ՀԱՅՈՒԹՅԱՆ ՈՒԺԵՐԸ ՀԱՄԱԽՄԲԵԼՈՒ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔՈՎ
Ավարտվող տարվա նոյեմբերին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսի հավելվածի (թիվ 1 եւ 2 (13-14), 2010 թ.) շնորհանդես-քննարկումը, մասնակցությամբ քաղաքագետների, պատմաբանների ու հասարակագետների ներկայանալի մի խմբի:
«ԱՄՆ-ի հայկական լոբբինգային կառույցների գործունեությունը ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարական շահերի տեսանկյունից» խորագիրը եւ «ՀՀ-Սփյուռք երկխոսության ռազմավարության ուղենիշները» ենթախորագիրը կրող հավելվածը՝ ղեկավարությամբ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի եւ խմբագրությամբ Ա. Ավագյանի, Բ. Պողոսյանի եւ Վ. Տեր-Մաթեւոսյանի: 240 էջ կազմող հավելվածը փաստորեն արժեքավոր ուսումնասիրությունների ժողովածու է, որին իրենց աշխատակցությունն են բերել մի խումբ փորձագետներ Հայաստանից ու Սփյուռքից: Հայրենիք-Սփյուռք խնդիրների շուրջ ռազմավարական իր գնահատումներն է տվել Վ. Տեր-Մաթեւոսյանը, հայոց լեզվի ուղղագրական համակարգերի համադրման խնդիրն է քննարկել Պ. Չոբանյանը ՀՀ ազգային անվտանգության դիրքերից, Հայ եկեղեցու միասնության խնդրին է անդրադարձել Հ. Հովհաննիսյանը սփյուռքի անվտանգության տեսակետից, մինչ Արմեն Մանվելյանը Ռամկավար Ազատական կուսակցության օրինակով փորձել է Հայաստան-Սփյուռք բազմակարծության եւ հավասարակշռության շուրջ լուծումներ առաջարկել, Ա. Եգանյանը Հայաստանի եւ ամերիկահայ լոբբինգային կառույցների համագործակցության հեռանկարներն է բացահայտել, իսկ Բ. Պողոսյանը եւ Ա. Ավագյանը առանձին հոդվածներով ԱՄՆ հրեական լոբբիի փորձն ու ներուժն են քննարկել Իսրայելի անվտանգության եւ, հարակցաբար, նմանօրինակ ներուժի ստեղծումը համահայկական շահերին ծառայեցնելու տեսակետից:
Այս վերջին՝ հրեական լոբբիի եւ ավելի լայն՝ հրեական սփյուռքի կազմակերպական մոդելին եւ հայկական իրականության մեջ դրա կիրառման հնարավորությանն են անդրադարձել ժողովածուի ամենածրագրային երկու հոդվածները: Դրանցից առաջինը պատկանում է գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի գրչին («ՀՀ-Սփյուռք երկխոսության ռազմավարության ուղենիշները»), իսկ երկրորդի հեղինակն է հայտնի արեւելագետ, սփյուռքի հետ համագործակցության մեծ փորձ ունեցող քաղաքագետ պրոֆ. Նիկոլայ Հովհաննիսյանը («Հայաստան-Սփյուռք ինտեգրման ռազմավարական ուղենիշները. հայեցակարգային մոտեցումներ»):
Ժողովածուում, որտեղ նշված է, թե հեղինակների կարծիքը միշտ չէ, որ համընկնում է խմբագրության տեսակետների հետ, հյուրընկալվել են նաեւ սփյուռքահայ երեք փորձագետների՝ Ժուլիեն Զարիֆյանի, Ասպետ Քոչիկյանի եւ Ստեփան Աստուրյանի հոդվածները, որոնցից առաջին երկուսը գրեթե սպառիչ կերպով ներկայացնում են ամերիկահայ լոբբիի ծագումնաբանությունը, կառուցվածքն ու գործունեության մեթոդոլոգիան, իսկ երրորդը խոսում է Սփյուռքի հայ քաղաքական կուսակցությունների հետ Հայաստանի կառավարության գործունեությունը համակարգելու հեռանկարների շուրջ:
Ի դեմս գրախոսվող ծողովածուի, մենք գործ ունենք լուրջ, հնարավորինս գիտական ու մասնագիտական մոտեցմամբ գրված հոդվածների հետ, որոնք առավել խորությամբ տեսականորեն քննարկում են գործնական հարցեր: Հոդվածների մեծ մասի համար տեսաբանական քննարկման դաշտ է հանդիսանում առավելաբար ամերիկահայ համայնքը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի հրեական կամ իսրայելական լոբբիի գործունեությունը: Ինչ վերաբերում է գործնական նպատակներին, դրանք պարզ ու մեկին շարադրված են ե՛ւ Հ. Քոթանջյանի, ե՛ւ Ն. Հովհաննիսյանի հոդվածներում, իսկ հատորի վերջում առաջարկներ են մատուցվում ՀՀ նախագահին, կառավարությանը, արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարություններին:
