարենը ունենք վճռականություն դառնալու հզոր և անպարտելի ազգ-բանակ։ Դրա համար կան անհրաժեշտ նախադրյալներ, որովհետև ի վերջո բոլորս՝ պաշտոնյա թե շարքային, գիտնական թե բանվոր, բժիշկ, մանկավարժ թե վարորդ` երկրի անվտանգության հարցում ունենք մեկ առաքելություն` կոչված ենք և զորակոչված մեկ նպատակի:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ձևավորման առաջին իսկ օրերից ստիպված են եղել կռվել ավելի մեծաքանակ և ավելի շատ ռեսուրսներ ունեցող հակառակորդի դեմ։ Քանակի դեմ ավելի մեծ քանակ հանելու ճանապարհը մերը չէ: Եվ դա ոչ միայն և ոչ այնքան ռեսուրսների, որքան խոհեմության հարց է: Մենք քանակին հակադրել ենք որակ և հաղթել։
Ազգ-բանակ՝ առաջին հերթին նշանակում է որակ։ Այդ որակի գլխավոր կրողը պետք է լինի ցանկացած բանակի ողնաշարը կազմող սպայական և ենթասպայական կազմը: Հայ սպայի, հրամանատարի կերպարը պետք է դառնա ուղղորդիչ մեր ողջ հասարակության համար: Իր գործի իսկական նվիրյալ, պարկեշտ, կարգապահ, իր և ենթակաների նկատմամբ պահանջկոտ, բանիմաց, մասնագիտական առումով՝ հմուտ, իսկ կրթական առումով` լայն գիտելիքների տեր սպան պետք է դառնա մեր վաղվա բանակի ոչ միայն սիրված, այլև խորապես հարգված դեմքը: Շարունակելու ենք սպայական մասնագիտության գրավչության բարձրացմանն ուղղված քայլերը` բնակարանավորման, սոցիալական ապահովման, բուժսպասարկումը արդի և մատչելի դարձնելու, մրցունակ ռազմական կրթություն ապահովելու միջոցով: Սպայի մասնագիտության մասին մեր երիտասարդները պետք է երազեն և մրցակցեն միմյանց հետ` սպա դառնալու համար:
Ազգ-բանակ՝ նշանակում է նաև այնպիսի բանակ, որն իր բոլոր գործառույթներով և կանոնակարգումներով չի թողնում երկմտանքի և անվստահության որևէ տեղ: Հետևաբար, խստագույնս պատժելու ենք յուրաքանչյուրին` անկախ դիրքից, ով փորձի իր ձեռքը մեկնել բանակի բյուջեին, կամ հարստանալ` սահմանին կանգնած զինվորի հաշվին:
Մեր օրերում երկրի պաշտպանունակությունը չի չափվում միայն իր ունեցած զենքով ու զինամթերքով, և ոչ էլ ազգաբնակչության թվաքանակով: Պաշտպանունակությունը, առաջին հերթին, պայմանավորված է արդյունավետությամբ և հանրային հարաբերությունների ամբողջականությամբ, արժեհամակարգի վրա հենված քաղաքականությամբ, սեփական նպատակներին, ազգային գաղափարներին հավատարիմ լինելու համընդհանուր ձգտմամբ:
Ուրեմն, ազգ-բանակ դառնալու ճանապարհին պետք է առաջին հերթին հասկանանք, թե ինչպե՞ս պետք է մեր բանակը «հասարակության հայելիից» վերածենք «քաղաքացու կերտման դպրոցի և դարբնոցի»: Այն դարձնելու ենք մեր երկրի առաջընթացի խորհրդանիշ, ամենատարբեր ոլորտներում չափորոշիչների սահմանման միջոց, հատկապես` մարդու իրավունքների պաշտպանության, կանանց և տղամարդկանց համար հավասար հնարավորությունների ապահովման և բարեվարքության ուղղություններով:
Ժամկետային ծառայությունը պետք է դարձնենք ոչ միայն հայրենիքին քաղաքացիական պարտքը տալու, այնուհետև բարձր մարտական պատրաստություն ունեցող պահեստազորային դառնալու միջոց, այլև լրացուցիչ կրթություն ստանալու, մեր երկրի պատմությանն ու մշակույթին ծանոթանալու և ազգային գաղափարին հաղորդակից դարձնելու հնարավորություն: Անելու ենք ամեն ինչ, որ զորացրվող յուրաքանչյուր զինվոր տիրապետի համակարգչային գիտելիքների և հմտությունների:
Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիր կարող է և անելու է նոր լուրջ քայլեր` մեր երկրի գիտական համբավը վերականգնելու, նորարարական տեխնոլոգիաներ ներդնելու և իր արտադրանքով միջազգային շուկաներում մրցունակ տեղ զբաղեցնելու համար:
