28 Մարտի, 2015 00:00Մարտի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

28 March, 2015 00:00
On March 27, ARM Defence Minister Seyran Ohanyan held a meeting with the Personal Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk. During the meeting, the parties touched upon the recent destabilization of situation on the Armenian-Azerbaijani contact line.
The ARM Defence Minister informed Ambassador Kasprzyk on the cases of Azerbaijan’s violation of the ceasefire regime and emphasized on the fact that, for the first time since the establishment of the ceasefire regime, in addition to using various small arms such as 60 and 82 mm mortars, the enemy has deployed 120mm mortars. Seyran Ohanyan noted that the political-military leadership of Azerbaijan gains full responsibility for the consequences caused by the AR AF, leading to an exacerbation of the situation. Ambassador Kasprzyk assured that, within his authority he will apply maximum efforts to stabilize the situation.