30 Մայիսի, 2015 00:00
Բազմաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժության ստուգատեսի մեկնարկի կապակցությամբ մայիսի 30-ին 5-րդ բանակային զորամիավորում է այցելել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցում էին ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Լյովա Մնացականյանը, ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը և այլ բարձրաստիճան զինվորականներ: Այցի նպատակն էր ունկնդրել ստուգատեսի մեջ ներգրավված անձնակազմի՝ մարտական պատրաստականության աստիճանների բերման, ժամանակակից համազորային մարտ իրականացնելիս զինծառայողների՝ ըստ կենտրոնացման շրջանների ծավալման, ինչպես նաև մարտական իրադրության զարգացման պայմաններում հրամանատարների, շտաբների և զորավարժությանը ներգրավված ամբողջ անձնակազմի առջև դրված խնդիրների վերաբերյալ զեկույցները: Լսելով զինանձնակազմի՝ մարտական պատրաստականության աստիճանների բերման, հակառակորդի խոցման, պաշտպանական, հարձակողական և հակահարձակողական գործողությունների ժամանակ զորամիավորման պատրաստվածության մասին գեներալ-մայոր Իշխան Մաթևոսյանի զեկույցը՝ նախարար Սեյրան Օհանյանը առաջադրված խնդիրների վերաբերյալ կատարեց որոշակի ճշտումներ, տվեց մի շարք հանձնարարականներ: Ընդհանուր առմամբ բազմաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժության նպատակն է կատարելագործել զորամիավորումների, հրամանատարների և շտաբների գործնական ունակությունները ստորաբաժանումները մարտական պատրաստականության աստիճանի բերելիս, մարտական գործողություններ կատարելիս և համակողմանի ապահովումներ կազմակերպելիս, ինչպես նաև բարձրացնել ստորաբաժանումների միջև ներդաշնակումը, փոխգործակցության մակարդակը, անձնակազմի բարոյահոգեբանական հատկանիշներն ու դաշտային վարժվածության մակարդակը:

В связи с началом смотрамногоуровневых командно-штабных учений министр обороны Сейран Оганян 30 мая прибыл в 5-ое армейское соединение (корпус).
Главу оборонного ведомства страны сопровождали замначальника Генштаба ВСРА генерал-лейтенант Левон Мнацаканян, руководитель аппарата МО Гарник Айрапетян и другие высокопоставленные военные. Целью визита былозаслушать доклады задействованного в учениях личного состава относительно приведения к различным степеням боеготовности, о дислокации военнослужащих по заданным районам концентрации в ходе современного общевойскового боя, о также о задачах, поставленных перед командирами, штабами и всем личным составом в условиях развития боевых событий. Выслушав рапорт командира соединения генерал-майора Ишхана Матевосяна о готовности соединения к приведению личного состава к различным степеням готовности, поражения противника во время оборонительных, наступательных и контрнаступательных боевых действий, министр обороны Сейран Оганян сделал несколько уточнений относительно поставленных задач, дал ряд поручений. Цель многоуровневых командно-штабных учений – усовершенствовать практические навыки войсковых подразделений, командиров и штабов, повысить уровень организации и проведения боевых действий, обеспечить всестороннюю слаженность действий подразделений и повысить ее уровень, а также степень морально-психологической и полевой подготовки личного состава.