25 Մայիսի, 2015 00:00
Զինված ուժերի 2015 թվականի ուսումնական պատրաստության պլանի համաձայն` մայիսի 20-ից 23-ը ՊՆ մարշալ Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում անցկացվել է «Լավագույն գումարտակային ականանետային դասակ» համաբանակային մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Մրցույթին մասնակցող դասակներն իրենց ունակություններն են դրսևորել մարտական հրաձգություն, կրակային խնդիրների կատարման և ֆիզիկական պատրաստություն վարժություններում: Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերի փոխգործակցության շրջանակում մրցույթին մասնակցել են նաև պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները:
Ամենամյա մրցույթն անցկացվել է 3 փուլով: Երրորդ՝ եզրափակիչ փուլին մասնակցել են ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի լավագույն ականանետային դասակներից ձևավորված 6 թիմեր, յուրաքանչյուր թիմում` 10-ական զինծառայող: Մրցաշարն առաջին անգամ անցկացվում էր կենտրոնացված տարբերակով, և մասնակիցները մրցույթին մեծ պատասխանատվությամբ են մոտեցել: Մասնակից դասակների միջև ծավալվել է անզիջում պայքար: Նախ` ստուգվել են մասնակիցների ֆիզիկական կարողությունները, այնուհետև ականանետային դասակները մասնագիտական պատրաստության նորմացույցներ են հանձնել: Ստուգվել են նաև մարտական հրաձգության նրանց ունակություները: Լավագույն ականանետային դասակին ընտրելու համար ձևավորվել էր հանձնաժողով, որի նախագահ, փոխգնդապետ Պավել Թոփչյանի խոսքերով` նախորդ տարիների համեմատ բարձրացել է դասակների մարտավարամասնագիտական պատրաստության մակարդակը, կատարելագործվել են մարտական հրաձգությամբ կրակային խնդիրների կատարման և կրակի կառավարման հմտությունները: Երեք օր տևած համաբանակային մրցույթի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել պաշտպանության բանակի մոտոհրաձգային գումարտակի ականանետային դասակը: Երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրել են համապատասխանաբար 5-րդ և 2-րդ բանակային զորամիավորումների ներկայացուցիչները: Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած դասակները ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հրամանով պարգևատրվել են պատվոգրերով:

In accordance with the 2015 Armed Forces training plan, the final stage of the “Best Battalion Mortar Platoon” competition was held in the training ground named after Marshal Baghramyan, from May 20 to 23.
Participating platoons demonstrated their abilities through shooting drills and physical exercises. In the framework of cooperation between the Armed Forces of the Republics of Armenia and Nagorno-Karabakh, the competition was also attended by representatives of the Defense Army. The annual competition was conducted in 3 phases. The third and final phase was attended by the 6 best mortar platoons of the ARM and NGR Armed Forces, each team composed of 10 servicemembers. For the first time, the competition was conducted in a centralized manner and the participants approached it with great responsibility. An uncompromising rivalry spread amongst the contestants. The physical preparedness of the contestants was tested first, thereafter they handed tests evaluating the level of their professional skills. The best mortar platoon was selected by the committee headed by Lieutenant Colonel Pavel Topchyan who indicated that, compared with previous years; the level of professional military skills of the platoons has increased. The winner of the competition was the infantry battalion mortar platoon of the Defense Army. The second and places were respectively occupied by representatives of the 5th and 2nd Army Corps. By the decree of the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov, the winning platoons were awarded with certificates.