31 Մարտի, 2015 00:00Մարտի 31-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հյուրընկալվել են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության պատվիրակները՝ կազմակերպության ղեկավար Պերճ Սեդրակյանի գլխավորությամբ:
Հայաստանում ու Արցախում իրականացվող բազմաթիվ բարեգործական ծրագրերի շնորհիվ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը յուրօրինակ կամուրջ է դարձել Մայր Հայրենիքի և Սփյուռքի միջև: Այդ կամուրջի առավել սերտացմանն էլ նվիրված էր ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությունը, որն մասնակցում էին պատվիրակներ ավելի քան 23 երկրներից:
Միջոցառման բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ՊՆ Տ և ՀԿ վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը: Ընդգծվել է, որ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն իր ազգապահպան ու հայրենանվեր գործունեությամբ 20-րդ դարասկզբից ի վեր շարունակում է մնալ բարեգործական, կրթամշակութային ու հասարակական գործունեության ծավալման դրոշակակիրը:
Կարևորելով Սփյուռքի աջակցությունը բանակաշինությանը՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության ղեկավար Պերճ Սեդրակյանն իր խոսքում համառոտ անդրադարձել է Միության ծավալած գործունեության առանցքային ուղղություններին և փաստել, որ կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում հատկապես ՀՀ ռազմակրթական համակարգի առավել զարգացմանը միտված ծրագրերը:
Բարձր գնահատելով հայրենիքի պաշտպանության գաղափարի շուրջ Հայրենիք-Սփյուռք համերաշխությունն ու միասնականությունը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայկական բանակում ընթացող բարեփոխումներն ու բանակաշինությանը Սփյուռքի կառույցների օժանդակության ուղիները: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը Հայաստանին և ՀՀ զինված ուժերին շարունակաբար աջակցելու համար: Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաև հյուրերին հետաքրքրող հարցերին և հավաստիացրել, որ հայոց բանակն այսօր ի վիճակի է կատարել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները՝ արժանի հակահարված հասցնելով հառակորդի ցանկացած ոտնձգությանը:
Միջոցառման ավարտին ի գնահատումն հայապահպան և ազգանվեր գործունեության՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը պարգևատրել է ՀՀ զինված ուժերի զինանշանով: ՀԲԸՄ ղեկավար Պերճ Սեդրակյանի հրամանով էլ Սեյրան Օհանյանը պարգևատրվել է միության ոսկե մեդալով:
Հավելենք նաև, որ ՀԲԸՄ պատվիրակների այցելության շրջանակում ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի շարահրապարակում կազմակերպվել էր Հայկական բանակի տարբեր ստորաբաժանումների արհեստավարժությունն ու մասնագիտական հմտությունները ներկայացնող ցուցադրական ելույթներ:

31 March, 2015 00:00
Today, the Armenian General Benevolent Union (AGBU) delegation headed by the president of the organization Perch Setrakayan was received at the administrative complex of the ARM Ministry of Defence.
Owing to many charitable programs, the AGBU has become a unique bridge between the Motherland and the Diaspora. The reception in the ARM MoD was attended by delegates from over 23 countries. Vardan Avetisyan, Chief of Information and Public Affairs Department, made an opening speech where he stressed that the AGBU has been the leader in charitable, educational, cultural and social areas since the beginning of the 20th century, due to its national preservation and patriotic activities. AGBU President Perch Setrakyan emphasized on the Diaspora’s contribution in military constructions and briefly touched upon the key aspects of the Union’s activities, while stating that they are focused on further development of the Armenian military education system. ARM Defence Minister Seyran Ohanyan praised the Homeland-Diaspora solidarity and presented the guests with the ongoing reforms within the Armenian Army and the Diaspora’s contribution in military constructions. The Minister of Defence expressed his deepest gratitude to the AGBU for continuously supporting the Republic of Armenia and its Armed Forces. Seyran Ohanyan also answered questions asked by the guests and assured that the Armenian Army is able to fulfill any task brought upon them, while repulsing the enemy’s attacks. At the end of the event Seyran Ohanyan awarded the AGBU with the coat of arms of the Armenian Armed Forces. Within the frame of the delegation’s visit, demonstrative speeches were held at the ARM MoD administrative complex, presenting the professional skills of the Armenian Army’s various units.