17 Մարտի, 2011 00:00Համաձայն ՀՀ ՊՆ օպերատիվ տվյալների` ս.թ մարտի 15-16-ը ընկած ժամանակահատվածում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 12 անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է ավելի քան 200 կրակոց:
Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են Բերքաբեր, Կոթի, Վազաշեն, Այգեձոր, Պառավաքար, Կայանավան, Չինարի, Սևակավան, Երասխ և Խնձորուտ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը: Հակառակորդը կրակոցներ է արձակել նաև մանկապարտեզների, դպրոցների ու երթևեկող ավտոմեքենաների ուղղությամբ:
Ի պատասխան հակառակորդի ակտիվ նախահարձակ գործողությունների` ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումները գործել են առավել հավասարակշռված, հայկական կողմից կրակոցներ չեն արձակվել: Ի դեպ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների, սահմանի հիշյալ մի քանի հատվածներում հրադադարի խախտումներ են արձանագրվել, իբր, հայկական կողմից: Հերքելով ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը` մարտի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարը մեկ անգամ ևս հայտնել է, որ ՀՀ զինված ուժերը շարունակում են պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Վերջին օրերին հակառակորդն առաջնային դիրքերում իրականացնում է նաև ինժեներական, որոշ հատվածներում` ականապատման աշխատանքներ:

17 March, 2011 00:00According to the ARM MoD operative data, on March 15-16 the ceasefire regime was broken by the enemy almost 12 times on the Armenia-Azerbaijan border. As a result of this more than 200 shots were recorded.
The Azerbaijani army units fired at the Armenian posts located near Berkaber, Kot, Vazashen, Aygedzor, Paravakar, Kayanavan, Chinar, Sevakavan, Yeraskh and Khendzorut from weapons of different calibers. They fired in the direction of kindergartens, schools and moving cars.
Contrary to the rival’s active actions, ARM units were more balanced. No firing was recorded from the Armenian side. By the way, according to the information spread by the Azerbaijani media, ceasefire regime breaches were recorded allegedly from the Armenian side in the abovementioned sections of the border. Denying this recurrent Azerbaijani disinformation, on March 16th the Press Secretary of the ARM Minister of Defence stated once again that the ARM Armed Forces continue maintaining ceasefire regime.
During the recent days the rival carries out engineering activities in frontier positions, including mining actions in some sections.