3 Ապրիլի, 2015 00:00Ապրիլի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի` կանանց, խաղաղության և անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Մարիետ Շուրմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի իրականացման ուղղությամբ ՀՀ ՊՆ իրավասության շրջանակում կատարվող աշխատանքները, կարծիքներ փոխանակվեցին զինված ուժերում կանանց և տղամարդկանց հավասար հնարավորությունների ապահովման և իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նաև ՆԱՏՕ-ի փորձի ուսումնասիրության և այս ուղղությամբ համագործակցության խորացման վերաբերյալ:
Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ ՀՀ ՊՆ-ն պատրաստակամ է անհրաժեշտության դեպքում սեփական փորձը ևս ներկայացնել գործընկեր պետություններին: Նա հավելեց, որ ՀՀ ՊՆ կողմից որդեգրած քայլ առ քայլ քաղաքականությունն իրեն արդարացնում է, որի ցուցիչներից են կանանց ներգրավումը պաշտպանական քաղաքականության ձևավորման գործընթացում, ինչպես նաև ռազմաուսումնական հաստատություններում իգական սեռի կուրսանտների թվի աստիճանական աճը: Շեշտվեց, որ այս ուղղությամբ զարգացումների արդյունքում կդիտարկվի նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող ՀՀ ստորաբաժանումների կազմում կին զինծառայողների ընդգրկման հնարավորությունը: Դեսպան Շուրմանն իր հերթին նշեց, որ ՀՀ ՊՆ կողմից իրականացվող քայլերի արդյունավետությունը տեսանելի է, ինչին նպաստում է նաև միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հետ ՀՀ ՊՆ բաց ու կառուցողական աշխատանքը: Նա պատրաստակամություն հայտնեց քայլեր ձեռնարկել այս ոլորտում ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո անցկացվող աշխատանքներին ՀՀ ՊՆ ներկայացվածության մեծացման ուղղությամբ:
Դեսպան Մարիետ Շուրմանը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հանդիպել է նաև ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի զինծառայող կանանց հետ: Քննարկվել են ՄԱԿ-ի ԱԽ 1325 բանաձևի կիրարկման միջազգային փորձի, զինված ուժերում կանանց դերի, նրանց իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցեր:
Հանդիպումներից հետո պատվիրակությունն ուղևորվել է ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ, որտեղ հանդիպում է ունեցել ինստիտուտի ղեկավար կազմի, ինչպես նաև ռազմաուսումնական հաստատություններում ուսանող իգական սեռի կուրսանտների հետ: Դեսպանի խնդրանքով կուրսանտները ներկայացրել են պրոֆեսիոնալ զինվորական ծառայության անցնելու իրենց պատմությունները, պատմել, թե ինչպես են ընտանիքները և շրջապատն արձագանքել զինված ուժերի հետ կյանքը կապելու իրենց որոշումներին, ընդգծել են հասարակության մեջ իգական սեռի կուրսանտների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը: Կուրսանտների խնդրանքով պատվիրակության անդամներն էլ համառոտ ներկայացրել են իգական սեռի համար ռազմաուսումնական հաստատություններ ընդունվելու և զինվորական ծառայության անցնելու միջազգային փորձը:

3 Апреля, 2015 00:003-го апреля первый заместитель министра обороны РА ДавитТоноян принял делегацию, возглавляемую спецпредставителем генерального секретаря НАТО по вопросам женщин, мира и безопасности посломМариет Шурман.
В ходе встречи были обсуждены работы, проводимые в направлении реализации резолюции N 1325 Совета безопасности ООН в рамках юрисдикции МО РА, стороны обменялись мнениями об изучении опыта также и НАТО в области обеспечения равных возможностей и защиты прав и углублении сотрудничества в этом направлении.
Давит Тоноян отметил, что поэтапная политика Минобороны Армении оправдывает себя, показателем чего является вовлечение женщин в процесс формирования оборонной политики, а также постепенный рост количества курсантов женского пола в военно-образовательных учреждениях.
Давит Тоноян отметил, что МО РА готово при необходимости поделиться своим собственным опытом в данной сфере с государствами-партнерами. Было подчеркнуто, что по итогам этих работ будет рассмотрена также возможность вовлечения женщин-военнослужащих в состав подразделений РА, участвующих в международных миротворческих миссиях. Посол Шурман в свою очередь отметила, что эффективность осуществляемых МО РА шагов заметна, чему способствует также и открытая и конструктивная работа МО с международными организациями, в частности, с Фондом населения ООН.
Она выразила готовность предпринять шаги в направлениирасширения участия МО РА в работах, проводимых в этом направлении под эгидой НАТО. Посол Мариет Шурман также встретилась с женщинам-военнослужащими центрального аппарата МО РА. Были обсуждены вопросы, связанные с международным опытом применения резолюции N 1325 Совета безопасности ООН, ролью женщин в вооруженных силах, защитой их прав. После встреч делегация направилась в Военный институт МО РА им. Вазгена Саргсяна, где имела встречу с с руководством института, а также курсантами женского пола военно-учебных заведений.
По просьбе посла М.Шурман курсанты преставили свои истории о поступлении на профессиональную военную службу, рассказали о том, как их семьи и окружение отнеслись к их решению связать свою судьбу с вооруженными силами, подчеркнули уважительное отношение общества к женщинам-курсантам. По просьбе курсантов и члены делегации вкратце представили международный опыт в вопросепоступления представительниц женского пола в военно-учебные заведения и поступления на военную службу.