17 Մարտի, 2011 00:00Համաձայն ՀՀ ՊՆ օպերատիվ տվյալների` ս.թ մարտի 15-16-ը ընկած ժամանակահատվածում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 12 անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է ավելի քան 200 կրակոց:
Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են Բերքաբեր, Կոթի, Վազաշեն, Այգեձոր, Պառավաքար, Կայանավան, Չինարի, Սևակավան, Երասխ և Խնձորուտ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը: Հակառակորդը կրակոցներ է արձակել նաև մանկապարտեզների, դպրոցների ու երթևեկող ավտոմեքենաների ուղղությամբ:
Ի պատասխան հակառակորդի ակտիվ նախահարձակ գործողությունների` ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումները գործել են առավել հավասարակշռված, հայկական կողմից կրակոցներ չեն արձակվել: Ի դեպ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների, սահմանի հիշյալ մի քանի հատվածներում հրադադարի խախտումներ են արձանագրվել, իբր, հայկական կողմից: Հերքելով ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը` մարտի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարը մեկ անգամ ևս հայտնել է, որ ՀՀ զինված ուժերը շարունակում են պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Վերջին օրերին հակառակորդն առաջնային դիրքերում իրականացնում է նաև ինժեներական, որոշ հատվածներում` ականապատման աշխատանքներ:

17 Марта, 2011 00:00Согласно оперативным данным МО РА, с 15 по 16 марта с.г. на участке границы Армения-Азербайджан режим прекращения огня был нарушен 12 раз, в результате было зарегистрировано свыше 200 выстрелов.
Подразделения азербайджанской армии из огнестрельного оружия разных калибров обстреляли армянские позиции, расположенные в населенных пунктах Беркабер, Коти, Вазашен, Айгедзор, Паравакар, Каянаван, Чинари, Севакаван, Ерасх и Хндзорут. Противник вел обстрелы также в направлении детских садов, школ и движущихся автомашин.
В ответ на активные нападающие действия противника, подразделения МО РА действовали более чем уравновешенно, с армянской стороны выстрелов не было. Между тем, согласно распространенным азербайджанскими СМИ сообщениям, в упомянутий части границы режим прекращения огня был якобы нарушен армянской стороной.
Опровергая очередную азербайджанскую дезинформацию, 16-го марта пресс-секретарь министра обороны РА еще раз сообщил, что вооруженные силы РА продолжают соблюдать режим прекращения огня.
За последние дни противник в передовых позициях осуществляет также инженерные работы, а в некоторых участках – работы по минированию.