10 Ապրիլի, 2015 00:00Ապրիլի 8-ին Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ընդունել է «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների միջազգային ֆորումի» պատվիրակությանը` տնօրեն Աննիկա Հիլդինգ-Նորբերգի գլխավորությամբ: Նույն օրը կայացել է պատվիրակության այցը Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման նպատակն էր քննարկել այս տարվա հոկտեմբերի 5-6-ը Երևանում կայանալիք «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների ֆորումի» ամենամյա խորհրդաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները: Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է Հայաստանի շահագրգռվածությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը ֆորումի հետ և կարևորել ֆորումի ամենամյա խորհրդաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հանգամանքը:
Հարկ է նշել, որ Ֆորումի միջազգային գործընկերների կոմիտեն խաղաղապահության` ՄԱԿ-ի գործող հայեցակարգի հեղինակն է: Պատվիրակության ղեկավար Աննիկա Հիլդինգ-Նորբերգը, պատվիրակության անդամներ Յիբեկա Ջոնսոնը և Անդրեա Ռաբուսն իրենց գոհունակությունն են հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցության բարձր մակարդակի կապակցությամբ:
Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում կայացած գիտակիրառական քննարկմանը մասնակցում էին Ինստիտուտի պետ, Պաշտպանության նախարարի խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը, Ինստիտուտի պետի տեղակալ-Վերլուծական կենտրոնի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը, Արտաքին գործերի նախարարության ՆԱՏՕ-ի բաժնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Գագիկ Հովհաննիսյանը, Ինստիտուտի Վերլուծական կենտրոնի Ռազմավարական խաղերի խմբի պետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Միքայել Ավետիսյանը:
Ողջունելով գործընկերներին, Հայկ Քոթանջյանը կարևորել է ֆորումի հետ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի արդյունավետ համագործակցությունը, որը մեկնարկել է 2014 թ. գարնանը: Համագործակցության շնորհիվ 2014 թ. հուլիսի 1-2-ը Երևանում անցկացվեց «ՄԱԿ-ի սկզբունքների և ստանդարտների հիման վրա ազգային և տարածաշրջանային խաղաղարարական ներուժերի ինտեգրումը խաղաղ օպերացիաների համընդհանուր համակարգում» թեմայով միջազգային ռազմավարական քաղաքական ֆորումը, որի աշխատանքներում ներգրավված էին մասնակիցներ ՄԱԿ-ից և աշխարհի 12 պետություններից:
Երևանում անցկացված ֆորումի արդյունքների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունը, հանձինս Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի, 2014 թ. հոկտեմբերին Պեկինում կայացած «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների միջազգային ֆորումի» ամենամյա խորհրդաժողովում ձեռք բերեց անդամության կարգավիճակ՝ դառնալով գործընկեր պետություն: Հայաստանից բացի, տվյալ Ֆորումին անդամակցում է աշխարհի 20 պետություն, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական 5 անդամները:
Մասնագիտական քննարկման ընթացքում ճշգրտվեցին Երևանում կայանալիք խորհրդաժողովին առնչվող բովանդակային և կազմակերպական մի շարք հարցեր: Խորհրդաժողովը «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների միջազգային ֆորումի» գործընկերների գլխավոր հավաքն է, որին, ըստ ավանդույթի, մասնակցում են ՄԱԿ-ի ղեկավարության ներկայացուցիչներ և խաղաղապահության ոլորտում աշխարհի առաջատար մասնագետներ: Քննարկման մասնակիցները կարևորեցին, որ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտն ունի միջազգային ֆորումների կազմակերպման զգալի փորձ, մասնավորապես՝ 2008-2014 թվականներին կազմակերպել է նմանատիպ 7 ֆորումներ: Ինստիտուտի կողմից կազմակերպվող ֆորումները դարձել են աշխարհաքաղաքական տարբեր դերակատարներին կամրջող, միջազգային անվտանգության և խաղաղապահության խնդիրներին նվիրված ակադեմիական ձևաչափով գիտակիրառական քննարկումների ուրույն հարթակ:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերին ներկայացվեց նաև ԱՄՆ Պաշտպանական ազգային համալսարանի ակադեմիական խորհրդատվությամբ իրականացվող Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կերպափոխմամբ` 2015 թվականին մեկնարկելիք Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ստեղծման ծրագիրը:

10 April, 2015 00:00
On April 8, First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan received the delegation of the “International Forum for the Challenges of Peace Operations”, headed by Forum’s Director Mrs. Annika Hilding Norberg. On the same day, the delegation visited the ARM MoD Institute for National Strategic Studies (INSS).
The purpose of the meeting with First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan was to discuss preparatory works for the annual conference of the International Forum for the Challenges of Peace Operations, which will take place on October 5-6. Davit Tonoyan stressed the importance of holding the annual conference of the Forum and that Armenia is eager to deepen their cooperation. Director Annika Hilding Norberg, as well as delegation members Yibeka Johnson and Andrea Rabus, expressed their satisfaction with the high level of cooperation with the ARM Ministry of Defense. The discussions in INSS were attended by INSS Head and advisor to the ARM Defense Minister, Major-General Hayk Kotanjyan, Executive Director of the Political Science Association (PSAA) Benjamin Poghosyan, Head of the MFA NATO’s Division Gagik Hovhannisyan, and Head of the Institute’s Analytical Center of Strategic Games, Michael Avetisyan. Hayk Kotanjyan greeted the partners and attached importance to the collaboration between the INSS and the Forum, which was launched in the spring of 2014. Resulting from this collaboration, in July 1-2, 2014, an International Strategic Policy Forum on “The integration of national and regional peacekeeping capacities into the global system of peace operations based on the principles and standards of the UN” was held in Yerevan, attended by representatives of the United States and 12 different countries. Consequently, the Republic of Armenia was represented by the ARM MoD INSS in the annual conference of the Challenges Forum held in Beijing on 14-16 October 2014, where they gained membership status, becoming a partner country. The aforementioned forum has 20 member states, including 5 permanent members of the UN Security Council. During the professional discussion, the parties touched upon several conference-related and organizational issues. The conference is a general meeting for partners of the International Forum for the Challenges of Peace Operations, which involves the participation of UN representatives and the world’s leading experts in the field of peacekeeping. The parties emphasized on INSS’ significant experience in the organization of international forums. Throughout the meeting, the guests were also presented with the plan to establish the National Defense University in 2015, implemented by the Academic Council of the US National Defense University.