21 Մայիսի, 2015 00:00
Մայիսի 19–ին Տաջիկստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Խարբմայդոն զորավարժարանում ավարտվել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերի անակնկալ ստուգման միջոցառման գործողությունները:
Շուրջ մեկ շաբաթ գտնվելով Տաջիկստանի Հանրապետությունում և պատվով մասնակցելով ՀԱՊԿ-ի շրջանակում առաջին անգամ անցկացված այդ ստուգատեսին, հայկական զորախումբը մայիսի 20-ին վերադարձել է հայրենիք: Անցկացված վարժանքների նպատակն էր ՀԱՊԿ անդամ երկրների կոլեկտիվ անվտանգության համաձայնագրի շրջանակներում գործող ուժերի ղեկավար կազմին հնարավորություն ընձեռել մարտական իրավիճակին մոտեցված պայմաններում գործնականում կիրառել և ամրապնդել բազմազգ զորախմբի ղեկավարման, անհրաժեշտ քայլերի համատեղ պլանավորման ու իրականացման գործառույթները: Որոշումներ կայացնելիս ուշադրություն է դարձվել պայմանական հակառակորդի գրոհային խմբերի կանգնեցման և ոչնչացման միջոցներին, կրակի ղեկավարման մեթոդներին, բազմազգ զորախմբում ներգրավված ազգային ստորաբաժանումների միջև փոխհամագործակցության ամրապնդմանն ու դրա արդյունավետության բարձրացմանը: Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել անակնկալ ստուգումների եզրափակիչ փուլը, որին հետևել են ՀԱՊԿ քարտուղարության, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի և մասնակից երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Անակնկալ ստուգմանը մասնակցող ազգային ստորաբաժանումները համատեղ ու ներդաշնակ գործողություններով կատարել են առաջադրված խնդիրները: Վճռական փուլի ընթացքում կիրառվել են զրահատեխնիկա, մարտական ուղղաթիռներ և ինքնաթիռներ, ցամաքային մարտական և գրոհային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, հրետանի և այլն: Համատեղ ուժերի հատուկ գործողությունների գնահատականը վճռական փուլի ավարտին տվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան` նշելով, որ անակնկալ ստուգման գործողություններն անցան հաջող ու արդյունավետ, ազգային զորախմբերն ու դրանց հրամանատարներն ապացուցեցին, որ անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ստորաբաժանումներն ի զորու են կատարել առաջադրված մարտական խնդիրները: Ուսումնամարտական վարժանքները ՀԱՊԿ անդամ երկրների զինված ուժերի զինծառայողներին ճգնաժամային պայմաններում առավել արդյունավետ գործելու, համընդհանուր սպառնալիքների դիմագրավմանը միասնաբար հանդես գալու հնարավորություն են ընձեռել: Կրակային փուլին հաջորդել է փակման հանդիսավոր արարողությունը որի ընթացում բազմազգ զորախմբի կազմում աչքի ընկած զինծառայողները պարգևատրվել են մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներներով:

19-го мая на полигоне Харбмайдон Республики Таджикистан завешились учения по внезапной проверке Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.
Находясь около недели в Таджикистане и с честью приняв участие в этом смотре, впервые проводимом в рамках ОДКБ, армянское подразделение 20-го мая возвратилось на Родину. Целью этих учений было предоставление возможности комсоставу сил стран-членов ОДКБ, действующих в рамках Договора о коллективной безопасности применить на практике и закрепить навыки по управлению, совместному планированию и реализации необходимых шагов со стороны многонациональных сил.В ходе принятия решений особое внимание было обращено на средства остановки и дальнейшего уничтожения ударных групп условного противника, методам управления огнем, укрепления взаимодействия между национальными подразделениями в составе многонационального контингента и повышению его эффективности. 19 мая прошел заключительный этап внезапной проверки, за которым наблюдали высокопоставленные представители Секретариата ОДКБ, Объединенного штаба и стран-участниц. Участвующие во внезапной проверке национальные подразделения совместнуми и согласованными действиями выполнили поставленные задачи. На решающем этапе были применены бронетехника, боевые вертолеты и самолеты, сухопутные боевые и ударные средства, беспилотные летательные аппараты, артиллерия и др. Оценку специальным действиям совместных сил по окончании решающего этапа дал Генеральный секретарь ОБКБ Николай Бордюжа, кто отметил, что проверка прошла успешно и эффективно, национальные подразделения и их командиры доказали, что в случае необходимости КСОР ОДКБ в состоянии выполнить поставленные боевые задачи. Учебно-боевые действия дали возможность военнослужащим ВС стран-членов ОДКБукрепить навыки для наиболее эффективного действия в чрезвычайных условиях и совместного противостояния всеобщим угрозам. За огневым этапом последовала торжественная церемония закрытия, во время которой отличившиеся в составе многонационального контингента военнослужащие были награждены медалями, почетными грамотами и ценными подарками.