Հայտնի է, որ մենք` հայերս, խաղաղասեր ժողովուրդ ենք: Միշտ երազել և երազում ենք խաղաղ գոյության, ազատ ստեղծարար աշխատանքի, մեր ժառանգներին կրթական լավագույն հնարավորություններ ապահովելու մասին: Որպես հազարամյակների խորքից եկած ժողովուրդ՝ մենք գիտակցում ենք, որ չկա լավ և վատ պատերազմ, անկախ նրանից` պարտվում ես, թե հաղթում: Պատերազմը ցանկացած պարագայում կորուստ է, վիշտ, հետընթաց: Բայց պատմությունը մեզ նաև սովորեցրել է, որ պատերազմից փախչելով՝ արհավիրքներից չես խուսափում, այլ միայն ուժեղացնում ես դրանց դառնությունը: Մենք ձգտում ենք խաղաղության, բայց գիտենք, որ այն չենք ստանալու որպես պարգև: Այն պետք է վաստակել մեր մարտունակությամբ և վճռականությամբ, որոնց գոյության նախապայմանը մեր մեծերի, մեր սրբերի հավատքն ու բարոյականությունն է՝ մեր ժողովրդի ամենաթանկ ու արժեքավոր ժառանգությունը:»
Այդ մարտունակության և վճռականության ամրապնդման ճանապարհին կարևորագույն ուղեկիցներ են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատությունն ու բարձր քաղաքացիական գիտակցությունը: Երբ բախվում են ժողովրդավարությունն ու բռնատիրություն, ժողովրդավարության գործը երբեք հեշտ չի լինում: Բայց պատմությունից հայտնի է, որ իրական ժողովրդավարությունը երբեք չի պարտվում բռնատիրությանը: Խոսքս կարճաժամկետ վայրիվերումների մասին չէ, այլ իրական հաղթանակների:
Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն վճռելու պայքար է: Դա պայքար է մարդու անսասան իրավունքների համար: Մենք ինքներս պետք է արժանի լինենք այդ պայքարին, քանզի ոչ միայն Արցախի ֆիզիկական անվտանգության և տարածքի, այլև նրա արժեհամակարգի, ազատության, ժողովրդավարության երաշխավորն ենք:
Ցավոք, հաշվի առնելով հակառակորդի վարած ներքին քաղաքականությունը` բռնատիրության խորացման, ժողովրդավարական զարգացման վիժեցման, այլատյացության և ագրեսիայի սերմանման ակնհայտ միտումները, այս փուլում լիարժեք խաղաղության հույս ունենալը միամտություն է: Եվ հետևաբար մենք պետք է շարունակենք լինել ոչ թե պարզապես ուժեղ, այլ ուժեղագույնը տարածաշրջանում:
Հայոց բանակի մասին հաճախ հնչում է «մարտունակ» բնորոշումը: Օրեր առաջ, հանդիպելով զորացրված զինծառայողների հետ, Հանրապետության Նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ այդ որոշիչը համաչափ չէ մեր բանակի առջև դրված խնդիրները լուծելու առումով: Մեզ պետք է լինել ոչ թե պարզապես մարտունակ, այլ ռազմավարական լուրջ խնդիրներ լուծելու ունակ հզոր բանակ:
Ուրեմն շարունակենք միասին կերտել այդպիսի հզոր, հասարակությանը համախմբող բանակ, իրապես դառնանք ազգ-բանակ` ճանապարհ հարթելով դեպի մեր երազանքների Հայաստանը:
Շնորհավորում եմ մեր ժողովրդին, աշխարհասփյուռ հայությանը՝ այս փառավոր տոնի առթիվ, շնորհավորում եմ Հայոց բանակի բոլոր զինծառայողներին և ազգ-բանակի մաս կազմող յուրաքանչյուր քաղաքացու:

Выступление Министра обороны Республики Армения Вигена Саргсяна на торжественном мероприятии по случаю 25-й годовщины ВС РА
28 Января, 2017 21:21
Многоуважаемый господин Президент Республики Армения Серж Саргсян,
многоуважаемый Президент Республики Арцах Бако Саакян,
Ваше Святейшество, генералы, офицеры, прапорщики, курсанты, рядовые, служащие специальной государственной службы,
Сегодня мы отмечаем 25-летие образования вооруженных сил Республики Армения. Армянская армия является предметом самой большой  радости и гордости для наших соотечественников, живущих не только в Арцахе и Армении, но и во всем мире. Каждый армянин знает, что благодаря именно этой армии армянская государственность возродилась на победной основе, возвращая нам важнейшее осознание  необходимости надеяться на собственные силы и важности самостоятельно строить свое будущее.
