ՀԱՅՈՒԹՅԱՆ ՈՒԺԵՐԸ ՀԱՄԱԽՄԲԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔՈՎ
Ավարտվող տարվա նոյեմբերին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսի հավելվածի (թիվ 1 եւ 2 (13-14), 2010 թ.) շնորհանդես-քննարկումը, մասնակցությամբ քաղաքագետների, պատմաբանների ու հասարակագետների ներկայանալի մի խմբի:
«ԱՄՆ-ի հայկական լոբբինգային կառույցների գործունեությունը ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարական շահերի տեսանկյունից» խորագիրը եւ «ՀՀ-Սփյուռք երկխոսության ռազմավարության ուղենիշները» ենթախորագիրը կրող հավելվածը՝ ղեկավարությամբ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի եւ խմբագրությամբ Ա. Ավագյանի, Բ. Պողոսյանի եւ Վ. Տեր-Մաթեւոսյանի: 240 էջ կազմող հավելվածը փաստորեն արժեքավոր ուսումնասիրությունների ժողովածու է, որին իրենց աշխատակցությունն են բերել մի խումբ փորձագետներ Հայաստանից ու Սփյուռքից: Հայրենիք-Սփյուռք խնդիրների շուրջ ռազմավարական իր գնահատումներն է տվել Վ. Տեր-Մաթեւոսյանը, հայոց լեզվի ուղղագրական համակարգերի համադրման խնդիրն է քննարկել Պ. Չոբանյանը ՀՀ ազգային անվտանգության դիրքերից, Հայ եկեղեցու միասնության խնդրին է անդրադարձել Հ. Հովհաննիսյանը սփյուռքի անվտանգության տեսակետից, մինչ Արմեն Մանվելյանը Ռամկավար Ազատական կուսակցության օրինակով փորձել է Հայաստան-Սփյուռք բազմակարծության եւ հավասարակշռության շուրջ լուծումներ առաջարկել, Ա. Եգանյանը Հայաստանի եւ ամերիկահայ լոբբինգային կառույցների համագործակցության հեռանկարներն է բացահայտել, իսկ Բ. Պողոսյանը եւ Ա. Ավագյանը առանձին հոդվածներով ԱՄՆ հրեական լոբբիի փորձն ու ներուժն են քննարկել Իսրայելի անվտանգության եւ, հարակցաբար, նմանօրինակ ներուժի ստեղծումը համահայկական շահերին ծառայեցնելու տեսակետից:
Այս վերջին՝ հրեական լոբբիի եւ ավելի լայն՝ հրեական սփյուռքի կազմակերպական մոդելին եւ հայկական իրականության մեջ դրա կիրառման հնարավորությանն են անդրադարձել ժողովածուի ամենածրագրային երկու հոդվածները: Դրանցից առաջինը պատկանում է գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի գրչին («ՀՀ-Սփյուռք երկխոսության ռազմավարության ուղենիշները»), իսկ երկրորդի հեղինակն է հայտնի արեւելագետ, սփյուռքի հետ համագործակցության մեծ փորձ ունեցող քաղաքագետ պրոֆ. Նիկոլայ Հովհաննիսյանը («Հայաստան-Սփյուռք ինտեգրման ռազմավարական ուղենիշները. հայեցակարգային մոտեցումներ»):
Ժողովածուում, որտեղ նշված է, թե հեղինակների կարծիքը միշտ չէ, որ համընկնում է խմբագրության տեսակետների հետ, հյուրընկալվել են նաեւ սփյուռքահայ երեք փորձագետների՝ Ժուլիեն Զարիֆյանի, Ասպետ Քոչիկյանի եւ Ստեփան Աստուրյանի հոդվածները, որոնցից առաջին երկուսը գրեթե սպառիչ կերպով ներկայացնում են ամերիկահայ լոբբիի ծագումնաբանությունը, կառուցվածքն ու գործունեության մեթոդոլոգիան, իսկ երրորդը խոսում է Սփյուռքի հայ քաղաքական կուսակցությունների հետ Հայաստանի կառավարության գործունեությունը համակարգելու հեռանկարների շուրջ:
