24 Ապրիլի, 2015 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրավերով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պաշտոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ Կանզաս նահանգի պատվիրակությունը՝ փոխնահանգապետ Ջեֆֆ Քոլյերի և Ազգային գվարդիայի ադյուտանտ-գեներալ Լի Թաֆանելիի գլխավորությամբ:
Այցի ընթացքում ապրիլի 23-ին և 24-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավարության հետ, մասնակցել Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպման ընթացքում գեներալ Լի Թաֆանելին նշել է, որ հաշվի առնելով ԱՄՆ Կանզաս նահանգի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած լինելու և ապրիլի 24-ը Հիշատակի օր հռչակելու փաստը, Հայաստան-Կանզաս հարաբերությունների յուրահատուկ բնույթը և հետամուտ լինելով այդ հարաբերությունները խորացնելու գործին, Կանզասի նահանգապետ պարոն Սեմ Բրաունբեքսի հրամանագրով այս տարի ապրիլի 24-ը հռչակվել է որպես Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի օր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը իր երախտագիտությունն է հայտնել հյուրերին հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու ու բարոյական մեծ աջակցություն ցուցաբերելու համար: Սեյրան Օհանյանը կարևորել է նաև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության կայուն զարգացումը և այդ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերը:
Հանդիպման վերջում Կանզասի փոխնահանգապետը և Ազգային գվարդիայի ադյուտանտ-գեներալը ՀՀ պաշտպանության նախարարին են հանձնել նահանգապետ Սեմ Բրաունբեքսի հրամանագրի պատճենը:

24 Апреля, 2015 00:00По приглашению министра обороны РА Сейрана Оганяна в Армении находится делегация из штата Канзас (США) во главе с вице-губернатором штата Канзас Джефом Койлером и генерал-адъютантом Национальной гвардии Ли Тафанелли для участия в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В ходе визита 23 и 24 апреля делегация имела встречи с руководством министерства обороны РА, приняла участие в мероприятиях, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. В ходе встречи с министром обороны РА Сейраном Оганяном генерал Ли Тафанелли отметил, что с учетом признания штатом Канзас Геноцида армян факта и объявления 24-го апреля Днем памяти, а также особого характера отношений Армении и Канзаса и имея целью углубление этих отношений, указом губернатора штата Канзаса г-на Сэма Браунбека в этом году 24 апреля провозглашено Днем 100-летия Геноцида армян.
Министр обороны РА выразил свою признательность гостям за то, что они находятся рядом с армянским народом и за оказанную большую моральную поддержку. Сейран Оганян также отметил важность устойчивого развития двусторонних отношений в сфере обороны и множества реализуемых в рамках данного сотрудничества программ. В конце встречи вице-губернатор штата Канзас и генерал-адъютант Национальной гвардии вручили министру обороны РА копию указа губернатора Канзаса Сэма Браунбека.