20 Ապրիլի, 2015 00:00
Ապրիլի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ներկա է գտնվել Երևանի Հրանտ Դինքի անվան թիվ 44 հիմնական դպրոցում կազմակերպված բաց դաս-միջոցառմանը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի դրույթների քննարկմանը և ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը:
Ողջունելով հյուրերին և Մեծ եղեռնի համընդհանուր ճանաչման, դատապարտման ու արդարության վերականգման պահանջատիրության համատեքստում կարևորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կրթօջախներում անցկացվող ճանաչողական դասերն ու ոգեկոչման միջոցառումները, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը դպրոցի ուսուցչական կազմին և աշակերտներին ներկայացրեց ընդհանուր տեղեկություններ, պատմաիրավական մի շարք փաստեր 1915թ. թուրքական իշխանությունների իրականացրած գազանությունների ու խոշտանգումների մասին: «Հայոց ցեղասպանության դասերը և Հայկական բանակը՝ որպես ցեղասպանության կանխարգելման երաշխավոր» խորագիրը կրող բաց դասի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը փաստեց, որ դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը ստիպված է եղել անցնել դժվարություններով, հաղթահարել բազմաթիվ խոչընդոտներ, սակայն այդ ամենից դուրս է եկել պատվով ու գլուխը բարձր: Եվ պատահական չէ, որ այսօր Հայաստան աշխարհն ունի անկախ պետականություն, տարածաշրջանում փոխգործունակ, մարտունուկ և մրցունակ բանակ, որն իրավամբ կարող է կանխարգելել այնպիսի դաժանություններն ու չարագործությունները, ինչպիսին Հայոց մեծ եղեռն էր: Խոսելով ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման փուլերի ու առանձնահատկությունների մասին՝ Սեյրան Օհանյանը հավաստիացրեց նաև, որ ինչպես Արցախյան գոյամարտի տարիներին, այնպես էլ այսօր, հայ զինվորը ամուր կանգնած է սահմանին` պատրաստ կատարելու յուրաքանչյուր մարտական առաջադրանք և արժանի հակահարված տալու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգության: Միջոցառումն ուղեկցվեց աշակերտների բեմանականացումներով, հայ և օտարազգի մտավորականների՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող մտքերի ու ստեղծագործությունների ներկայացմամբ, ինչպես նաև Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի դրույթների քննարկմամբ: Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատասխանեց աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք առավելապես վերաբերում էին բանակաշինության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներին:

20 April, 2015 00:00
Today, ARM Defense Minister Seyran Ohanyan attended the events held in the primary school #44 named after Hrant Dink, dedicated to the discussions on the Declaration on Armenian Genocide and also the commemoration of the innocent victims of the Genocide.
ARM Defense Minister Seyran Ohanyan greeted the guests and praised the lessons and commemorative events devoted to Genocide recognition, condemnation and demand for restoration of justice in the context of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The teaching staff and students were presented with general information on a variety of historical and legal evidence of the atrocities and tortures carried out by Turkish authorities in 1915. During the open class entitled “Lessons on the Armenian Genocide and the Armenian Army, as a guarantor for the prevention of genocide”, the Minister of Defense stated that, for centuries the Armenian people had to go through hardships and overcome many obstacles, but was able to do so with great honor. It is no coincidence that today Armenia is recognized as an independent state with an interoperable, efficient and competitive army, which can genuinely prevent such cruelties and atrocities, such as the Armenian Genocide. Seyran Ohanyan spoke about the formation stages and peculiarities of the Armenian Armed Forces, and assured that today, in the same way as during the Artsakh War, the Armenian soldier is firmly holding his position on the border, prepared to accomplish any task and respond to any enemy attacks. The event was accompanied by students’ performances, as well as the presentation of various opinions and works on the Armenian Genocide carried out by local and foreign intellectuals. At the end of the event, the ARM Defense Minister answered all questions asked by students, which were mainly directed at the occurring reforms within the military-industrial sector./DIV>