Ի դեմս գրախոսվող ծողովածուի, մենք գործ ունենք լուրջ, հնարավորինս գիտական ու մասնագիտական մոտեցմամբ գրված հոդվածների հետ, որոնք առավել խորությամբ տեսականորեն քննարկում են գործնական հարցեր: Հոդվածների մեծ մասի համար տեսաբանական քննարկման դաշտ է հանդիսանում առավելաբար ամերիկահայ համայնքը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի հրեական կամ իսրայելական լոբբիի գործունեությունը: Ինչ վերաբերում է գործնական նպատակներին, դրանք պարզ ու մեկին շարադրված են ե՛ւ Հ. Քոթանջյանի, ե՛ւ Ն. Հովհաննիսյանի հոդվածներում, իսկ հատորի վերջում առաջարկներ են մատուցվում ՀՀ նախագահին, կառավարությանը, արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարություններին:
Ինչպես ակնկալելի էր, ժողովածուն կազմողների գլխավոր նպատակն է եղել գտնել ու քննարկել տարբեր՝ հատկապես հրեական սփյուռքի կազմակերպական մոդելը եւ դրա կիրառելիությունը Հայաստան-Սփյուռք համակարգ ստեղծելու եւ ընդհանրապես սփյուռքահայությանը համընդհանուր մի կառույցի շուրջ համախմբելու, եւ դրանով իսկ հայությունը առկա եւ հնարավոր սպառնալիքներից զերծ կացուցանելու գործում:
Միավորիչ նախաձեռնություններն ու շարժումները նոր չեն հայկական իրականության մեջ: Սկսած 19-րդ դարի 2-րդ կեսից թե՛ արեւելահայության եւ թե՛ արեւմտահայության կյանքում նման նախաձեռնություններ եղել են: Սկզբնական շրջանում նույնիսկ ՀՅ Դաշնակցությունն է ունեցել նման հավակնություն՝ հիմնադրվելով իբրեւ Հայ հեղափոխականների՛ դաշնակցություն: 1906-ին Եգիպտոսում ստեղծված Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հիմնադիրների ու մանավանդ, եթե կարելի է այսպես ասել՝ նախահիմնադիրների ծրագրերում եղել է համահայկական ու վերկուսակցական կառույցի ստեղծման գաղափարը հենց Alliance Israelite-ի (Իսրայելական դաշինք) օրինակով: Իսկ Մեծ եղեռնից հետո, խորհրդահայ պետական ղեկավարների նախաձեռնությամբ արտասահմանում գործող ՀՕԿ-ի (Հայաստանի օգնության կոմիտե) գործունեության առաջին շրջանը (Հովհ. Թումանյանի եւ Արամայիս Երզնկյանի գլխավորությամբ), այսինքն մինչեւ գաղափարի այլասերումը համայնավարացման «տեսլականով», մայր հայրենիքի շուրջը համախմբվելու տեսակետից նույնպես կարելի է համարել համահայկական կառույց ստեղծելու փորձ, ինչպիսին է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ստեղծումն արդեն մեր օրերում: Իբրեւ սփյուռքահայությանը միավորելու փորձ կարելի է դիտարկել նաեւ 1975-ին Կիպրոսում մի խումբ մտավորականների՝ նպատակադիր-հիմնադիրների նախաձեռնությունը՝ ստեղծելու վերկուսակցական համասփյուռքյան շարժում, որը շուտով շեղվեց իր բուն նպատակից եւ հիմնադիրներից շատերի կամքի հակառակ վերածվեց ռազմականացված կառույցի՝ Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ (ԱՍԱԼԱ): Նույն այդ մտավորականներից ոմանք հետագայում իրարահաջորդ 3 փորձ կատարեցին Փարիզում ու Լոզանում համասփյուռքյան կառույցով օժտելու (վերապատվելի Գառնուզյանի գլխավորությամբ) սփյուռքահայությանը, ինչը հանդիպեց մեր ավանդական կուսակցությունների լուռ ժխտողականության պատին: Իսկ ավելի ուշ, արդեն 70-ականների վերջերին, Մ. Նահանգներում ՀՅԴ-ի, ՌԱԿ-ի ու ՀԲԸՄ-ի ջանքերով ստեղծվեց Ամերիկայի հայկական համագումարը՝ ամերիկահայության քվեարկու ուժը հօգուտ հայության շահերի օգտագործելու, այսինքն լոբբիստական նպատակամղումով: (Շուտով ՀՅԴ-ն լքեց համագումարը, իսկ ՌԱԿ-ը ավելորդ գտավ իր ներկայությունն այնտեղ, որտեղ դաշնակցությունն արդեն չկար): Բարեբախտաբար Ամերիկայի հայկական համագումարն առ այսօր հաջողությամբ շարունակում է իր գործունեությունը, թեեւ վերջին շրջանում հատկապես տուժել է իր գլխավոր դոնորներից Ժերարդ Գաֆեսճյանի փոփոխամիտ ու երբեմն էլ անմիտ վարմունքի պատճառով: Գրախոսվող Հավելվածում ընդարձակ անդրադարձումներ կան այս կազմակերպության լոբբիստական գործունեության մասին եւ իրավացի հաստատումներ, թե ի հակադրություն մեր մյուս լոբբիստական կազմակերպության՝ ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի, որը հանդես է գալիս որպես ցանցային կառույց՝ տարբեր քաղաքներում գործող իր մյուս գրասենյակներով, ԱՀՀ-ն գործում է անհատականությունների ղեկավարությամբ, որոնք առավել ամուր կապեր ունեն ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության հետ եւ ընդհանրապես լոյալ դիրք ՀՀ իշխանությունների նկատմամբ:
Ես չգիտեմ Հայոց համազգային շարժման գլխավոր հիմնադիրների մտքում գոնե սկզբնապես կա՞ր համահայկական կառույցի գաղափարը, սակայն դատելով հետագայում ՀՀՇ-ի մեկուսի ու մեկուսապաշտ գործունեությունից ու մանավանդ նրա առաջնորդի՝ հայությանը երկու դասի՝ նարինջ ուտողների եւ նարինջ չուտողների բաժանելու իմաստո՜ւն կեցվածքից, այդ կազմակերպությունը հայությանը միավորելու նպատակ չուներ եւ հետեւաբար ի վերջո վերածվեց սոսկական կուսակցության:
Որպես համահայկական նախաձեռնության փորձ պետք է է հաշվի առնել նաեւ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ 2001-ին Մոսկվայում Հայերի համաշխարհային կոնգրեսի ստեղծումը, որը շոշափելի հաջողություն է արձանագրել առայժմ միայն Ռուսաստանի տարածքում, առավելաբար նույնանալով ու նույնացվելով Ռուսաստանի հայերի միության արդյունավետ գործունեության հետ: Զուգահեռաբար, այժմ Մոսկվայում «Արեւմտահայերի խորհրդարան» ստեղծելու՝ ըստ ինձ ուտոպիստական փորձ է կատարում Կարեն Միքայելյանի գլխավորությամբ գործող խմբակը եւ նույնիսկ հավաքներ կազմակերպում Կիպրոսում, Մոսկվայում եւ այլուր:
Այս բոլոր օրինակների թվարկումը ցուցանում է մի կարեւոր բան՝ միշտ առկա է համասփյուռքյան եւ համահայկական կառույց ստեղծելու գաղափարը: Հասունացել է հայության ցիրուցան ուժերն ու գործունեությունը համակարգելու պահը: Գրախոսվող ժողովածուի երեւան գալը, ինչպես նաեւ, մյուս կողմից, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի եւ Սփյուռքի նախարարության ջանքերով հայության տարբեր հատվածների ու խնդիրների շուրջ վերջին երկու տարիներին լույս տեսնող զանազան ուսումնասիրությունները, ավելին՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ստեղծումն ինքնին ապացույցն են այդ գաղափարի այժմեականության:
Պատահական չէ, որ հենց վերջերս, նոյեմբերի 20-ին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի (USC) հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ գումարվեց միջազգային սիմպոզիում՝ «Հայ սփյուռք. ընտրովի ղեկավարություն եւ համաշխարհային կառույց» խորագրով, ծանոթ հրապարակախոս եւ Լինսի հիմնադրամի փոխնախագահ ու Միացյալ հայկական ֆոնդի տնօրեն Հարութ Սասունյանի եւ խմբի ջանքերով: Ու թեեւ դեռեւս առիթ չեմ ունեցել ուսումնասիրելու այդ համաժողովի նյութերը, սակայն ինձ սխալ, անիրագործելի է թվում այդ ֆորումի մեկնակետը՝ ընտրովի ղեկավարություն համաշխարհային կառույցի: Իր հոդվածներից մեկում Հ. Սասունյանն առաջարկում էր համագաղութային այդ ընտրությունները կատարել «յուրաքանչյուր 20 հազարը 1 ներկայացուցիչ» սկզբունքով, ինչը ոչ միայն մեխանիկական, այլեւ անարդար մոտեցում է ըստ իս: Որակյալ ներկայացուցչականության խնդիրը սփյուռքի պարագայում միշտ էլ կարեւոր է եղել եւ մնում է կարեւոր:
Մեխանիկական այդ մոտեցման փոխարեն գրախոսվող հավելվածում գեներալ Հայկ Քոթանջյանն իր «Համաշխարհային հայության համակարգի քայքայման սպառնալիքի հաղթահարման ուղիները» հոդվածում առաջարկում է ներկայացուցչական ժողովի գաղափարը, որի արդյունքում կստեղծվի «Համաշխարհային հայության գլխավոր կազմակերպությունների նախագահների համաշխարհային կոնգրես՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նախագահությամբ»: Այլ խոսքով՝ հրեական մոդելին մոտ մի կառույց, որի խնդիրն է լինելու ապահովել սփյուռքահայության եւ հայկական պետականության անվտանգությունը, հաղթահարել առկա խոչընդոտները եւ սպառնալիքները, համայն հայության ջանքերը ծառայեցնել ի շահ հայության եւ հայկական պետականության:
Հիշյալ մոդելին, բայց ո՛չ գաղափարին, որոշապես հակադրվում է պրոֆ. Նիկոլայ Հովհաննիսյանն իր նշյալ հոդվածում, հաստատելով, որ «Հայոց սփյուռքը, ի տարբերություն հրեականի, երբեք իր առջեւ հայկական պետություն ստեղծելու խնդիր չի դրել ու չէր էլ կարող դնել, որի պարագայում նա Հայաստան-Սփյուռք շղթայում ձեռք կբերեր գերակա դերակատարում»: Փոխարենը նա առաջարկում է առավել զգուշավոր տարբերակ՝ Հայաստան-Սփյուռք երկխոսություն, որտեղ Հայաստանը ներկայացված կլինի ՀՀ նախագահի կողմից, որը կհրավիրի այդ ժողովը, իսկ Սփյուռքը՝ իր կայացած կազմակերպությունների ու կառույցների ներկայացուցիչների միջոցով: Նման երկխոսության գլխավոր խնդիրները կլինեն՝ ա) Հայաստանը հայտարարել ամենայն հայոց պետություն եւ բ) ստեղծել «Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերությունը համադրող համատեղ մարմին» կամ «Հայաստան-Սփյուռք խորհրդատու մարմին», որը կգործի որպես անցումային կառույց, մինչեւ որ նախադրյալներ ստեղծվեն Հայաստան-Սփյուռք համահայկական մշտական մարմնի գոյառման համար:
Վերոշարադրյալից, ինչպես նաեւ հավելվածի մյուս նյութերում արծարծված խնդիրներից եւ առաջարկություններից երեւում է, որ աշխույժ, խորը, գիտական ու համապարփակ քննարկումների պահը հասունացել է հայ իրականության մեջ, հասունացել է պահը «ուղեղները փոթորկելու» ի խնդիր համահայկական կառույցի ստեղծման, եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի սույն նախաձեռնությունը ողջունելի է ամեն տեսակետով:

WITH THE ASSIGNMENT OF CONSOLIDATING ARMENIANS’ STRENGTH
In November of the closing year the presentation discussion of the Appendix (N 1 and 2 (13-14), 2010) of "Haikakan Banak" ( Armenian Army ) Defense-Academic Journal took place at the Ministry of Defense of the Republic of Armenia (MOD, RA). The discussion was held with the participation of an outstanding array of political, social scientists and historians.
