11 Ապրիլի, 2016 15:04Հաշվի առնելով հայկական կողմին փոխանցված մարմինների խոշտանգման և անարգանքի փաստը, որն արձանագրվել է ԼՂՀ պատկան մարմինների և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների կողմից, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ դա հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի՝ ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի կողմից մատնանշված նորմերի կոպտագույն խախտում:
ԼՂՀ և ՀՀ իշխանությունները, համագործակցելով միջազգային կազմակերպությունների հետ, իրականացնում են հանցագործությունների վերաբերյալ ապացույցների հավաքման աշխատանքներ, որոնց հիման վրա հարուցվում են քրեական գործեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է նաև, որ բոլոր միջազգային ատյաններում հետևողականորեն բարձրացվելու են Ադրբեջանի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական (զինված հակամարտության) իրավունքի և տարատեսակ կոնվենցիաների խախտումների փաստերը` վերջնանպատակ դնելով Ադրբեջանին նաև իրավական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը:

11 April, 2016 15:04Considering the fact that the bodies transferred to the Armenian side were mutilated, which has been recorded by the relevant authorities of NKR and the representatives of the ICRC, the RA Ministry of Defence announces that the given actions are a severe violation of international humanitarian law, as well as the NKR state commission dealing with prisoners of war, hostages, and missing persons.
The RA and NKR authorities, in cooperation with international organizations, are collecting evidence against those crimes, based on which criminal cases will be initiated.
The RA Ministry of Defence officially declares that, Azerbaijan's violations of international humanitarian (armed conflict) law and various conventions will be presented to all international tribunals, in order to impose legal liability on Azerbaijan.