Հայաստանում էր միջազգային խորհրդատվական խումբը
Մայիսի 12-ից 14-ը հերթական այցով Երևանում էր գտնվում Հայաստանի Հանրապետության կարիքներին օժանդակելու համար ձևավորված և ՆԱՏՕ-ի ու ԳհԽ կոնսորցիումի հովանու ներքո գործող «Պաշտպանական կրթության զարգացման» թիմը, որում ընգրկված են ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանի, Կանադայի, Չեխիայի, ԱՄՆ-ի, Լեհաստանի, Ռումինիայի և Լիտվայի ռազմաուսումնական հաստատությունների առաջատար փորձագետները:
Հայկական կողմից խորհրդատվական խմբի հետ փոխգործակցությանը ներգրավված են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության Դրաստամատ Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական, Մարշալ Արմեն Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտները և ենթասպաների դպրոցը: Այցի նպատակն էր Հայաստանի Հանրապետության ռազմաուսումնական հաստատությունների և պաշտպանության նախարարության կադրերի և ռազմական կրթության վարչության հետ 2014թ. համագործակցության ամփոփումը, ինչպես նաև 2015թ. ծրագրերի և հետագա փոխգործակցության ուղիների համաձայնեցումը: Այս նպատակով անցկացվել է շահագրգիռ հաստատությունների ներգրավմամբ լիագումար կազմով աշխատաժողով և կազմակերպվել են միջազգային փորձագիտական խմբի այցեր ռազմական կրթօջախներ: Մայիսի 12-ին և 13-ին կայացած աշխատաժողովում հայկական կողմը ներկայացրեց պաշտպանական կրթության ոլորտում և ռազմական ուսումնական հաստատություններում կյանքի կոչված բարեփոխումները: Շեշտը դրվեց նոր մեկնարկած դասընթացների, ուսումնական ծրագրերի վերանայման, պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստման, դասավանդման նոր մեթոդաբանության, ինչպես նաև պաշտպանական կրթության բարեփոխումներին սատարելուն միտված օրենսդրական նախաձեռնությունների և բարձրագույն ռազմական կրթության համաեվրոպական Բոլոնյան գործընթացի դրույթները կյանքի կոչելու հարցերի վրա: Մայիսի 13-ին կազմակերպվեցին միջազգային խորհրդատվական խմբի այցելություններ ռազմաուսումնական հաստատություններ, որտեղ կայացան հանդիպումներ կրթօջախների ղեկավարության և ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների, ինչպես նաև սպայական ու սերժանտական կազմի հետ: Հանդիպումների ժամանակ հայկական կողմը ներկայացրեց խորհրդատվական խմբի օգնությամբ մեկնարկած առանձին նախագծերի ընթացքը, առաջիկա տարիների համագործակցությունը զինված ուժերի կարիքներին լավագույնս համապատասխանեցնելու նկատառումները: Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում խորհրդատվական խումբը ներկայացրեց զեկուցում «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» ղեկավարման փիլիսիփայության վերաբերյալ` մտասևեռվելով օպերատիվ մակարդակում դրա կենսագործման հարցերի վրա: Խորհրդատվական խմբի այցն ավարտվեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ կայացած հանդիպմամբ: Հանդիպման ընթացքում խորհրդատվական խումբը տեղեկացրեց այցի արդյունքների մասին, համաձայնեցվեցին հայկական ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ խորհրդատվական խմբի համագործակցության 2015թ. և հետագա կոնկրետ ծրագրեր և ուղենիշներ: Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանում պաշտպանական կրթության բարեփոխումների ջանքերին միջազգային խորհրդատվական խմբի զգալի և շարունակական աջակցության համար:

В Армении находилась международная консультативная группа
С 12 по 14 мая в Ереване с очередным визитом находилась экспертная группа «Развитие оборонного образования», сформированная с целью содействия нуждам Республики Армения и действующая под эгидой НАТО и консорциума «Партнерство во имя мира», в которую вошли ведущие эксперты военно-образовательных учреждений штаб-квартиры НАТО, Канады, Чехии, США, Польши, Румынии и Литвы.
С армянской стороны в сотрудничество с консультативной группой вовлечены Институт национальных стратегических исследований имени Драстамата Канаяна, Военный институт им. Вазгена Саркисяна, военно-авиационный институт им. Маршала Арменака Ханферянца (Худякова) и школа унтер-офицеров МО РА. Целью визита консультативной группы было подведение итогов сотрудничества с военно-учебными заведениями Республики Армения и Управлением кадров и военного образования МО РА в 2014г., а также согласование программ и направлений работы на 2015 г. Был проведен семинар с участием заинтересованных учреждений и организованы визиты международной экспертной группы в военно-образовательные заведения. 12 и 13 мая на семинаре армянская сторона представила реформы, реализованные в военно-образовательной сфере – в целом и в военно-учебных заведениях. Особое внимание было уделено недавно начатым курсам, пересмотру учебных программ, стажировке профессорско-преподавательского состава, новой методологии преподавания, а также вопросам реализации направленных на поддержку реформы военного образования законодательных инициатив и полжений общеевропейского болонского процесса, касающихся военного образования. 13 мая были организованы посещения международной консультативной группой военно-учебных заведений, где состоялись встречи с руководством вузов и лицами, ответственными за организацию учебного процесса, а также с офицерами и сержантами. В ходе встреч армянская сторона представила ход реализации некоторых проектов, осуществляемых с помощью консультативной группы, соображения по поводу того, чтобы сотрудничество ближайших лет послужило наилучшим образом потребностями вооруженных сил. В Военном институте им. Вазгена Саргсяна консультативная группа представила доклад о философии командования «Отдание приказа путем постановки задачи”. Визит консультативной группы завершился встречей с первым заместителем министра обороны РА Давитом Тонояном. В ходе встречи консультативная группа проинформировала об итогах визита, были согласованы направления сотрудничества с армянскими военно-образовательными учреждениями на 2015 г., а также дальнейшие конкретные программы. Первый замминистра обороны поблагодарил за существенную и постоянную поддержку проводимым в Армении реформам военного образования, оказываемую международной консультативной группой.