The Appendix titled "Activity of the US-Armenian Lobbies in Terms of the RA National Security Strategic Interests" and subtitled "Guidelines of the RA-Diaspora Dialogue Strategy" was supervised by the Commandant of the Institute for National Strategic Studies, MOD, RA, MG Hayk Kotanjian and edited by A. Avagyan, B. Poghosyan and V. Ter-Matevosyan. The 240 page Appendix is in fact a collection of valuable studies which a group of experts from Armenia and Diaspora has contributed to. V. Ter-Matevosyan has given his strategic assessments on Armenia-Diaspora issues, P. Chobanyan has discussed the problem of synthesizing the orthographic systems of the Armenian language in terms of the RA national security, H. Hovhannisyan has raised the matter of the unity of the Armenian Church with a view to the security of the Diaspora, while A. Manvelyan has tried to suggest solutions to Armenia-Diaspora pluralism and equilibrium based on the example of the Armenian Ramgavar Azadagan Democratic Liberal Party. A. Yeganyan has disclosed the cooperation prospects of the Armenian and US-Armenian lobbies, and B. Poghosyan and A. Avagyan in separate articles have considered the experience and potential of the US-Jewish lobby from the perspective of Israel’s security and, contiguously, creating similar potential serving the Pan-Armenian interests.
The two policy articles of the collection have examined the organization model of the Jewish lobby and, more broadly, of the Jewish Diaspora and the possibility of implementing it in the Armenian reality. One of them belongs to MG Hayk Kotanjian ("Guidelines of the RA-Diaspora Dialogue Strategy"), and the author of the second one is the renown orientalist and political scientist competent in cooperation with the Diaspora, Prof. Nikolay Hovhannisyan ("Strategic Guidelines of the Armenia-Diaspora Integration: Conceptual Approaches").
The articles of three experts from the Diaspora, Julien Zarifian, Asbed Kotchikian and Stephan Astourian are also included in the collection where it is mentioned that the authors’ viewpoint not always coincides with that of the editorial staff. The first two articles almost exhaustively cover the origin, structure and activity methodology of the US-Armenian lobby, while the third touches upon the prospects of coordinating the Armenian Government’s activities with the political parties of the Diaspora. Thanks to the collection under review, we deal with serious contributions written academically and professionally which also scrutinize practical issues theoretically. For the most part of the articles the theoretical discussions cover mainly the US-Armenian community, as well as the activity of US-Jewish or Israeli lobby. As concerns the practical goals, they are clearly expounded both in H. Kotanjian’s and N. Hovhannisyan’s articles. At the end of the volume proposals are submitted to the RA President, the Government, as well as the Ministries of Diaspora and Foreign Affairs.
As it was anticipated, the ultimate goal of the collection compilers was to find and study the different organization models of Diasporas, especially that of the Jewish one, and its applicability in establishing the Armenia-Diaspora system, and generally in consolidating the Diaspora into a common structure, thereby protecting Armenians from actual and potential threats.
The unifying initiatives and movements are not new in the Armenian reality. Since the 2nd half of the 19th century such initiatives have been practiced both in the Eastern and Western Armenians’ lives. In the primary stage even the Dashnaktsoutioun had such an intention being founded as the Federation of Armenian Revolutionaries. The idea of establishing a Pan-Armenian and a non-partisan structure by the very Alliance Israelite example was in the programs of the founders and, in particular, if it can be so stated of the fore-founders of the Armenian General Benevolent Union established in Egypt in 1906. After the Meds Yeghern (Genocide) the first stage of the activity (headed by Hovhannes Toumanyan and Aramais Yerznkyan) of the Armenian Assistance Committee functioning abroad by the initiative of Soviet Armenian state authorities, i.e. before perverting the idea with the Communist "vision", in terms of unifying around the motherland, can also be considered as an attempt to create a Pan-Armenian structure like the establishment of the "Hayastan" (Armenia) Pan-Armenian Foundation nowadays. The initiative of an array of intellectuals – goal-oriented founders to establish a non-partisan Diaspora-wide movement in 1975 in Cyprus can also be considered an endeavor to unify the Armenian Diaspora. However, this initiative soon deviated from its core goal, and against many of its founders’ will turned into a militarized structure – the Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA). Later some of these intellectuals made three successive attempts in Paris and Lausanne to endow the Armenian Diaspora with a Diaspora-wide structure (led by Rev. Garnouzian) which encountered the silent reluctance of our traditional parties. And later, already in the late 70s, the Armenian Assembly of America was founded in the USA with the concerted efforts of the ARF (Dashnaktsoutioun), the ALD (Ramgavar) and the AGBU to make use of the US-Armenians’ vote in favor of Armenians’ interests, i.e. with lobbyist motivation. (Soon the ARF left the Assembly and as for the ALD, it deemed its presence unnecessary without the ARF). Fortunately, the Armenian Assembly of America successfully continues its activity till today, though recently it has especially suffered from the unpredictable and sometimes senseless behavior of Gerard Cafeschian, one of its major donors. The Appendix under review broadly touches upon the lobbying of this organization and fairly states that as opposed to the other lobbying organization, namely the Armenian National Committee of America, the ARF, which acts as a network of offices in different cities, the Armenian Assembly of America functions under the guidance of individuals who have closer contacts with the US State Department, and generally are loyal to the RA authorities.
