21 Մայիսի, 2015 00:00
Մայիսի 19–ին Տաջիկստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Խարբմայդոն զորավարժարանում ավարտվել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերի անակնկալ ստուգման միջոցառման գործողությունները:
Շուրջ մեկ շաբաթ գտնվելով Տաջիկստանի Հանրապետությունում և պատվով մասնակցելով ՀԱՊԿ-ի շրջանակում առաջին անգամ անցկացված այդ ստուգատեսին, հայկական զորախումբը մայիսի 20-ին վերադարձել է հայրենիք: Անցկացված վարժանքների նպատակն էր ՀԱՊԿ անդամ երկրների կոլեկտիվ անվտանգության համաձայնագրի շրջանակներում գործող ուժերի ղեկավար կազմին հնարավորություն ընձեռել մարտական իրավիճակին մոտեցված պայմաններում գործնականում կիրառել և ամրապնդել բազմազգ զորախմբի ղեկավարման, անհրաժեշտ քայլերի համատեղ պլանավորման ու իրականացման գործառույթները: Որոշումներ կայացնելիս ուշադրություն է դարձվել պայմանական հակառակորդի գրոհային խմբերի կանգնեցման և ոչնչացման միջոցներին, կրակի ղեկավարման մեթոդներին, բազմազգ զորախմբում ներգրավված ազգային ստորաբաժանումների միջև փոխհամագործակցության ամրապնդմանն ու դրա արդյունավետության բարձրացմանը: Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել անակնկալ ստուգումների եզրափակիչ փուլը, որին հետևել են ՀԱՊԿ քարտուղարության, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի և մասնակից երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Անակնկալ ստուգմանը մասնակցող ազգային ստորաբաժանումները համատեղ ու ներդաշնակ գործողություններով կատարել են առաջադրված խնդիրները: Վճռական փուլի ընթացքում կիրառվել են զրահատեխնիկա, մարտական ուղղաթիռներ և ինքնաթիռներ, ցամաքային մարտական և գրոհային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, հրետանի և այլն: Համատեղ ուժերի հատուկ գործողությունների գնահատականը վճռական փուլի ավարտին տվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան` նշելով, որ անակնկալ ստուգման գործողություններն անցան հաջող ու արդյունավետ, ազգային զորախմբերն ու դրանց հրամանատարներն ապացուցեցին, որ անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ստորաբաժանումներն ի զորու են կատարել առաջադրված մարտական խնդիրները: Ուսումնամարտական վարժանքները ՀԱՊԿ անդամ երկրների զինված ուժերի զինծառայողներին ճգնաժամային պայմաններում առավել արդյունավետ գործելու, համընդհանուր սպառնալիքների դիմագրավմանը միասնաբար հանդես գալու հնարավորություն են ընձեռել: Կրակային փուլին հաջորդել է փակման հանդիսավոր արարողությունը որի ընթացում բազմազգ զորախմբի կազմում աչքի ընկած զինծառայողները պարգևատրվել են մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներներով:

21 May, 2015 00:00On May 19, the surprise inspection operation in Tajikistan’s “Kharbmaydan” military, for the unit of high degree of combat readiness of the rapid reaction joint forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), came to an end.
After spending about a week in the Republic of Tajikistan and honorably participating in CSTO’s surprise inspection operations, the Armenian subdivision returned home on May 20.
These trainings aimed at providing liaison amongst the various subdivisions of the rapid reaction joint forces, harmonizing cooperative operations, and enhancing the efficiency of multinational military formation management throughout combat operations. Upon making decisions, attention was given to measures of stopping eliminating enemy armed groups, as well as the strengthening of collaboration between the subdivisions involved in the trainings.
The final phase of surprise inspections occurred on May 19, which was observed by the representatives of CSTO Secretariat, CSTO Joint Staff, and officials of participating countries.
The various subdivisions successfully carried out tasks, through joint and harmonious performances.
The joint special operations were assessed at the end of the final phase by CSTO Secretary General Nikolai Bordyuzha, who noted that the surprise inspection operations were executed successfully and efficiently; the multinational subdivisions and their commanders proved that, in case of necessity, the CSTO Collective Rapid Reaction Force is fully capable to perform military tasks.
The closing ceremony ensued the shooting stage, throughout which servicemembers who distinguished themselves through their performance, were awarded with medals, certificates, and valuable gifts.