Справедливому и законному требованию права на самоопределение народа Арцаха были противопоставлены насилие и массовые погромы мирного населения.
Вследствие этого было положено начало тому, что ровно 15 лет назад, в своем выступлении по случаю 10-й годовщины армии, с этой же самой трибуны  Серж Саргсян, тогда министр обороны, назвал первым этапом формирования армии - с февраля 1988 года до мая 1992 года. Задача военной безопасности не только Карабаха, но и всего населения Армении стала более чем актуальной.
Вдохновленный бездействием советских властей, Баку развязал военные действия с использованием унаследованного оружия и боеприпасов. Годами Арцах и пришедшая ему на помощь Армения плечом к плечу сражались в битве не на жизнь, а на смерть, по ходу создавая то, что потом назовут «Армянской национальной армией.
В те годы в Армению прибывалислужившие в разных уголках Советского Союза офицеры-армяне, наши многие братья и сестры из Спюрка - Диаспоры и присоединились к делу военного строительства. Проявленные ими воля и усилия являются примером для каждого армянина.
Хотя и зарождающаяся армия формировала свои структуры практически с нуля, она начиналась с исторического опыта битв при Аварайре и  Сардарапате, Великой Отечественной войны.
Воспитанный на примере Маршалов Баграмяна, Бабаджаняна и Ханферянца (Худякова), адмирала Исакова, дважды Героя (Советского Союза) Нельсона Степанян и сотен тысяч сынов и дочерей армянского народа, носитель гена Святого Вартана Мамиконяна, Андраника Озаняна, Гарегина Нждэ и Драстамата Канаяна, наших прославленных фидаинов народ  проявил свои лучшие качества и беспрецедентную решимость.
За четверть века наша армия прошла огромный путь – от  судьбоносных и переломных  времен создания Героем Армении и Арцаха Спарапетом Вазгеном Саркисяномбатальонов "Орлы-смертники" досильной централизованной структуры, вобравшей в себя Армию обороны НКР, армейские корпуса, дивизии, оперативные группы и отдельные полки.
За эти годы сформировалось новое поколение военных, которое влилось в наши вооруженные силы из наших же военных учебных заведений, достигнув сегодня старших и высших офицерских чинов.
Благодаря мудрости и традициям нашего народа эта смена поколений началась и до сегодняшнего дня идет гладко и эффективно – сочетанием, с одной стороны, уважения к опыту и почтения за проделанную работу, с другой стороны -  подчеркнутым интересом к новаторству и глубокой уверенностью в силах нового поколения.
Битва армянской армии – за историческую Родину, а не за  территории, за национальное существование, а не за завоевание, за идентичность, а не за фальсифицированную историю и придуманную географию. И сегодня она продолжает служить тем же самым высоким целям.
Известные строки Паруйра Севака, посвященные (создателю армянского алфавита) Св. Месропу Маштоцу могут быть одинаково и безоговорочно сказаны в адрес армянской армии: «был рожден на свет, чтобы мы родились,  он был, чтобы были мы, и обессмертился, чтобы обессмертились мы." Потому что, действительно, от армянской армии зависит наше настоящее и будущее.
Результатом побед армянской армии являются не только освобожденные родные села и города, не только  наша безопасность. Этот - дух победы, обретенный нашим народом, психология победителя и непоколебимая вера во всенародную силу армянства.
В эти решающие для госудаственного и армейского строительства годы были люди, и даже очень умные, патриотические люди, которые были настроены скептически в вопросе решимости армянской армии и армянского народа: "Если снова война, то никто не пойдет" предложение было в словах, а также мыслях многих, но я уверен, что ни один из них не имеет того же мнения после апреля прошлого года ...
Просто сказать слова похвалы в адрес наших военнослужащих, отбросивших назад в эти дни противника, - значит не сказать ничего. Наши ребята уверенно, профессионально и достойным образом сделали свое дело. Причинив противнику многократно превосходящие потери в живой силе и технике, принудили его вернуться к условиям перемирия 1994 года.
В эти дни особенно воодушевляющим было слияние в единое целое представителей разных поколений - срочных и контрактных военнослужащих с ветеранами Арцахской войны - добровольцев, ополченцев, еркрапа. Слава и честь нашим ветеранам, которые не только советом, но и с оружием в руках стали рядом с сегодняшними защитниками Родины.
