Աշխատանքային խորհրդակցություն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
21 Ապրիլի, 2015 00:00Ապրիլի 21-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որին հեռահաղորդակցության միջոցների և տեսակապի շնորհիվ ներգրավված էր նաև բանակային զորամիավորումների և պաշտպանության բանակի հրամկազմը: Խորհրդակցությունը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում ազգային բանակում իրականացվող տարաբնույթ միջոցառումների, զգոնության բարձրացման խնդիրների, վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի քննարկմանը:
Ներկայացնելով խորհրդակցության աշխատանքային օրակարգը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խիստ կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում զինանձնակազմի զգոնության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու անցկացումը՝ մատնանշելով հայոց բանակի բացառիկ դերը՝ որպես հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման և Հայոց ցեղասպանության նման դաժան ոճրագործությունների կանխարգելման երաշխավոր:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկաների ուշադրությունը առանձնակի հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ սովորաբար հիշատակի և տոնական օրերին հակառակորդը դրսևորում է աննախադեպ լարվածություն, ուստի բանակի հրամկազմի խնդիրն է առաջիկա օրերին ամենայն աչալրջությամբ և զգոնությամբ հետևել հակառակորդի գործողություններին:
Վերը նշված հարցերի վերաբերյալ տեսակապի միջոցով կարճ զեկույցներ են ներկայացրել բանակային զորամիավորումների հրամանատարները, ինչպես նաև հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի փոխգործակցության շրջանակում՝ ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը:
Պատասխանելով պաշտպանության նախարարի հարցադրումներին՝ զեկուցողները փաստել են, որ իրենց ենթակայության տակ գտնվող ստորաբաժանումներն արդեն անցել են ամառային ռեժիմի, համաձայն ուսումնական պլանի՝ շարունակվում են գործնական ու տեսական պարապմունքներն ու մասնագիտացված դասընթացները: Այս ամենից զատ՝ զորամասերը լայնորեն ներգրավված են Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված, բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանը միտված միջոցառումներին՝ սերտորեն համագործակցելով նաև դպրոցների և ԲՈՒՀ-երի հետ:
Խորհրդակցության ավարտին եզրափակիչ ուղերձով հանդես է եկել Սեյրան Օհանյանը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով Հայոց բանակի ներգրավվածության անհրաժեշտությունը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում անցկացվող միջոցառումներին: Ըստ այդմ՝ պաշտպանության նախարարի կողմից տրվել են մի շարք ցուցումներ և հանձնարարականներ:

Рабочее совещание в министерстве обороны РА
21 Апреля, 2015 00:00В административном комплексе министерства обороны РА 21 апреля прошло рабочее совещание, в котором благодаря средствам телекоммуникации и видеосвязи принял участие комсостав армейских соединений и Армии обороны НКР.
Совещание было посвящено различным мероприятиям, проводимым в Национальной армии в связи со 100-летием Геноцида армян, а также ситуации и задачам повышения бдительности на армяно-азербайджанской границе в последние дни.
Представив повестку совещания, министр обороны РА Сейран Оганян отметил большую важность организации и проведения мер по повышению бдительности в дни мероприятий 100-летия Геноцида армян, подчеркнув исключительную роль Армянской армии как гаранта безопасности армянского народа и предотвращения злодеяний, подобных Геноциду армян.
Руководитель оборонного ведомства РА также обратил особое внимание участников совещания на то, что обычно в дни праздников и памяти противник начинает создавать беспрецедентную напряженность, и, следовательно, главной задачей комсостава армии является строжайший контроль за действиями противника в ближайшие дни.
По указанным вопросам посредством видеосвязи представили краткие доклады командующие подразделениями, а также, - в рамках сотрудничества между Вооруженными силами двух армянских государств – командующий Армией обороны НКР генерал-лейтенант Мовсес Акопян.
Отвечая на поставленные министром обороны вопросы, докладчики сообщили, что находящиеся у них в подчинении подразделения уже перешли на летний режим, и согласно учебному плану продолжают практические и теоретические занятия и специализированные курсы.
Помимо этого, войсковые части широко вовлечены в мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида, направленные на укрепление связи армия-общества, в тесном взаимодействии со школами и вузами.
В конце совещания с заключительным словом выступил С.М.Оганян, еще раз подчеркнув необходимость участия Армянской армии в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян. И соответственно министром обороны был дан ряд указаний и поручений.