24 Ապրիլի, 2015 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրավերով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պաշտոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ Կանզաս նահանգի պատվիրակությունը՝ փոխնահանգապետ Ջեֆֆ Քոլյերի և Ազգային գվարդիայի ադյուտանտ-գեներալ Լի Թաֆանելիի գլխավորությամբ:
Այցի ընթացքում ապրիլի 23-ին և 24-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավարության հետ, մասնակցել Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպման ընթացքում գեներալ Լի Թաֆանելին նշել է, որ հաշվի առնելով ԱՄՆ Կանզաս նահանգի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած լինելու և ապրիլի 24-ը Հիշատակի օր հռչակելու փաստը, Հայաստան-Կանզաս հարաբերությունների յուրահատուկ բնույթը և հետամուտ լինելով այդ հարաբերությունները խորացնելու գործին, Կանզասի նահանգապետ պարոն Սեմ Բրաունբեքսի հրամանագրով այս տարի ապրիլի 24-ը հռչակվել է որպես Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի օր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը իր երախտագիտությունն է հայտնել հյուրերին հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու ու բարոյական մեծ աջակցություն ցուցաբերելու համար: Սեյրան Օհանյանը կարևորել է նաև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության կայուն զարգացումը և այդ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերը:
Հանդիպման վերջում Կանզասի փոխնահանգապետը և Ազգային գվարդիայի ադյուտանտ-գեներալը ՀՀ պաշտպանության նախարարին են հանձնել նահանգապետ Սեմ Բրաունբեքսի հրամանագրի պատճենը:

24 April, 2015 00:00The delegation from Kansas headed by Lieutenant Governor Jeff Colyer and Adjutant General Lee Tafanelli, was invited by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan to attend the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, in Armenia.
On April 23-24, the delegation met with the leadership of the ARM Ministry of Defense and took part in the events commemorating the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
Throughout the meeting with ARM Defense Minister Seyran Ohanyan, General Lee Tafanelli noted that, considering the recognition of the Armenian Genocide by the state of Kansas and the fact that April 24th has been declared Memorial Day in their state; in the objective of further developing Armenian-Kansas relations, the 24th of April has been officially announced the day of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide by the decree of Kansas Governor, Mr. Sam Brownback.
The ARM Minister of Defense extended his gratitude to the guests for standing by the Armenian people and thus demonstrating great moral support. Seyran Ohanyan stressed the importance of bilateral cooperation in the field of defense within the framework of sustainable development and the implementation of numerous programs.
At the end of the meeting, the Lieutenant Governor and Adjutant General handed over a copy of the decree of Governor Sam Brownback to the ARM Defense Minister.