28 Մարտի, 2015 00:00Մարտի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

28 Марта, 2015 00:00
27 марта министр обороны РА Сейран Оганян встретился с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком. В ходе встречи обсуждались тенденции дестабилизации ситуации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских вооруженных сил, наметившиеся за последние дни.
Министр обороны РА проинформировал посла Каспршика о случаях нарушения режима перемирия с азербайджанской стороны, привлек его внимание на то, что помимо диверсионных вылазок, обстрела из стрелкового оружием разного калибра и 60- и 82-миллиметровых минометов, впервые после установления режима перемирия Азербайджан применил наиболее крупнокалиберные - 120-миллиметровые минометы. Сейран Оганян отметил, что при подобной тактике ВС Азербайджанався ответственность за последствия обострения ситуации ложится только на военно-политическое руководство Азербайджана. Посол Каспршик заверил, что приложит все усилия в рамках своих полномочий для стабилизации ситуации.