Сегодня много говорят об извлечении уроков из апрельских дней. В военном деле принято делать следствия и вносить корректировки из каждого события, даже – плановых учений, не говоря уже о военных действиях. От обустройства  и оснащения сверхсовременоой техникой слежения до дальнейшего улучшения призывной работы мы сделали много выводов из апрельских событий.
Думаю, что наше общество смогло в полной мере оценить это во время военного парада, проведенного в Ереване и посвященного 25-летию независимости Армении.
:Но для нас главное откровение апреля было в другом - это были наш солдат и командир, кто бежал к раненому товарищу под огнем, скрывал,что ранен сам и обращался за медицинской помощью  только после того, как закончит бой, кто молчал о своем подвиге и вместо этого рассказывал о понятии «Честь поста», а уничтоживший несколько танков юноша удивляется, что его героизируют. Это был наш гражданин в лице  студентов, записывающихся в очередь у госпиталей для сдачи крови, пенсионеров, отправляющих посылки солдатам и вдохновляющих их письмом учеников, в лице направляющего на фронт весь свой потенциал бизнесмена. Это также наша диаспора – с преданностью Родине без остатка.
Главный вывод апреля следующий -  мы на самом деле являемся НАЦИЕЙ-АРМИЕЙ, и это наша коллективная сила и ценность.
Одним из выводов апреля является также то, что нынешнее поколение - поколение независимости, будет хозяевами своей судьбы и достойно будет творить будущее нашего народа.
Арцахская освободительная война обогатила армянскую историю именами новых героев. Парней, которых сегодня нет с нами, мы не называем жертвами, и не ставим им «отсутствует». У них не образ жертвы, а победителя, и они не поместятся в стереотипе печали.
А значит, хотя и принято чтить память минутой молчания, предлагаю ПОЧТИТЬ их память минутой аплодисментов стоя.
(Бурные аплодисменты)
Невольно вспомнились слова блаженной памяти католикоса Вазгена Первого: "как биологическое существо, стать тем же, что и народ, идентифицироваться с историей и культурой нации - как моральное и духовное существо, слиться с родной землей и водой - как работник-творец, наконец, идентифицировать себя с идеалами, укрепляющими Армянское государство и венчающими его будущее. Вот, по нашему мнению, истинный собирательный образ Армянина".
Этот  «собирательный образ армянина» был отражен в продемонстрированных видеопосланиях, которые являются своеобразным пожеланием нашей нации, клятвой и преданностью нашей армии.  Это - ядро ​​нации-армии.
Ваше Святейшество!
Пользуясь случаем, я хочу поблагодарить от имени всей армии армянских за Ваши последовательные и мудрые шаги, направленные на поддержку армииАрмянской Апостольской Святой Церковью. Полковые священники в наших войсках выполняют важнейшие функции и' пастыря, и' военного психолога, и' старшего товарища.
Дамы и господа!
На протяжении прошедших лет мы активно участвуем в системе двусторонних и многосторонних военно-политических отношений. При поддержке нашего стратегического союзника России мы продолжаем осуществлять программу пополнения вооружений. Мы сформировали Объединенную группировку сил и объединенную систему ПВО.  Предпринимаем совместные усилия по доставке гуманитарной помощи в Сирию.
Наши миротворцы с нашими партнерами осуществляют миссию одновременно на нескольких военных площадках. Слава всем тем, кто вдали от Родины продолжает отстаивать честь нашей страны и народа.
Армянская армия родилась из подвигов героев. Наш долг иметь армию, достойную славы этих героев.
Армянская история показывает, что мы, как нация и государство, начинали слабеть и уступать наши позиции в регионе, когда переставали быть нацией-армией. Разрушение и истощение этой структуры - главные причины нашего отступления. Но нам некуда отступать, тем более у нас нет такого намерения. Вместо этого есть решимость стать мощной и непобедимой нацией-армией. Для этого есть все необходимые предпосылки, потому что, в конце-консов, мы все – чиновник или рядовой работник, ученый или рабочий, врач, учитель или водитель – в вопросе безопасности страны имеем единую миссию – мы ПРИЗВАНЫ для одной цели.
ВС РА со первых же дней формирования были вынуждены воевать с многократно превосходящим количественно противником, который располагалбо'льшими ресурсами. Отвечать бо'льшим количеством количеству - не наш путь. И это не только и не столько вопрос ресурсов, сколько вопрос умственных способностей. Мы противопоставили качество количеству и победили.