I am not aware of whether the chief founders of the All-Armenian Movement at least initially meant for a Pan-Armenian institution. However, later on judging from its isolated and isolationist activity and, moreover, from its leader’s "wise" stance of classifying the Armenians as orange-eaters and non-eaters, thus distinguishing two categories of his native people, we draw the conclusion that this organization did not aim at uniting the Armenians, hence, it turned into a mere party.
The 2001 Armenian World Congress, convened in Moscow by Ara Abrahamyan should be counted as an attempt of a Pan-Armenian initiative, which has registered tangible success so far only in Russia, more and more being perceived as identical to the productive activity of the Russian Armenians’ Union. In parallel, a team, headed by Karen Mikaelian, is making a utopian attempt, in my opinion, of convoking a "Western Armenians National Assembly" in Moscow. It even organizes meetings and forums in Cyprus, Moscow and other places.
These very lists of examples indicate that there always exists the idea of founding a Pan-Armenian and a Diaspora-wide structure. The time has come to coordinate the dispersed potential and the activities of Armenians. This issue of the Appendix under review, which is a collection of articles, as well as on the other hand, various studies on the Armenians’ issues from different parts of the world, published during the last two years with the efforts of "Noravank" Foundation and the Ministry of Diaspora, moreover, the creation of the Ministry of Diaspora itself, are an evidence of the urgency of that idea.
It’s not by chance, that just recently, namely on 20 November, an international symposium, entitled "Armenian Diaspora. Elected Leadership and Global Institution", was convened on the initiative of the USC Institute of Armenian Studies. The symposium took place thanks to the efforts of Mr. Harut Sassounian, well-known publisher and Senior Vice-President of the Lincy Foundation, Director of the United Armenian Fund of Humanitarian Assistance to Armenia, as well as others. Although I did not have a chance to study those materials yet, I find the starting point of that very meeting to propose an elected leadership to a Pan-Armenian transnational organization erroneous and implausible. In one of his articles H. Sassounian proposes to run those Diaspora-wide elections on the basis of one representative per 20000 men, which is not only a mechanical, but also an unfair approach to my mind. The issue of a proper representation is and has always been significant in case of the Diaspora.
Instead of that mechanical approach in the Appendix under review, in the article entitled "Ways to Address the Threats of the Destruction of the World Armenian Structure" MG Hayk Kotanjian proposes the idea of an assembly by representation, as a result of which we will have a "World Armenian Congress of Chairmen of Major Armenian Organizations, presided by the President of the Republic of Armenia". In other words, a structure to be created close to the Jewish model, which will be tasked to provide the security of the Armenian Diaspora and the Armenian statehood, remove the existing barriers and address the threats, use the efforts of all the Armenians to the benefit of the Armenians and the Armenian statehood.
In his aforementioned article Professor N. Hovhannisyan opposes the above-said model but not the idea itself. His main argument is that "Unlike the Jewish case, the Armenian Diaspora has never had the task of creating an Armenian state and never could have one, since it would undertake a leading role in the Armenia-Diaspora chain". Instead, he proposes a more prudent alternative a Dialogue between Armenia and the Armenian Diaspora, where Armenia will be represented by the RA President, who will convene that meeting and the Diaspora – by the representatives of its structured institutions and organizations. The main tasks of such a dialogue will be a) to declare Armenia an All-Armenian State, b) to create a body coordinating the relations between Armenia and the Armenian Diaspora or an Armenia-Diaspora Consulting Body, which will act as a structure in transition until prerequisites are created for the existence of an Armenia-Diaspora Pan-Armenian permanent body.
As it is seen from the above-mentioned, as well as from the tasks and proposals considered in the other articles of the Appendix, in the Armenian reality the time has come to hold viable, profound, academic and comprehensive discussions. It is time to "brainstorm" for the sake of creating a Pan-Armenian structure, and this initiative by the Institute of National Strategic Studies of MOD, RA is welcomed by all means.