26 Ապրիլի, 2016ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները, ցուցաբերելով զսպվածություն, պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 25-ին և լույս 26-ի գիշերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում հակառակորդը կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 80 անգամ` օգտագործելով իր զինանոցում գտնվող գրեթե բոլոր տիպի հրետանային միջոցները և զրահատեխնիկա, մասնավորապես` 60 (26 արկ), 82 (75 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՌՊԳ-7 (7 արկ), ՀՀՆ-9 (2 արկ) ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (3 արկ), ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (200 կրակոց), TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռային կայանք և տանկ: Բացի մարտական հենակետերից, հակառակորդը ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքից արկակոծման է ենթարկել Մարտակերտ բնակավայրը (14 արկ): Հրետանային կրակ է վարվել նաև Մատաղիսի ուղղությամբ (8 արկ):
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում` մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Տիգրան Մխիթարի Պողոսյանը (ծնվ. 1992թ.) և Արամ Նիկոլայի Առուշանյանը (ծնվ. 1972թ.):
Հակառակորդի ագրեսիվ գործողությունները չեզոքացնելու նպտակով` ղարաբաղյան բանակը դիմել է կանխարգելիչ քայլերի և թիրախային հարվածներ հասցրել նրա առաջնային դիրքերին ու կրակային հենակետերին` պատճառելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի նշանակալի կորուստներ:
Այս պահի դրությամբ հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

26 April, 2016 09:33The RA AF frontline subdivisions have exercised restraint, retaliated only in cases of strict necessity, and confidently pursue monitoring the situation on the border.
In accordance with the situational report conveyed by the NKR DA, on the night of April 25-26, the enemy violated the oral agreement on ceasefire over 80 times, whilst attacking with 60mm (26 shells) and 82mm (75 shells) mortars, RPG-7 (7 shells), SPG-9 (2 shells) and AGS-17 (3 shells) grenade launchers, and ZU-23-2 anti-aircraft twin-barreled auto-cannon (200 shots), TR-107 artillery rocket, and a tank. Apart from combat positions, the enemy also shelled the settlements of Martakert with a BM-21 (Grad) multiple rocket launcher (8 shells).
As a result of violations of the ceasefire agreement by the enemy, DA contract soldiers Tigran Poghosyan (born 1992) and Aram Arushanyan (born 1972) received fatal wounds.
In order to suppress the enemy’s aggressive actions, the Nagorno-Karabakh Army undertook preventive steps and attacked its frontlines, thus causing significant manpower and equipment damages.
Currently, the situation along the entire line of contact is relatively calm.
The RA Ministry of Defence shares the great grief and extends its deepest condolences to the family members, relatives and brothers in arms of the deceased servicemen.