Կարևորել է ՀՕՊ զորքերի դերակատարումը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում
Զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության և ավիացիոն ստորաբաժանումներն այսօր ի զորու են դիմակայելու և հետ մղելու հակառակորդի օդային հարձակումները: Հայկական զինուժի հակաօդային պաշտպանության համակարգը օրնիբուն հսկում է ՀՀ օդային սահմանները:
Զորատեսակի կատարելագործման ուղիների, կատարված աշխատանքների, խնդրահարույց հարցերի ու առաջիկա անելիքների քննարկմանն էր նվիրված ապրիլի 3-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացված խորհրդակցությունը: Բացելով խորհրդակցությունը և ներկայացնելով օրակարգում տեղ գտած հարցերը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կարևորել է ՀՕՊ զորքերի դերակատարումը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում: Խորհրդակցության ընթացքում ՀՕՊ համակարգի ներկայիս վիճակի, 2014թ. մարտի 1-ից մինչ այս տարվա մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված աշխատանքների, օդաչուական անձնակազմի մասնագիտական կարողությունների բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի մասին հաշվետու զեկույցներով հանդես են եկել ԶՈւ մի շարք վարչությունների պետեր ու զորամասերի հրամանատարներ: Բանախոսները հանգամանալից անդրադարձել են մարտական հերթապահության, ենթակա ստորաբաժանումներում մարտական խնդիրների կատարման ու զորահավաքային պատրաստականության, անձնակազմի թռիչքային, պարաշյուտադեսանտային, ինժեներատեխնիկական պատրաստության, ռազմաավիացիոն տեխնիկայի շահագործման ու պահպանման հարցերին, այդ ուղղությամբ իրականացվող ընթացիկ և պլանային միջոցառումներին, ԶՈՒ պատրաստության պլանի համաձայն անցկացված հանկարծակի ստուգումներին: Առաջարկություններ են ներկայացվել հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների, զինծառայողների և կուրսանտների սոցիալ-կենցաղային պայմանների առավել բարելավման վերաբերյալ Ամփոփիչ զեկույցում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը փաստել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ընդհանուր առմամբ պատշաճ կերպով իրականացվել են ԶՈՒ պատրաստության պլանով նախատեսված բոլոր միջոցառումները և ենթակա ստորաբաժանումներն ունակ են կատարելու իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները: Խորհրդակցության ավարտին ի մի բերելով արծարծված հարցերը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հետագա անելիքների կազմակերպման և զորատեսակի մարտունակության առավել բարձրացման նպատակով տվել է համապատասխան հանձնարարականներ և ցուցումներ:

Сейран Оганян придает важность роли ПВО в обеспечении боеспособности армии
3 Апреля, 2015 00:00Подразделения ПВО и авиации вооруженных сил сегоодня в состоянии противостоять воздушному нападению противника и отбросить его.Система ПВО ВС РА денно и нощно стережет воздушные границы РА.
3-го апреля в административном комплексе МО состоялось совещание, посвященное усовершенствованию системы ПВО, проделанной работе, некоторым проблемам и ближайшим задачам.
Открывая совещание и представив вопросы его повестки, министр обороны РА Сейран Оганян подчеркнул важность роли ПВО в обеспечении боеспособности национальной армии. С отчетными докладами о состоянии дел в системе ПВО в настоящее время, проделанных с марта 2014 года по март нынешнего года работах, программах по повышению профессиональных навыков летного состава выступил ряд начальников управлений ВС и командиров войсковых частей. Докладчики обстоятельно затронули вопросы боевого дежурства, решения боевых задач и мобилизационной готовности, летной, парашютно-десантной, инженерно-технической подготовки личного состава, эксплуатации и хранения военно-авиационной техники, осуществляемых в этом направлении текущих и плановых мероприятий, внезапных проверок, проведенных в соответствии с планом подготовки ВС. Были представлены предложения относительно требующих скорейшего решения проблем, улучшения социально-бытовых условий военнослужащих и курсантов.
В заключительном слове замначальника Генштаба ВС Армении генерал-лейтенант Степан Галстян констатировал, что за отчетный период в целом на должном уровне были осуществлены все предусмотренные планом подготовки ВС мероприятия, и что подотчетные подразделения готовы к выполнению поставленных перед ними боевых задач.
Подводя итоги совещания, министр обороны С.М.Оганян дал соответствующие поручения и указания по организации выполнения дальнейших задач и с целью наибольшего повышениябоеспособности данного вида войск.