Ինչպես ակնկալելի էր, ժողովածուն կազմողների գլխավոր նպատակն է եղել գտնել ու քննարկել տարբեր՝ հատկապես հրեական սփյուռքի կազմակերպական մոդելը եւ դրա կիրառելիությունը Հայաստան-Սփյուռք համակարգ ստեղծելու եւ ընդհանրապես սփյուռքահայությանը համընդհանուր մի կառույցի շուրջ համախմբելու, եւ դրանով իսկ հայությունը առկա եւ հնարավոր սպառնալիքներից զերծ կացուցանելու գործում:
Միավորիչ նախաձեռնություններն ու շարժումները նոր չեն հայկական իրականության մեջ: Սկսած 19-րդ դարի 2-րդ կեսից թե՛ արեւելահայության եւ թե՛ արեւմտահայության կյանքում նման նախաձեռնություններ եղել են: Սկզբնական շրջանում նույնիսկ ՀՅ Դաշնակցությունն է ունեցել նման հավակնություն՝ հիմնադրվելով իբրեւ Հայ հեղափոխականների՛ դաշնակցություն: 1906-ին Եգիպտոսում ստեղծված Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հիմնադիրների ու մանավանդ, եթե կարելի է այսպես ասել՝ նախահիմնադիրների ծրագրերում եղել է համահայկական ու վերկուսակցական կառույցի ստեղծման գաղափարը հենց Alliance Israelite-ի (Իսրայելական դաշինք) օրինակով: Իսկ Մեծ եղեռնից հետո, խորհրդահայ պետական ղեկավարների նախաձեռնությամբ արտասահմանում գործող ՀՕԿ-ի (Հայաստանի օգնության կոմիտե) գործունեության առաջին շրջանը (Հովհ. Թումանյանի եւ Արամայիս Երզնկյանի գլխավորությամբ), այսինքն մինչեւ գաղափարի այլասերումը համայնավարացման «տեսլականով», մայր հայրենիքի շուրջը համախմբվելու տեսակետից նույնպես կարելի է համարել համահայկական կառույց ստեղծելու փորձ, ինչպիսին է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ստեղծումն արդեն մեր օրերում: Իբրեւ սփյուռքահայությանը միավորելու փորձ կարելի է դիտարկել նաեւ 1975-ին Կիպրոսում մի խումբ մտավորականների՝ նպատակադիր-հիմնադիրների նախաձեռնությունը՝ ստեղծելու վերկուսակցական համասփյուռքյան շարժում, որը շուտով շեղվեց իր բուն նպատակից եւ հիմնադիրներից շատերի կամքի հակառակ վերածվեց ռազմականացված կառույցի՝ Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ (ԱՍԱԼԱ): Նույն այդ մտավորականներից ոմանք հետագայում իրարահաջորդ 3 փորձ կատարեցին Փարիզում ու Լոզանում համասփյուռքյան կառույցով օժտելու (վերապատվելի Գառնուզյանի գլխավորությամբ) սփյուռքահայությանը, ինչը հանդիպեց մեր ավանդական կուսակցությունների լուռ ժխտողականության պատին: Իսկ ավելի ուշ, արդեն 70-ականների վերջերին, Մ. Նահանգներում ՀՅԴ-ի, ՌԱԿ-ի ու ՀԲԸՄ-ի ջանքերով ստեղծվեց Ամերիկայի հայկական համագումարը՝ ամերիկահայության քվեարկու ուժը հօգուտ հայության շահերի օգտագործելու, այսինքն լոբբիստական նպատակամղումով: (Շուտով ՀՅԴ-ն լքեց համագումարը, իսկ ՌԱԿ-ը ավելորդ գտավ իր ներկայությունն այնտեղ, որտեղ դաշնակցությունն արդեն չկար): Բարեբախտաբար Ամերիկայի հայկական համագումարն առ այսօր հաջողությամբ շարունակում է իր գործունեությունը, թեեւ վերջին շրջանում հատկապես տուժել է իր գլխավոր դոնորներից Ժերարդ Գաֆեսճյանի փոփոխամիտ ու երբեմն էլ անմիտ վարմունքի պատճառով: Գրախոսվող Հավելվածում ընդարձակ անդրադարձումներ կան այս կազմակերպության լոբբիստական գործունեության մասին եւ իրավացի հաստատումներ, թե ի հակադրություն մեր մյուս լոբբիստական կազմակերպության՝ ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի, որը հանդես է գալիս որպես ցանցային կառույց՝ տարբեր քաղաքներում գործող իր մյուս գրասենյակներով, ԱՀՀ-ն գործում է անհատականությունների ղեկավարությամբ, որոնք առավել ամուր կապեր ունեն ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության հետ եւ ընդհանրապես լոյալ դիրք ՀՀ իշխանությունների նկատմամբ:
