26 Մայիսի, 2015 00:00Մայիսի 26-ին՝ վաղ առավոտյան, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը անակնկալ այցով եղել է ՀՀ ԶՈՒ զորամասերից մեկում, հետևել ծառայության կազմակերպման ընթացքին:
Նպատակ ունենալով տեղում ստուգելու զինանձնակազմի առօրյա ծառայության մի քանի դրվագներ, ինչպես նաև ծանոթանալու զինծառայողների ֆիզիկական, մարտական և բարոյահոգեբանական պատրաստվածությունը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը անակնկալ այցի շրջանակում անձամբ հետևել է անձնակազմի վերկացին, առավոտյան մարմնամարզության իրականացմանը, սպորտմասսայական միջոցառումների մեթոդապես ճիշտ և արդյունավետ անցկացման կարգին ու ժամանակացույցին:
Վազք, ձգումներ պտտաձողի վրա, ուժային համալիր վարժություններ. զորամասի շարահրապարակում և ֆիզպատրաստության հրապարակում ամեն ինչ ընթանում էր օրվա կարգացուցակի պահանջներին համապատասխան: Զինանձնակազմն ակտիվորեն զբաղված էր շարային ու ֆիզիկական պատրաստության մարզումներով, որոնք, անշուշտ, միտված են զինծառայողների՝ ոչ միայն ֆիզիկապես, այլև հոգեպես կոփմանը, իսկական զինվորականի կեցվածքի ձևավորմանը:
Պաշտպանության նախարարի ուշադրության կենտրոնում էին նաև զորամասի վերակարգի՝ հերթապահների և օրապահների պարտականությունների իմացությունը, անձնակազմի օրակարգի կատարման ապահովման և հրամանատարության կողմից վերահսկման մեխանիզմները, դասացուցակների և ընդհանուր առմամբ՝ ծառայության կազմակերպմանն առնչվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի առկայությունը:
Անակնկալ ստուգման արդյունքում արձանագրված որոշ թերությունները վերացնելու համար Սեյրան Օհանյանը առաջադրել է խնդիրներ և համապատասխան հանձնարարականներ տվել զորամասի հրամանատարությանը:

26 Мая, 2015 00:00Раннним утром 26-го мая министр обороны РА Сейран Оганян нанес неожиданный визит в одну из войсковых частей ВС РА для того, чтобы проследить за ходом организации военной службы.
Неожиданный визит имел своей целью проверить несение повседневной службы военнослужащими и ознакомление с физической, боевой и морально-психологической подготовкой военнослужащих. Сейран Оганян лично проследил за побудкой, утренней физзарядкой, методологически правильной и эффективной организацией спортмассовых мероприятий.
Бег, подтягивания на турнике, комплексные силовые упражнения на плацу и спортплощадке - все проходило в соответствии с распорядком дня.
Личный состав активно занимался строевой и физической подготовкой, что, несомненно, направлено не только на физическую, но и духовную закалку военнослужащих.
В центре внимания министра обороны были также знание дежурными и дневальными своих обязанностей, механизмы обеспечения выполнения распорядка дня со стороны личного состава и контроля со стороны командования, наличие расписания занятий и вообще необходимых документов для организации военной службы.
Сейран Оганян поставил задачи и дал соответствующие указания командному составу для устранения некоторых недостатков, выявленных в ходе неожиданного визита в войсковую часть.