8 Ապրիլի, 2016 19:20Հանդիպումը նվիրված էր վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակողական գործողությունների և հնարավոր զարգացումների քննարկմանը:
Զրուցակիցների խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և ձևավորված իրավիճակին: Սեյրան Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց վերջին օրերին ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առաձնահատկությունների վրա, որոնց թվում էին հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները և զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հերոսական և հմուտ գործողություններն ապահովեցին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի լիարժեք դիմադարձումը և հակառակորդի հետագա գործողությունների կանխումը: Ընդգծվեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, չնայած ճշգրիտ թիրախավորման և նոր բարենպաստ բնագծերի զբաղեցման միջոցով հակառակորդի սանձահարմանը ներգավվելու պատրաստականությանը, դեռևս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորմանը: Որպես հակամարտության շուրջ ձևավորված զինված դիմակայության թուլացման նախապայման` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց ցանկացած հրադադար իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրով ամրապնդելու հրամայականը:

The RA Minister of Defence hosted the co-chairs of the OSCE Minsk Group
8 April, 2016 19:20The meeting was dedicated to discussions on the large-scale offensive operations, initiated by Azerbaijan, against the Nagorno-Karabakh Republic, and possible escalations.
Upon the attendants’ request, the RA Minister of Defence spoke about military operations and the situation on the contact line, between the opposing forces of Azerbaijan and Karabakh. Seyran Ohanyan called the co-chairs’ attention on the main features of overt aggressions carried out by Azerbaijan in the last few days, which included war crimes against Armenian servicemen and civilians, as well as other grave violations of the law of armed conflict. The Minister noted that the heroic and professional operations conducted by the NKR Defence Army were demonstrated by their full retaliation against Azerbaijan’s military aggressions and the prevention of further enemy actions. It was stressed that, the Republic of Armenia still relies on the negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, despite the enemy’s persistent intent to occupy border positions. As a prerequisite for easing the conflict over the armed confrontation, Seyran Ohanyan emphasized on the imperative of strengthening the legally binding agreement.