ՀՀ ՊՆ 4-րդ բանակային զորամիավորումում անցկացվել է մարտական հրաձգությամբ ցուցադրական մարտավարական զորավարժություն
24 Հոկտեմբերի, 2016 19:08Զորավարժության թեման էր գնդի բերումը մարտական պատրաստականության լրիվ աստիճանի, ռազմերթի իրականացում և կենտրոնացման շրջանի զբաղեցում, պաշտպանական մարտի նախապատրաստում և վարում, անցում հարձակման հակառակորդի հետ անմիջական շփման պայմաններում:
Զորավարժության կրակային փուլն անցկացվել է հոկտեմբերի 20-ին: Պայմանական հակառակորդի գրոհը կասեցնելու, նրա զորային ուժերը ոչնչացնելու ու ետ շպրտելու նպատակով գործի են դրվել հրետանային, հակաօդային պաշտպանության և այլ կրակային միջոցներ: Ճիշտ մարտավարության, դիպուկ կրակի ու ստորաբաժանումների ներդաշնակ գործողությունների շնորհիվ զորավարժության սցենարով նախատեսված բոլոր գործողությունները հաջողությամբ կատարվել են:
Նմանաբնույթ զորավարժությունների ընթացքում կատարելագործվում է ստորաբաժանումների մարտական ներդաշնակումը, դաշտային պատրաստվածությունն ու անձնակազմի մարտավարամասնագիտական հմտությունները, ամրապնդվում են հրամանատարների գործնական ունակությունները:

Strategic military exercises with live fire have taken place in the 4th Army Corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia
24 October, 2016 19:08
In accordance with the 2016 preparation plan of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the staff of one of the motor infantry military bases under the command of the 4th army corps carried out strategic military exercises with live fire from October 17th to October 21st.
The theme of the exercise was bringing the regiment to a high level of combat preparedness, implementation of a military march and occupation of the centralized region, preparation and conduct of defensive combat operations, and transition to offensive combat operations during direct contact with the adversary.
The live firing stage of the military exercise took place on October 20th. Artillery, anti-aircraft, and other resources were implemented in order to halt the progress of the theoretical adversary, destroy its military forces, and repel it. As a result of correct strategy, accurate firing, and harmonized actions by the subdivisions, all previously set goals were successfully completed.
Such military exercises enhance coordination between subdivisions, field preparedness, the professional-strategic skills of the staff, and the abilities of the commanding staff.