Нация-армия в первую очередь означает качество. Главным носителем этого качества должен быть формирующий хребет любой  армии  офицерский и унтер-офицерский  состав. Образ армянского офицера, командира должен стать направляющим для всего нашего общества. Всецело преданный своему делу, порядочный, дисциплинированный, требовательный к себе и подчиненным, знающий, с профессиональной точки зрения - умелый , с точки зрения образования - обладающий широким кругозором офицер должен стать не только любимым персонажем нашей армии завтрашнего дня, но и глубоко уважаемой личностью. Мы продолжим шаги,  направленные на усиление привлекательности профессии офицера посредством обеспечения жильем, лучшего социального обеспечения, современного и доступного медобслуживания, обеспечения конкурентоспособного военного образования. О профессии офицера должна мечтать наша молодежь, соревнуясь друг с другом, чтобы  стать офицером.
Нация-армия означает такую армию, которая всеми своими функциями и коррективами не оставляет места сомнению и неуверенности. Следовательно, будет строго наказан любой, вне зависимости от положения, кто посмеет прикарманить бюджет армии, кто попытается разбогатеть незаконно - за счет наших ребят, стерегущих границу.
В наши дни обороноспособность армии измеряется не только наличием оружия и боеприпасов, и не количеством населения. Обороноспособность, в первую очередь, обусловлена эффективностью и цельностью общественных отношений, основанной на системе ценностей политике, всеобщим стремлением быть преданным собственным целям и национальным идеям.Следовательно, на пути становления нации-армии мы должны в первую очередь понять, как превратить нашу армию из «зеркала общества» в  «кузницу и школу формирования гражданина». Мы превратим ее в символ прогресса нашей страны, способ определения критериев в самых разных областях, в особенности в областях защиты прав человека,  обеспечения равных возможностей для женщин и мужчин и благопристойного поведения.
Мы должны превратить срочную службу не только в средство для выполнения гражданского долга и далее - чтобы стать резервным военослужащим с высокой военной подготовкой, но и в возможность ознакомления с нашей историей и культурой  и причастости к национальным идеям. Мы сделаем все, чтобы каждый демобилизующийся солдат владел компьютерными знаниями и навыками.
Военно-промышленный комплекс Армении может и сделает новые  серьезные шаги, для того, чтобы восстановить научную репутацию нашей страны, внедрить инновационные технологии и своей продукцией стать конкурентоспособным игроком на международных рынках.
Общеизвестно, что мы, армяне - миролюбивый народ. Мы всегда мечтали и мечтаем о мирной жизни, свободном созидании и творчестве, о том, чтобы сделать доступными лучшие образовательные возможности для наших детей.
Как нация, идущая из глубины тысячелетий, мы осознаем, что нет хорошей и плохой войны, независимо от того, проигрываешь, или выигрываешь.
Война - всегда потери, горе и регресс.
Но история также научила нас, что убегая от войны, бедствий нельзя избежать, а этим лишь усиливается их горечь.
Мы стремимся к миру, но знаем, что не получим его как дар – его надо заработать нашей боеготовностью и решимостью,  необходимым условием для существования которых являются  вера и нравственность  наших святых - самое дорогое и ценное наследие нашего народа.
Самыми важными спутниками на пути укрепления боевой готовности и решимости являются демократия, верховенство закона, свобода и высокая гражданская сознательность. Когда  сталкиваются  демократическое и авторитарное государства, для демократии не бывает легко. Однако также известно, что истинная демократия не проигрывает тирании. Речь идет не о кратковременных взлетах и падениях, а о  реальных победах.
Борьба народа Арцаха – это борьба за право решать свою собственную судьбу самостоятельно. Это борьба за непоколебимое право человека. Поэтому мы должны быть достойны этой борьбы, поскольку являемся гарантом не только физической безопасности и территории Арцаха, но и его ценностей, свободы, демократии.
К сожалению, учитывая внутреннюю политику, проводимую противником – очевидные тенденции углубления диктатуры, препятствования демократическому развитию, насаждения и распространения ксенофобии и агрессии, надеяться на данном этапе на полноценный мир было бы наивным. И поэтому мы должны продолжать быть не только просто сильными, а самыми сильными в регионе.
Армянскую армию часто характеризуют как «боеспособную».
Несколько дней назад, во время встречи с демобилизованными военнослужащими,   Президент Республики, Верховный Главнокомандующий Вооруженными силами Серж Саргсян сказал, что эта характеристика не является соразмерной задаче, поставленной нашей армии.
Мы должны быть не просто боеспособными,  а способными решать серьезные
стратегические задачи, мощной армией.
Так давайте все вместе продолжим создавать вот такую мощную, объединяющую общество армию, станем по-настоящему нацией-армией, прокладывая путь к Армении нашей мечты.
Поздравляю наш народ, армян по всему миру с этим славным праздником, я поздравляю всех военнослужащих Армянской армии и каждого гражданина, составляющего часть нации-армии.