Հանրակրթական դպրոցներում հնչել է վերջին զանգը
22 Մայիսի, 2015 00:00Ինչպես հանրապետության հանրակրթական մյուս դպրոցներում, այնպես էլ Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 հիմնական դպրոցում մայիսի 22-ին ազդարարվեց 2014-2015թթ. ուսումնական տարվա ավարտը և ավարտական դասարանների աշակերտների համար հնչեց վերջին զանգը:
Դպրոցի շրջանավարտներին շնորհավորելու և նրանց վերջին դասին մասնակցելու նպատակով կրթօջախ էին այցելել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, դպրոցին կցագրված զորամասի հրամկազմը, այլ հյուրեր:
Հանդիսավոր միջոցառումը մեկնարկեց կրթօջախի բակում կանգնեցված Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշակոթողի բացման արարողությամբ: Զոհվածների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի բացման պատիվն ընձեռվեց ՀՀ պաշտպանության նախարարին: Դպրոցում տեղի ունեցավ նաև անցած ամռանն ադրբեջանական դիվերսիան հետ մղելիս արիաբար զոհված ժամկետային զինծառայող Արմեն Հովհաննիսյանի կիսանդրու բացման արարողությունը, որին բացման պատիվը տրվեց Արմենի ծնողներին: Կիսանդրին տեղադրվել է նորօրյա հերոսի անունը կրող դասասենյակում:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարարը, Արմեն Հովհաննիսյանի հարազատները և պատվավոր մյուս հյուրերը կրթօջախի դահլիճում ներկա գտնվեցին դպրոցի ավարտական դասարանի աշակերտների վերջին դասին: Շրջանավարտներին շնորհավորելու էին եկել նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Արարատյան թեմի սպասավորները, որոնց առաջարկով էլ միջոցառումը մեկնարկեց տերունական աղոթքով: Երաժշտական և պարային կատարումներով հանդես եկան դպրոցի սաները, ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ՊՆ Սպայի տան «Զորական» համույթը:
Շնորհավորելով դպրոցի հերթական շրջանավարտներին՝ Սեյրան Օհանյանը կարևորեց բանակ-դպրոց կապն ու երիտասարդների հայրենասիրական դաստիարակությունը: պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նկատեց, լեգենդար Մոնթեի անունը կրող դպրոցի յուրաքանչյուր շրջանավարտ պետք է թե առօրյա կյանքում, թե երկրի համար վճռորոշ պահերին անի առավելագույնը` Մոնթեին, Արմենին ու հայրենիքի համար զոհված մյուս տղաներին նմանվելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով դպրոցի` միջոցառմանը ներկա նախկին շրջանավարտներ, իսկ ներկայումս ժամկետային զինծառայություն անցնող զինվորներին, Սեյրան Օհանյանն օրինակելի ծառայության համար նրանց շնորհեց կարճատև արձակուրդներ:
Վերջին դասի ավարտն ազդարարող զանգի ղողանջը մայիսի 22-ին հնչեց նաև Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 հիմնական դպրոցում, որտեղ ևս տոնական օրվա առթիվ կազմակերպվել էր գեղեցիկ ու յուրահատուկ միջոցառում:
Այստեղ էլ շրջանավարտները վերջին անգամ դպրոցական բեմ բարձրացան՝ քաջ գիտակցելով, որ այսուհետ մտնում են կյանքի նոր փուլ, որը որքան հետաքրքիր, նույնքան էլ բարդ է ու պատասխանատու: Շրջանավարտներն իհարկե ուրախ էին ու հուզված, որ ավարտում են դպրոցական կյանքի առաջին փուլը: Չէ՞ որ առջևում՝ դեպի ավագ դպրոց տանող, հետաքրքիր իրադարձություններով ու փորձություններով լի նոր շրջանն է, բայց միևնույն ժամանակ տխուր էին, որ հրաժեշտ են տալիս տարիների ընթացքում արդեն հարազատ ու սիրելի դարձած դպրոցին ու ուսուցիչներին: Կրթօջախում ստացած գիտելիքներով, հույսերով ու երազանքներով լցված դպրոցականները երախտիքի ու հրաժեշտի խոսքեր հղեցին իրենց ուսուցիչներին, հուզիչ երգերի, բանաստեղծությունների, հումորային կատարումների միջոցով շնորհակալություն հայտնեցին իրենց կրթելու ու դաստիարակելու և այսօր արդեն նոր կյանքի շեմին հասցնելու համար:
Վերջին զանգի արարողությանը թիվ 20 հիմնական դպրոցում աշակերտների հետ մասնակցում էր նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ով հպարտությամբ ու բերկրանքով նշեց, որ ինքն էլ նույն դպրոցի շրջանավարտ է: Դավիթ Տոնոյանն աշակերտներին հորդորեց երբեք չկորցնել կապը միմյանց և հարազատ կրթօջախի հետ, մաղթեց նորանոր նվաճումներ, հաջողություններ, վերելքի բազում ուղիներ, իսկ ամենագլխավորը՝ որպեսզի յուրանքանչյուրը, անկախ ընտրած մասնագիտությունից, դառնա հայրենիքին արժանի ու նվիրյալ քաղաքացի:

В общеобразовательных школах прозвучал последний звонок
Как и в других общеобразовательных школах Армении, в ереванской школе N 11 имени Монте Мелконяна (1957-93, Национальный Герой Армении и Арцаха, один из руководителей вооруженной борьбы армянского народа) 22-го мая прозвенел последний звонок.
