4 Ապրիլի, 2015 00:00
2005 թվականից ի վեր` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի որոշմամբ, ապրիլի 4-ը հայտարարվել է ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր:
Աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ականային վտանգը սպառնում է խաղաղ բնակչության և առաջին հերթին` երեխաների կյանքին, հաճախ դառնում է հաշմանդամության պատճառ: Ականապատ տարածքները պիտանի չեն ոչ գյուղատնտեսության, ոչ անասնապահության, ոչ հանքարդյունահանման և ոչ էլ տուրիզմի ու տնտեսության այլ ճյուղերի զարգացման համար, ուստի կամաց-կամաց լքվում և ժամանակի ընթացքում վերածվում են ամայի տարածքների: Լուծումը միակն է. ականազերծում և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների վերացնում: Խնդիրը բավականին ժամանակատար է, ծախսատար և պահանջում է հետևողական բարեխիղճ աշխատանք: Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում ականային վտանգի վերացման պատասխանատվությունն իր ուսերին է վերցրել երկրի կառավարությունը: Կատարված հետազոտություններով Հայաստանի հանրապետության Տավուշի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի 42 համայնքներում հայտնաբերվել և քարտեզագրվել են 131 վտանգավոր տարածքներ` 47մլն. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով: Ներկայումս ընթանում են տեխնիկական հետախուզման և ականազերծման աշխատանքներ, շարունակվում են ոչ-տեխնիկական հետազոտությունները: Ողջ գործընթացի համակարգումն ու որակի վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հիմնադրված հակաականային գործողությունների ազգային մարմինը` «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը: Ականազերծման աշխատանքներն իրականացվում են «ՀԱԼՕ թրասթ» կազմակերպության կողմից` ՀՀ ՊՆ ինժեներա-սակրավորային խաղաղապահ գումարտակի հետ համատեղ: Ի դեպ, այդ գումարտակը ներկայումս հանդիսանում է երկրի հումանիտար ականազերծման միակ ներուժը: Աշխատանքների ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի PM/WRA գրասենյակի կողմից: Հայաստանն աջակցում է դոնորների կողմից ֆինանսավորված աշխատանքներին բոլոր հնարավոր միջոցներով: Օրինակ՝ անցած տարի Հայաստանի ներդրումը ԱՄՆ պետդեպարտամենտի PM/WR-ի կողմից ֆինանսավորված ծրագրում կազմում է 75.000.000 ՀՀ դրամ (պրոֆեսիոնալ ականազերծողների, հանդերձանքի,տրանսպորտի, վառելանյութի տրամադրում և այլն): Այս ամենն արվում է, որպեսզի վստահ լինենք, որ մեր բնակիչները մեր երկրում կարող են անվտանգ տեղաշարժվել և հիմք ստեղծել զարգացման համար: Հայաստանը զարգացման կարիք ունի, իսկ զարգացումը հանգեցնում է կայունության, որն էլ հենց այն է, ինչ պետք է երկրին և համայնքներին:

4 April, 2015 00:00From 2005, through the UN General Assembly Resolution, the 4th of April has been declared the international day of mine clearance and mine risk education activities.
In many countries, the danger of mines threatens the peaceful population and primarily the lives of children. Mined areas are unsuitable for the development of agriculture, breeding, mining, tourism and economy. Those areas are slowly being abandoned and gradually turn into deserts. There is only one solution to this, mine clearance and elimination of explosive remnants of war. This problem is time consuming, costly and requires constant and diligent work. Like everywhere in the world, in Armenia, the Government is responsible for eliminating the threat of landmines. Thorough inspections have deducted that in the Armenian regions of Tavush, Gegharkunik, Vayots Dzor and the 42 provinces of Syunik, 131 hazardous areas have been mapped (total surface: 47 million square meters). Technical exploration and demining works, as well as ongoing technical investigations, are currently being implemented. The entire process is carried out by the “Center for Humanitarian Demining and Expertise” SNCO, established by the Government of the Republic of Armenia.
Demining works are executed by the “HALO Trust” organization, jointly with the ARM MoD engineering peacekeeping battalion. In fact, this battalion currently represents the country’s only humanitarian demining capacity. The demining process is financed by US Department of State in PM/WRA office. Armenia supports the donor-funded activities in all possible ways. For example, last year Armenia invested 75.000.000 drams in the US Department of State in PM/WR-funded programs, in order to provide professional demining workers with equipment, transportation, fuel, etc. This is done to make sure that local residents are safe to move about the country and form the basis for development.