Ես չգիտեմ Հայոց համազգային շարժման գլխավոր հիմնադիրների մտքում գոնե սկզբնապես կա՞ր համահայկական կառույցի գաղափարը, սակայն դատելով հետագայում ՀՀՇ-ի մեկուսի ու մեկուսապաշտ գործունեությունից ու մանավանդ նրա առաջնորդի՝ հայությանը երկու դասի՝ նարինջ ուտողների եւ նարինջ չուտողների բաժանելու իմաստո՜ւն կեցվածքից, այդ կազմակերպությունը հայությանը միավորելու նպատակ չուներ եւ հետեւաբար ի վերջո վերածվեց սոսկական կուսակցության:
Որպես համահայկական նախաձեռնության փորձ պետք է է հաշվի առնել նաեւ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ 2001-ին Մոսկվայում Հայերի համաշխարհային կոնգրեսի ստեղծումը, որը շոշափելի հաջողություն է արձանագրել առայժմ միայն Ռուսաստանի տարածքում, առավելաբար նույնանալով ու նույնացվելով Ռուսաստանի հայերի միության արդյունավետ գործունեության հետ: Զուգահեռաբար, այժմ Մոսկվայում «Արեւմտահայերի խորհրդարան» ստեղծելու՝ ըստ ինձ ուտոպիստական փորձ է կատարում Կարեն Միքայելյանի գլխավորությամբ գործող խմբակը եւ նույնիսկ հավաքներ կազմակերպում Կիպրոսում, Մոսկվայում եւ այլուր:
Այս բոլոր օրինակների թվարկումը ցուցանում է մի կարեւոր բան՝ միշտ առկա է համասփյուռքյան եւ համահայկական կառույց ստեղծելու գաղափարը: Հասունացել է հայության ցիրուցան ուժերն ու գործունեությունը համակարգելու պահը: Գրախոսվող ժողովածուի երեւան գալը, ինչպես նաեւ, մյուս կողմից, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի եւ Սփյուռքի նախարարության ջանքերով հայության տարբեր հատվածների ու խնդիրների շուրջ վերջին երկու տարիներին լույս տեսնող զանազան ուսումնասիրությունները, ավելին՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ստեղծումն ինքնին ապացույցն են այդ գաղափարի այժմեականության:
Պատահական չէ, որ հենց վերջերս, նոյեմբերի 20-ին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի (USC) հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ գումարվեց միջազգային սիմպոզիում՝ «Հայ սփյուռք. ընտրովի ղեկավարություն եւ համաշխարհային կառույց» խորագրով, ծանոթ հրապարակախոս եւ Լինսի հիմնադրամի փոխնախագահ ու Միացյալ հայկական ֆոնդի տնօրեն Հարութ Սասունյանի եւ խմբի ջանքերով: Ու թեեւ դեռեւս առիթ չեմ ունեցել ուսումնասիրելու այդ համաժողովի նյութերը, սակայն ինձ սխալ, անիրագործելի է թվում այդ ֆորումի մեկնակետը՝ ընտրովի ղեկավարություն համաշխարհային կառույցի: Իր հոդվածներից մեկում Հ. Սասունյանն առաջարկում էր համագաղութային այդ ընտրությունները կատարել «յուրաքանչյուր 20 հազարը 1 ներկայացուցիչ» սկզբունքով, ինչը ոչ միայն մեխանիկական, այլեւ անարդար մոտեցում է ըստ իս: Որակյալ ներկայացուցչականության խնդիրը սփյուռքի պարագայում միշտ էլ կարեւոր է եղել եւ մնում է կարեւոր:
Մեխանիկական այդ մոտեցման փոխարեն գրախոսվող հավելվածում գեներալ Հայկ Քոթանջյանն իր «Համաշխարհային հայության համակարգի քայքայման սպառնալիքի հաղթահարման ուղիները» հոդվածում առաջարկում է ներկայացուցչական ժողովի գաղափարը, որի արդյունքում կստեղծվի «Համաշխարհային հայության գլխավոր կազմակերպությունների նախագահների համաշխարհային կոնգրես՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նախագահությամբ»: Այլ խոսքով՝ հրեական մոդելին մոտ մի կառույց, որի խնդիրն է լինելու ապահովել սփյուռքահայության եւ հայկական պետականության անվտանգությունը, հաղթահարել առկա խոչընդոտները եւ սպառնալիքները, համայն հայության ջանքերը ծառայեցնել ի շահ հայության եւ հայկական պետականության:
Հիշյալ մոդելին, բայց ո՛չ գաղափարին, որոշապես հակադրվում է պրոֆ. Նիկոլայ Հովհաննիսյանն իր նշյալ հոդվածում, հաստատելով, որ «Հայոց սփյուռքը, ի տարբերություն հրեականի, երբեք իր առջեւ հայկական պետություն ստեղծելու խնդիր չի դրել ու չէր էլ կարող դնել, որի պարագայում նա Հայաստան-Սփյուռք շղթայում ձեռք կբերեր գերակա դերակատարում»: Փոխարենը նա առաջարկում է առավել զգուշավոր տարբերակ՝ Հայաստան-Սփյուռք երկխոսություն, որտեղ Հայաստանը ներկայացված կլինի ՀՀ նախագահի կողմից, որը կհրավիրի այդ ժողովը, իսկ Սփյուռքը՝ իր կայացած կազմակերպությունների ու կառույցների ներկայացուցիչների միջոցով: Նման երկխոսության գլխավոր խնդիրները կլինեն՝ ա) Հայաստանը հայտարարել ամենայն հայոց պետություն եւ բ) ստեղծել «Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերությունը համադրող համատեղ մարմին» կամ «Հայաստան-Սփյուռք խորհրդատու մարմին», որը կգործի որպես անցումային կառույց, մինչեւ որ նախադրյալներ ստեղծվեն Հայաստան-Սփյուռք համահայկական մշտական մարմնի գոյառման համար:
Վերոշարադրյալից, ինչպես նաեւ հավելվածի մյուս նյութերում արծարծված խնդիրներից եւ առաջարկություններից երեւում է, որ աշխույժ, խորը, գիտական ու համապարփակ քննարկումների պահը հասունացել է հայ իրականության մեջ, հասունացել է պահը «ուղեղները փոթորկելու» ի խնդիր համահայկական կառույցի ստեղծման, եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի սույն նախաձեռնությունը ողջունելի է ամեն տեսակետով:

С РЕКОМЕНДАЦИЕЙ КОНСОЛИДИРОВАТЬ СИЛЫ АРМЯНСТВА
15 Января, 2011 00:00В ноябре 2010 года в Министерстве обороны РА состоялась презентация сборника научных трудов, изданных в «Рабочих тетрадях» (NN 1 и 2 (13-14) за 2010 г.) - приложении к военно-научному журналу «Айкакан банак» («Армянская армия»).
В обсуждении сборника, носящего заголовок «Деятельность армянских лоббистских структур США с точки зрения стратегических интересов национальной безопасности РА» с подзаголовком «Ориентиры стратегии диалога РА - Диаспора», приняла участие представительная группа политологов, историков и обществоведов. Представленный сборник был разработан и издан под руководством начальника Института национальных стратегических исследований МО РА, доктора политических наук, генерал-майора Гайка Котанджяна и под редакцией А. Авагяна, Б. Погосяна и В. Тер-Матевосяна.
Данный 240-страничный труд фактически представляет собой сборник ценных исследований, осуществленных в сотрудничестве группой экспертов из РА и Диаспоры. Свои стратегические оценки по проблемам Диаспоры представил В. Тер-Матевосян; проблему сопоставления систем правописания армянского языка с позиций национальной безопасности РА рассмотрел П. Чобанян; к проблеме единства Армянской церкви в аспекте безопасности Диаспоры обратился О. Оганисян, в то время как Армен Манвелян попытался на примере Либерально-Демократической партии «Рамкавар» предложить пути обеспечения плюрализма и баланса в диалоге РА - Диаспора, А. Еганян проанализировал перспективы сотрудничества Армении с лоббистскими структурами американского армянства, а Б. Погосян и А. Авагян в своих статьях рассмотрели опыт и потенциальные возможности еврейского лобби США в контексте безопасности Израиля и - в параллелях - проблему создания аналогичного потенциала в целях его использования в общеармянских интересах.
