30 Մայիսի, 2015 00:00
Բազմաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժության ստուգատեսի մեկնարկի կապակցությամբ մայիսի 30-ին 5-րդ բանակային զորամիավորում է այցելել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցում էին ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Լյովա Մնացականյանը, ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը և այլ բարձրաստիճան զինվորականներ: Այցի նպատակն էր ունկնդրել ստուգատեսի մեջ ներգրավված անձնակազմի՝ մարտական պատրաստականության աստիճանների բերման, ժամանակակից համազորային մարտ իրականացնելիս զինծառայողների՝ ըստ կենտրոնացման շրջանների ծավալման, ինչպես նաև մարտական իրադրության զարգացման պայմաններում հրամանատարների, շտաբների և զորավարժությանը ներգրավված ամբողջ անձնակազմի առջև դրված խնդիրների վերաբերյալ զեկույցները: Լսելով զինանձնակազմի՝ մարտական պատրաստականության աստիճանների բերման, հակառակորդի խոցման, պաշտպանական, հարձակողական և հակահարձակողական գործողությունների ժամանակ զորամիավորման պատրաստվածության մասին գեներալ-մայոր Իշխան Մաթևոսյանի զեկույցը՝ նախարար Սեյրան Օհանյանը առաջադրված խնդիրների վերաբերյալ կատարեց որոշակի ճշտումներ, տվեց մի շարք հանձնարարականներ: Ընդհանուր առմամբ բազմաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժության նպատակն է կատարելագործել զորամիավորումների, հրամանատարների և շտաբների գործնական ունակությունները ստորաբաժանումները մարտական պատրաստականության աստիճանի բերելիս, մարտական գործողություններ կատարելիս և համակողմանի ապահովումներ կազմակերպելիս, ինչպես նաև բարձրացնել ստորաբաժանումների միջև ներդաշնակումը, փոխգործակցության մակարդակը, անձնակազմի բարոյահոգեբանական հատկանիշներն ու դաշտային վարժվածության մակարդակը:

30 May, 2015 00:00On the occasion of the muster of the multilevel command and staff exercises, Defense Minister Seyran Ohanyan visited the 5th Army Corps on May 30.
The Minister of Defense was accompanied by the Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Lieutenant-
General Lyova Mnatsakanyan, Chief of ARM MoD Staff Garnik Hayrapetyan, and other senior officers.
The visit aimed at observing the activities of combat readiness implemented by the personnel involved in the exercises, the performance of servicemembers, as well as the reports on task execution by commanders, staffs, and all personnel involved in the given process, in case of combat situation. Upon Major-General Ishkhan Matevosyan’s report, Minister Seyran Ohanyan made some clarifications on the issues raised and gave a set of instructions.
The exercises were aimed at raising skills of the command staff and of operative reaction, working groups, commanders and military units’ personnel and divisions during defensive and counterattack fights, as well as improving methods of bringing the troops to the high level of military readiness and their prompt deployment.