26 Սեպտեմբերի, 2015 12:49
Ինչպես արդեն տեղեկացրել է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ս.թ. սեպտեմբերի 25-ին 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրետակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ: Հրետակոծման ժամանակ հակառակորդն առաջին անգամ կիրառել է 122մմ հրետանային միջոցներ` հարվածներ հասցնելով ոչ թե առաջնագծում տեղակայված դիրքապահ ուժերին, այլ նրանց թիկունքում տեղակայված ստորաբաժանումներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և միջազգային կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրետանու կիրառումը շփման գծում նոր իրադրություն է ստեղծում, ինչը լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է:
Հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացին աջակցելու նպատակով մինչ այժմ ՀՀ զինված ուժերի զուսպ պահվածքը, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և միջագային կառույցների արձագանքը որևէ կերպ չեն ազգում հակառակորդի վրա հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում, դեռ ավելին, նրա մոտ սեփական զինված ուժերի գերազանցության պատրանք են ստեղծում` հրահրելով անպատժելիության մթնոլորտում դիմելու նորանոր արկածախնդրությունների:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի կողմից իրադրության հետևողական լարումը, որը պարբերաբար հանգեցնում է մարդկային կորուստների, ինչպես նաև միջազգային հանրության անհասցե քննադատությունը և մտահոգություններն անընդունելի են: Ուստի հակառակորդին լռեցնելու, նրա գործողությունները կանխարգելելու և դրանով իսկ բանակցային գործընթացին աջակցելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի կողմից այսուհետ օգտագործվելու են հրետանային և հրթիռային խոցման համարժեք միջոցներ` մշտական խոցման տակ պահելով ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերը, բոլոր զորաշարժերը, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը:

С целью содействия переговорному процессу вооруженные силы РА будут использовать адекватные средства поражения
26 Сентября, 2015 12:49
Как уже сообщала пресс-служба министерства обороны НКР, 25 сентября с.г. около 17.30-и, азербайджанскими вооруженными силами был подвергнут обстрелу участок охранения одной из войсковых частей Армии обороны НКР, дислоцированных на северо-восточном направлении НКР, в результате чего армянская сторона имеет потери убитыми и ранеными. Во время обстрела впервые противник применил 122¬ миллиметровые артиллерийские установки, нанеся удары не по силам, расположенным на передовой линии, а по дислоцированным в их тылу подразделениям.
Министерство обороны РА обращает внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международной общественности на то обстоятельство, что в ходе нарушения режима прекращения огня применение артиллерии азербайджанской стороной создает новую ситуацию на линии соприкосновения, что является следующим шагом в переходе к полномасштабным боевым действиям.
Сдержанное до сих пор поведение ВС Армении с целью содействия политического процесса урегулирования конфликта, реакция сопредседателей МГ ОБСЕ и международной общественности никак не действуют на противника в вопросе соблюдения режима перемирия. Даже больше – создают у него иллюзию превосходства собственных вооруженных сил, толкая его на новые авантюры в атмосфере безнаказанности.
Министерство обороны РА заявляет, что методическое обострение ситуации со стороны противника, которое периодически приводит к человеческим потерям, а также то, что безадресная критика и озабоченность международного сообщества являются неприемлемыми. Следовательно с целью того, чтобы заставить замолчать противника, предотвратить его действия и тем самым содействовать переговорному процессу, отныне вооруженными силами РА будут применяться адекватные артиллерийские и ракетные средства поражения, держа под постоянным прицелом места дислокации подразделений азербайджанских вооруженных сил уничтожения достаточных ресурсов для поддержания под постоянным разрушением установки азербайджанских вооруженных сил, все передвижения войск, военную технику и живую силу.