Организационной модели еврейского лобби и - в более широком плане - еврейской диаспоры посвящены две наиболее программные статьи сборника. Первая из них принадлежит перу доктора Гайка Котанджяна («Ориентиры стратегии диалога РА - Диаспора»), автором же второй является известный востоковед, политолог с большим опытом сотрудничества с Диаспорой профессор Николай Оганесян («Стратегические ориентиры интеграции Армения - Диаспора: концептуальные подходы»).
В сборник, с указанием, что мнения авторов не всегда совпадают с точкой зрения редакции, включены также статьи трех экспертов из Диаспоры: Жюльена Зарифяна, Аспета Кочикяна и Стефана Астуряна. В двух первых статьях с достаточной научной полнотой представлены генезис, структура и методология деятельности армянского лобби в США, а в третьей речь идет о перспективах налаживания деятельности Правительства Армении в отношении армянских политических партий Диаспоры.
В рецензируемом сборнике представлены серьезные исследования, в которых авторы в рамках научно-профессионального подхода сочетают глубокий теоретический анализ с обсуждением практических задач. В большинстве статей объектом теоретического рассмотрения является община американских армян в параллелях с деятельностью еврейского лобби в США. Что касается практических целей, то они ясно и доступно изложены в статьях как Г. Котанджяна, так и Н. Оганесяна, а в завершающем разделе брошюры даются предложения, адресованные Президенту, Правительству, министерствам иностранных дел и Диаспоры РА.
Как и следовало ожидать, главной целью составителей сборника являлись поиск и рассмотрение различных организационных моделей, в первую очередь - еврейской диаспоры, и изучение вопроса их применимости в целях создания системы Армения - Диаспора, объединения зарубежного армянства вокруг некоей всеобщей организации и тем самым его ограждения от существующих и потенциальных угроз. Объединительные инициативы и движения далеко не новое явление в армянской действительности. Подобные инициативы предпринимались со второй половины XIX века. В начальный период подобную цель преследовала и АРФ «Дашнакцутюн», созданная в качестве Союза армянских революционеров. В программах учредителей и, в особенности, если можно так выразиться, предучредителей основанного в 1906 г. в Египте Армянского всеобщего благотворительного союза присутствовала идея создания всеармянской надпартийной организации по образу Alliance Israelite (Израильский союз). А после Великого геноцида за рубежом по инициативе армянских советских руководителей был создан Комитета помощи Армении (под руководством Ованеса Туманяна и Арамаиса Ерзинкяна), чью деятельность в начальный период в аспекте объединения вокруг Матери-Родины можно рассматривать как попытку создать всеармянскую организацию, каковой в наши дни является Всеармянский фонд «Айастан». Попыткой объединения армян Диаспоры можно считать и инициативу, предпринятую в 1975 г. на Кипре группой интеллигентов - учредителей-целеполагателей, по созданию надпартийного Общеармянского движения, которое, однако, отклонилось от своей истинной цели и вопреки воле многих учредителей перевоплотилось в военизированную организацию - в армянскую тайную освободительную армию (АСАЛА). Некоторые из упомянутых интеллигентов в дальнейшем предприняли в Париже и Лозанне 3 последовательные попытки одарить диаспорское армянство общедиаспорской организацией (под руководством достопочтенного Гарнугяна), однако столкнулись со стеной молчаливого неприятия со стороны наших традиционных партий. Позднее, уже в конце 70-х годов, в Соединенных Штатах в целях использования электорального потенциала американского армянства в интересах армянства, то есть - в лоббистских целях, усилиями АРФ(Д), ЛДП и АВБС была создана Армянская ассамблея Америки (ААА). (Вскоре АРФ(Д) покинула Ассамблею, а ЛДП посчитала излишним свое присутствие там, где АРФ(Д) уже не было). Тем не менее, Армянская ассамблея Америки по сей день продолжает свою успешную деятельность, хотя и в последнее время значительно пострадала от непоследовательного поведения одного из своих главных доноров - Джерарда Гафесчяна. В рецензируемом сборнике содержатся объемистые обращения к деятельности этой организации и справедливые утверждения о том, что в отличие от другой нашей лоббистской организации - Комитета АРФ(Д) «Ай Дат», выступающей в качестве сетевой структуры - с действующими в различных городах офисами, ААА осуществляет свою функции под руководством группы деятелей, имеющих тесные связи с госдепартаментом США и в целом лояльных в отношении властей РА.