Поздравить выпускников школы и принять участие в их последнем уроке школу посетили министр обороны РА Сейран Оганян, высокопоставленные военные, комсостав войсковой части, шефствующей над школой, другие гости. Торжественное мероприятие началось с церемонии открытия установленного во дворе школы мемориального хачкара («крест-камень») в память о Героях, отдавших свою жизнь за свободу Армении и Арцаха. Честь открытия хачкара, увековечивающего память погибших Героев, была предоставлена министру обороны РА (Герою Арцаха – прим.перев.) Сейрану Оганяну. В школе также состоялось открытие бюста геройски погибшему в ходе отражения прошлым летом азербайджанской диверсии военнослужащего Армена Ованисяна, честь открытия которого была предоставлена родителям Армена. Бюст Героя наших дней установлен в классе, носящем его имя. Затем министр обороны РА, родные Армена Ованисяна и другие почетные гости почтили своим присутствием последний урок выпускного класса актовом зале школы. Поздравить выпускников пришли также священнослужители Араратской епархии Армянской Апостольской Церкви, по предложению которых мероприятие началось с молитвы во славу Господа. Ученики школы выступили с музыкальными и танцевальными номерами, выступил также ансамбль «Зоракан» («Воин») Дома офицеров МО РА. Поздравив очередных выпускников школы, С.М.Оганян отметил важность связей между армией и школой и патриотического воспитания молодежи. Глава оборонного ведомства заметил, что каждый выпускник школы, носящей имя Монте, должен как в повседневной жизни, так и в судьбоносные для Родины моменты не жалеть сил для того, чтобы быть похожим на Монте, Армена и других Героев, отдавших жизнь за Родину. Поблагодарив присутствующих на праздничном мероприятии выпускников школы прошлых лет, в настоящее время проходящих срочную военную службу, министр обороны СейранОганян за примерную службу поощрил их краткосрочным отпуском. Глава оборонного ведомства также предоставил троим бывшим выпускникам школы, ныне проходящих срочную службу, отпуск. Последний звонок прозвучал 22-го мая также и в школе N 20 им. Джона Киракосяна (1929-85, министр иностранных дел Армянской ССР в 1975-85 г.г., доктор исторических наук, автор капитальных трудов о Геноциде армян в Османской империи – прим.перев.), где также состоялось красивое и особое мероприятие. И здесь выпускники в последний раз вышли на школьную сцену, хорошо осознавая, что отныне они вступают в новый этап жизни, который насколько интересен, настолько и сложен и ответственен. Переполненные знаниями, полученными в школе, надеждами и мечтами школьникисказали слова признательности и прощания своим учителям, стихами, юмористическими выступлениями выразили благодарность за данные им знания, за воспитание, которые привели сегодня их к новому жизненному рубежу. В праздничном мероприятии в школе N 20 вместе со школьниками принял участие и первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, кто с гордостью и удовольствием отметил, что и он является выпускником этой школы. Д.Э. Тоноян призвал учеников никогда не терять связь с родной школой и друг с другом и пожелал им новых достижений, успехов, а самое главное –чтобы каждый из выпускников, независимо от избранной специальности, стал достойным и преданным Родине гражданином.