4 Ապրիլի, 2016 16:04ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծապես կարևորում է միջազգային հանրության արձագանքը և հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը: Միևնույն ժամանակ, որպես ռազմական գործողություններին չմասնակցող կողմ` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հատկապես գնահատելի է համարում այն հանգամանքը, որ այդ կոչերն ուղղված են փաստացի այդ գործողությունների մեջ ներգրավված կողմերին՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին:
Համակարծիք լինելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատման համար, քաղաքական հայտարարություններից զատ, անհրաժեշտ է համաձայնեցնել և իրականացնել կոնկրետ միջոցառումներ. մշակել հրադադարի սահմանման տեխնիկական պայմաններ, իրականացնել հակամարտող ուժերի հեռացում/բաժանում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմներ:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ մարդու իրավունքներով, մարդասիրական խնդիրներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, 1970թ. Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հռչակագրի, ԵԱՀԿ 1975թ. Եզրափակիչ ակտի և Հելսինկյան գործընթացի այլ փաստաթղթերի, մի շարք այլ միջազգային իրավական փաստաթղթերի խախտում:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ի հայտ են բերվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի և զինված խմբավորումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության հանդեպ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ձեռագրով իրականացված բազմաթիվ գործողություններ, որոնք, միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ: Դրանցից առավել ակնհայտ են զինված ընդհարումներին այլևս չմասնակցող կոմբատանտների և ռազմագերիների խոշտանգումները, ընդհուպ գլխատումները, դրանց նկարահանումները և ահաբեկչական նպատակով ցուցադրումը, այդ ուժերի վերահսկողության տակ մնացած խաղաղ բնակչության սպանությունները, դիակների խոշտանգումները և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է. իրականացված միջազգային իրավունքի խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների համար թե՛ Ադրբեջանի իշխանությունները և թե՛ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձինք իրավական պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, այդ թվում՝ միջազգային հանրության առջև:

4 Апреля, 2016 16:04Начиная со 2-го апреля, международное сообщество выражает обеспокоенность по поводу дестабилизации в зоне карабахского конфликта. В частности, все международные и региональные организации и отдельные государства в разных формулировках призывают стороны конфликта проявить сдержанность, прекратить военные действия, воздержаться от шагов по эскалации ситуации и др.
В то же времяминистерство обороны РА, как сторона, неявляющаяся участвующей в военных действиях стороной конфликта, особо ценит то обстоятельство, что призывы обращены к сторонам, фактически вовлеченным в эти действия – властям НКР и Азербайджана. Будучи того же мнения относительно призывов к прекращению боевых действий, министерство обороны РАобращает внимание международного сообщества на то обстоятельство, что для установления режима прекращения огня, кроме политических заявлений, необходимо согласовать и осуществить конкретные меры:разработать технические условия для прекращения огня, осуществить механизмы по разведению сторон и сохранения режима прекращения огня.
В то же время министерство обороны РА обращает внимание международного сообщества, в том числемеждународных организаций по гуманитарным проблемам и защите прав человека на тот факт, что военные действия, развязанные Азербайджаном, являются нарушениями Устава ООН, Международной декларации о принципах международного права относительно дружественных отношений между государствами 1970г., Заключительного акта ОБСЕ 1975 г., Хельсинкского акта и ряда других документов международного права.
В ходе военных действий, развязанных Азербайджаном, со стороны ВС Азербайджана и вооруженных группировок в отношении военнослужащих АО НКР и гражданского населения НКР были осуществлены многочисленные действия, характерные для почерка международных террористических организаций, которые, согласно международному гуманитарному праву, являются военными преступлениями. Наиболее очевидными из них являются пытки в отношении комбатантов, не участвующих более в боевых действиях и военнопленных, вплоть до обезглавливания, съемки этих действий и их демонстрация для устрашения, убийства мирных жителей, оказавшихся в зоне контроля этих сил, надругательства над трупами, и др.
Министертство обороны РА заявляет: за совершенные военные преступления и нарушения международного права должны понести ответственность как власти Азербайджана, так и совершившие их преступники, в том числе перед лицом мировой общественности.