Сейчас трудно сказать, была ли у главных учредителей Армянского общенационального движения - хотя бы в начальный период - идея создания всеармянской организации. Однако, судя по дальнейшей изолированной и изоляционной деятельности АОД и, в особенности, «мудрой» позиции ее вождя, разделяющего все армянство на два класса - «едящих апельсины» и «не едящих апельсины», у данной организации не было намерения объединить все мировое армянство, вследствие чего она, в конце концов, осталась обычной партией. В качестве всеармянской инициативы следует рассматривать и создание в 2001 г. в Москве под руководством Ара Абрамяна Всемирного Армянского Конгресса, который к настоящему времени значительных успехов достиг лишь в России, преимущественно отождествляясь с успешной деятельностью Союза армян России. Вместе с тем в настоящее время в Москве, на мой взгляд - утопистские, попытки создания «Парламента западных армян» предпринимает группа, возглавляемая Кареном Микаеляном, которая даже организует сборы на Кипре, в Москве и в иных местах.
Все перечисленные примеры свидетельствуют лишь об одном важном обстоятельстве: в них всегда наличествует идея создания вседиаспорской и всеармянской организации. А это означает, что назрело время для координирования разрозненных сил и деятельности армянства. Выпуск рецензируемого сборника, а также посвященные различным частям армянства и их проблемам разнообразные исследования, издаваемые за последние два года усилиями Научно-образовательного фонда «Нораванк» и Министерства Диаспоры, более того, само создание Министерства Диаспоры РА уже подтверждают актуальность данной идеи.
Не случайно, совсем недавно - 20-го ноября 2010 г. - по инициативе Института армянских исследований Университета Южной Калифорнии (USC) состоялся международный симпозиум по теме «Армянская Диаспора: выборное руководство и всемирная организация», организованный усилиями публициста, вице-президента Фонда Линси и Директора Объединенного армянского фонда Арута Сасуняна и его группы. И хотя у меня еще не было времени тщательно изучить материалы данного форума, но его исходная точка - выборное руководство всемирной организации - кажется мне недостаточно продуманной, а возможно - и просто несбыточной. А. Сасунян в одной из своих статей предлагал эти всеобщинные выборы осуществлять по принципу «1 представитель от каждых двадцати тысяч», что является, на мой взгляд, не только механическим, но и несправедливым подходом. Проблема квалифицированного представительства в условиях Диаспоры всегда являлась и является очень важной.
Вместо подобного механического подхода в рецензируемом сборнике доктор Котанджян в своей статье «Пути преодоления угрозы разрушения всемирного армянства» предлагает идею представительского собрания, в результате чего будет создан «всемирный конгресс президентов главных организаций Всемирного армянства под председательством Президента Республики Армения». Иными словами - организация, по своей структуре близкая к еврейской модели. Ее основными задачами должны быть обеспечение безопасности армянства Диаспоры и армянской государственности, преодоление существующих препятствий и угроз, использование усилий всех армян в интересах всего армянства и армянской государственности.
Данной модели, но не идее, в определенной мере противопоставляется положение, сформулированное в вышеупомянутой статье проф. Н. Оганесяна, о том, что «Армянская диаспора, в отличие от еврейской, никогда не ставила и не могла ставить задачи создания армянского государства, в условиях существования которого она приобрела бы первичную роль в цепи Армения - Диаспора». Взамен он предлагает более сдержанный вариант - диалог Армения - Диаспора, в котором Армения будет представлена Президентом РА, созывающим съезд, а Диаспора - представителями своих состоявшихся организаций и структур. Главными задачами подобных диалогов должны стать: а) провозглашение Армении всеармянским государством; б) создание «совместного органа по координации отношений Армения - Диаспора», или «консультативного органа Армения - Диаспора», который будет действовать в качестве переходного органа до создания предпосылок для задействования постоянного общеармянского органа Армения - Диаспора.
Из вышеизложенного, а также из задач, обсуждаемых в других статьях сборника, и представленных в нем предложений следует, что в армянской действительности созрела пора для живых, глубоких, научных и всеобъемлющих обсуждений, для «обуревания умов» проблемой создания всеармянской организации, и данная инициатива Института национальных стратегических исследований Министерства обороны РА во всех отношениях достойна всецелого одобрения.