18 Մայիսի, 2015 00:00
Անակնկալ ստուգումների նպատակով մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի բերված և Տաջիկստանի Հանրապետության տարածքում բացազատված ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ստորաբաժանումները շարունակում են կատարել ուսումնական մարտական խնդիրները:
Տաջիկստանի «Խարբմայդոն» զորավարժարանում այսօր` մայիսի 18-ին, տեղի է ունեցել հանկարծակի ստուգման վարժանքի ավարտական փուլի գլխավոր փորձը, որի ընթացքում ներգրավված ազգային զորախմբերը դրսևորել են մարտական բարձր պատրաստականություն և սցենարին համապատասխան` բարձր պատասխանատվությամբ իրագործել են առաջադրված խնդիրները: Մարտական կրակի կիրառմամբ և անցկացված զորախաղի ընթացքում հատուկ ստորաբաժանման խմբերը, որոնց կազմում է գործում նաև հայկական ստորաբաժանումը, հետախուզել են տարածքը, հայտնաբերելով անօրինական գործող զինված խմբավորում` մարտի են բռնվել վերջինիս հետ, ոչնչացրել են պայմանական հակառակորդին և գերեվարել գլխավոր ուղղությամբ գործող խմբավորման ղեկավարին: Միաժամանակ` հայկական զորախումբն իր գործողություններով ապահովել է արագ արձագանքման հավաքական ուժերի այլ ստորաբաժանումների առաջխաղացումը: Հիշեցնենք, որ անակնկալ ստուգման վարժանքին մասնակցում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ավելի քան 2500 զինծառայողներ, շուրջ 200 միավոր մարտական տեխնիկա, երկու տասնյակ միավոր մարտական ինքնաթիռներ և ուղղաթիռներ:

The unit of the high degree of combat readiness of the rapid reaction joint forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) located in the Republic of Tajikistan, on the purpose of surprise inspections, continues to perform combat training tasks.
Today, the final phase of the surprise inspections took place in Tajikistan’s “Kharbmaydan” military, throughout which national contingents demonstrated a high level of military preparedness and carried out tasks with a high sense of responsibility. During the military exercises, the special unit teams, which also includes the Armenian subdivision, searched the area, discovered an illegally operating armed group, were caught in a battle with them which resulted in the enemy’s defeat and its leader’s capture. Simultaneously, the Armenian military group ensured the advance of other subdivisions of the rapid reaction forces. It should be reminded that more than 2500 servicemembers are involved in the surprise inspection, with around 200 units of military equipment, and two dozens of combat aircraft and helicopters.