Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստը
29 Հոկտեմբերի, 2016 15:23Ողջունելով նիստի մասնակիցներին և ներկայացնելով օրակարգում ներառված հարցերը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը նախ անդրադարձել է պաշտպանական համակարգում «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսության կյանքի կոչման դրույթներին և առավելագույն արդյունքի հասնելու ռազմավարության հիմնական ուղղություններին: Այս համատեքստում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսությունն անհամեմատ ավելին է, քան ազգային բանակը և դա բնավ չի տանում հասարակությունը կամ պետության ռազմականացմանը: «Չի կարող հասարակությունը մեկուսացվել բանակից և հակառակը: Բանակի ժողովրդավարացումը և լիարժեք ինտեգրումը հասարակությանը, տնտեսության, մշակույթի, կրթության և գիտության, սպորտի բնագավառներ անում են այնպես, որ մենք դառնում ենք մեկ միասնություն, քաղաքացիական կյանքում ունեցած ձեռքբերումներով ամրապնդելով նաև մեր զինված ուժերի մարտունակությունը: Ազգ-բանակը դա այն բանակն է, որն ունի կրթող, դաստիարակող, ուսուցանող ներուժ, որը փոխանցվում է ժողովրդին: Ազգ-բանակը դա այն հասարակությունն ու զինված ուժերն են, որտեղ նորարար գիտությունից դեպի ռազմարդյունաբերական համալիր մեկ քայլ է, դա այն վստահությունն է, որ հասարակությունն ունի դեպի զինված ուժերը, դեպի մեր երկրի սպայական անձնակազմը: Դա այն պաշտպանական համակարգն է, որտեղ զորահավաքին պատրաստ է յուրաքանչյուրը՝ հստակ իմանալով իր անելիքը, տեղը, դերն ու միջոցները»,- նշել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը և ՀՀ ԶՈւ մարտական պատրաստության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Տիրան Խաչատրյանը: Զեկույցներում և հարակից այլ ելույթներում, ինչպես նաև հարց ու պատասխանի ընթացքում ընդգծվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում զգալի աշխատանքներ են տարվել զինված ուժերի օպերատիվ օղակի պաշտոնամասնագիտական և հրամանատարական պատրաստության կատարելագործման ուղղությամբ: Առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են եղել առաջավոր փորձի ուսումնասիրման և փոխանակման միջոցառումները: Առավել բարձրացել է շտաբների ներդաշնակ աշխատանքի և սպաների գիտելիքների, ունակությունների ու հմտությունների մակարդակը: Լայնորեն կիրառվել են ուսուցման նոր ձևեր և մեթոդներ: Կազմակերպվել են զորավարժություններ, հրամանատարական ու մարտավարական հավաքներ, ցուցադրական ու գործնական պարապմունքներ, խմբային վարժանքներ, հրաձգություններ և տարաբնույթ մարզումներ:
Ծավալված ակտիվ քննարկումների արդյունքում հետագա անելիքների վերաբերյալ նիստի մասնակիցներին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

A meeting of the board adjacent to the Minister of Defense of the Republic has taken place
29 October, 2016 15:23Greeting the participants and presenting the agenda of the meeting, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan spoke about the implementation of the "Nation-Army" philosophy and the main strategies to achieve the maximum results. The head of the defense administration highlighted the fact that the concept of the "Nation-Army" goes far beyond that of the national army, and does not imply the militarization of society or state. "Society cannot be isolated from the army, and visa versa. Democratization of the army and its complete integration into society, economy, culture, education, science and sports serves the purpose of turning us into one unit, strengthening the combat readiness of our Armed Forces through accomplishments in civilian sectors. The nation-army is that which has the potential to educate, cultivate and train, and passes this potential to the people. The nation-army is that society and armed forces, where there only one step exists between innovative technologies and the military-industrial complex, it is that trust, which society holds for the Armed Forces, and our nation's officers. It is that defense system, where each individual is prepared for mobilization, knows his responsibility, role and the resources available to him," noted Minister of Defense Vigen Sargsyan.
The main reports were made by Chief of the Operative Department of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, major-general Artak Davtyan and Chief of the Department of Combat Readiness of the Armed Forces of the Republic of Armenia, major-general Tiran Khachatryan. In other reports, speeches and the question-answer dialogue that followed, it was emphasized that significant works have been carried out, aimed at enhancing planning and organization of professional and command preparation of the operational link of the Armed Forces. Special attention was paid to events dedicated to studying and exchanging best practices. The level of harmonization between headquarters and of the knowledge, abilities and skills of officers have risen significantly. New methods and ways of teaching have been widely implemented. Military exercises, command and strategic camps, training sessions for exhibition or practice, group exercises, target practice and a variety of other exercises were organized.
Relevant assignments were given to the participants, based on the active discussions held beforehand.